20:30, 8 травня 2013 р.
На Тернопільщині є окрема республіка зі своїми обрядами та чорним вишиттям (фото)
Про мистецькі традиції та надбання цього колоритного краю, багатого на звичаї і традиції, танці і пісні, а ще вишиття – аналогів якому нема ніде в світі розповіла начальник районного відділу культури Борщівського району О.М. Журавінська.
– Борщівщина славиться сама і прославила Тернопілля, Україну самобутньою сорочкою. А ви, як начальник районного відділу культури, найбільше пишаєтеся, мабуть, фестивалем «У Борщівському краї зацвітуть вишиванки»?
– Так, звичайно, пишаюсь, адже наш фестиваль рік у рік відвідують усе більше залюблених у народну майстерність та самобутність пошановувачів не лише з України, а й з-за кордону.
Проте не менш відвідуваним на Борщівщині є і фестиваль Маланки, який традиційно відбувається у січні у селі Горошовій.
Велелюдним є також наш міжобласний дитячо-юнацький пісенний фестиваль «На берегах Нічлави», який проводимо 1 червня за участю гостей із Чернівецької, Івано-Франківської, Хмельницької таінших областей.
А чого вартує наша обрядовість - кожен, хто побуває у Борщівському краї на весіллі, запасається позитивними емоціями на цілий рік.
– Знаю, що Борщівщина багата і на релігійні споруди та туристичні об’єкти, а відтак збирає чимало охочих помилуватися Збручем, Серетом, Дністром, печерами у Кривчому…
– Так. Саме тому з травня відділ, який я очолюю, змінить назву. Це буде не лише відділ культури, а ще й туризму і релігій. Я вважаю таке поєднання вдалим.
– Поки ж ви ще опікуєтеся лише культурою, поговоримо про це. Проблем, розумію, у цій галузі є чимало.
– Маємо у районі 71 клубний заклад. Також на Борщівщині працюють 63 бібліотеки, 4 музичних школи - школа мистецтв у Борщові, Мельнице-Подільська та Скала-Подільські школи і сільська музична школа у Більче-Золотому з філією в Озерянах.
Нашою гордістю є також музей Леопольда Левицького у Бурдяківцях. Багато цікавих мистецьких закладів відбуваються у Борщівськомиу обласному краєзнавчому музеї, районному будинку культури, районних дорослій та дитячих бібліотеках, міських бібліотеках Мельниці-Подільської та Скали-Подільської.
Щодо проблем, то, звісно, вони є. Це і низька зарплата працівників культури, і недофінансування галузі, і брак інструментів у музшколах. Перераховувати можна довго, але нам допомагає влада області, району, спонсори. А ще маємо чимало відповідальних сільських голів, сумлінних працівників галузі. Так що проблеми є, але для того, щоб їх вирішувати.
Коли район виступає у Тернополі – душа радіє і здається, що у вас взагалі проблем нема.
Ми маємо дуже багато творчих колективів - самодіяльних, зразкових, народних. Борщівці вміють добре і танцювати, і співати, і веселити учасників будь-якого концерту чи свята…
Пишаємося фольклорними колективами з Дністрового, Мушкатівки, Кудринців, інших сіл району, талановитими дітьми з Борщівської школи мистецтв та з Більче-Золотого, майстерним хором із Гермаківки «Пролісок». Проте усіх і не перелічити.
Щодо творчих звітів у Тернополі, то два попередніх ми мали у травні до Дня матері, а у 2014 році звітуватимемо у січні, до Дня Злуки.
– Які плани на найближчу перспективу?
Хочеться, щоб якнайшвидше постав гарний музей селища у Скалі-Подільській, де триває реконструкція кінотеатру. Щоб вдалося відремонтувати районний будинок культури у Борщові, оновити будинок культури у Мельниці-Подільській до Дня незалежності України.
- Які заходи відбудуться найближчим часом?
- У Борщові водитимемо Великодні гаївки. У цьому заході візьмуть участь фольклорні, народні, аматорські колективи та церковні громади. Своє сприяння запропонували уже керівники церковних хорів Степан Демянишин із греко-католицької церкви Петра та Павла, Микола Буцінський та Любомир Николин із православної церкви Пресвятої Богородиці Борщівської та Дмитро Стратійчук із греко-католицького храму Пресвятої Богородиці.
25 травня у будинку культури Вовківців відбудеться районний фестиваль «Борщівська танцювальна весна», а 1 червня - пісенний фестиваль «На берегах Нічлави». Отож, приїздіть на Борщівщину – не пошкодуєте.
На фото: начальник районного відділу культури Ольга Журавінська; з вишиваною писанкою завідуюча бібліотекою села Бурдяківці Ганна Онуфриїв.
Джерело: газета “Свобода”
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
13:29
ТОП новини
Оголошення
20:09, 9 січня
12:13, 15 січня
08:46, Сьогодні
68
12:27, 17 січня
85
12:49, 17 січня
live comments feed...