Гори трупів, жахливий сморід – під Тернополем закладено три тисячі тонн екологічного лиха (фото)

Мешканці села Острів звернулися зі своїм болем. Від «Ветсанзаводу», що знаходиться на території Острівської сільської ради, доходить такий сморід, що людям важко дихати.

Журналісти поїхали на об’єкт і переконалися, що під відкритим небом насипом складовані десятки, а то й сотні мертвих тварин, яких облюбували мухи й інші крилаті. Невже нікому немає справи до цього об’єкта і наскільки дана ситуація шкідлива для здоров’я мешканців навколишніх сіл, досліджували журналісти видання.

На територію спеціалізованого підприємства ДП «Тернопільський державний завод по виробництву м’ясо-кісткового борошна «Ветсанзавод» сторонніх не пускають, мовляв, закрита зона, втім гори трупів мертвих тварин видно неозброєним оком за кілька десятків метрів від огорожі, пише «Номер один». З іншого боку заводу, як стверджують очевидці, велика кількість консервів, термін споживання яких минув. І це все розміщено за якихось 700-800 метрів від крайньої острівської хати і десь за 1000-1200 метрів від хати сусіднього села Буцнів. Натомість недалеко від заводу знаходиться річка, а враховуючи те, що очисні «Ветсанзаводу» не працюють, можна лише уявити, що потрапляє у р. Серет. А річка, з якої споживає воду місцеве населення, проходить по території багатьох міст і сіл області, зокрема, і другого за величиною міста Тернопільщини – Чорткова.

До останнього часу ветсанзавод займався утилізацією відходів тваринного походження. На підприємстві знаходяться котли для варіння, у яких проводиться утилізація відходів тваринного походження. При цьому після певної обробки відходів з продуктів горіння виробляють м’ясо-кісткове борошно, яке використовується як добавка для годівлі тварин (здебільшого – птиці). Натомість останнім часом завод фактично не працював, бо через заборгованість був відключений від газопостачання. Попри те, керівництво заводу справно укладало угоди, вигравало тендери для утилізації відходів, при цьому справно беручи гроші за проведену утилізацію (по актах виконаних робіт), хоча останньої не було зроблено. Останні привозили як з господарств області, так із за його меж (Івано-Франківська та Львівська області).

– З 15 грудня 2012 року і по даний час на заводі відсутнє газопостачання. З червня 2012 року завод здійснює лише утилізацію кісток шляхом спалювання, яке розпочато з кінця жовтня 2012 року. Утилізація ж м’яких відходів тваринного походження та трупів тварин не проводиться, однак накопичення сировини продовжується. Результати такої господарської бездіяльності призвели до накопичення на території заводу приблизно 3 тис. тонн відходів тваринного походження. Незважаючи на те, що підприємство не працює, в період з 28 листопада по 30 грудня 2012 року, згідно з супровідними документами та накладними, «Ветсанзаводом» прийнято від ДО «Комбінат «Троянда» (м. Ходорів Львівської області) 232887 банок протермінованої консерви «М’ясо тушковане свинина» виробництва ТЗОВ «Бучацький консервний завод». Вищевказана продукція зберігається насипом в кагатах на території «Ветсанзаводу». Утилізація даної продукції не проводиться, – зазначив начальник Головного управління ветеринарної медицини в Тернопільській області Зіновій Крушельницький.

Мертвих тварин кидають просто неба на території заводу. І поки на вулиці була мінусова температура і гори трупів закидало снігом, ніхто не відчував запаху і не бачив страшної картини під снігом. Разом з тим, нещодавно Острівський сільський голова разом з тамтешнім депутатом навідався на завод. На запитання, що це за купи тварин, керівництво відповіло: «Це не ваша справа!».

Коли журналісти «Номер один» навідались на завод, щоб переконатися у словах місцевих жителів, то хоча й на територію заводу не пропустили, однак на власні очі все ж таки побачили той жах, про який нам розповідали мешканці. Охоронець, котрий представився Ігорем Васильовичем (житель с. Буцнів), зазначив, що директора на робочому місці немає. На запитання, чому на заводі і його околицях стоїть такий різкий запах, що скоро люди падатимуть, охоронець відповів: «Нічого не буде, як я не впав, то й інші не попадають». Ігор Васильович, як житель Буцнева, також не бачить жодних проблем для мешканців свого села, киваючи в бік Острова, мовляв, туди зазвичай дме вітер.

Наразі Головне управління ветеринарної медицини в Тернопільській області зробило в межах своєї компетенції все можливе задля попередження екологічного лиха. Накладено штрафи на керівництво заводу, зроблено всі необхідні дослідження та повідомлено компетентні органи (Тернопільську РДА в особі голови В. Щепановського, Тернопільську ОДА в особах губернатора В. Хоптяна і заступника голови адміністрації Ю. Желіховського (голова Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при ОДА), природоохоронну прокуратуру (керівник – Олег Галицький) про можливі наслідки.

– Станом на травень місяць очікується підвищення температурних показників, що призведе до гнильного розкладу накопичених запасів утильсировини, що, у свою чергу, негативно вплине на екологічну ситуацію у навколишніх населених пунктах, – зазначив головний ветеринар області.

Жителі навколишніх сіл та вся громадськість області чекають на якнайшвидшу реакцію з боку компетентних осіб, адже з настанням спекотних днів важко собі уявити, якими можуть бути наслідки діяльності даного заводу.

А тим часом, як стверджують фахівці, які вже стикалися з даною проблемою на цьому ж заводі в 2006-08 рр., є два виходи із ситуації. Якщо держава не виділяє коштів для роботи свого ж підприємства, надзвичайна протиепізоотична комісія має прийняти принципове рішення і сама взятися за розв’язання цієї гострої проблеми, виділивши кошти з резервного фонду, щоб запустити завод, а відповідно спалити весь цей непотріб. Якщо ж таких коштів в області немає, то владним структурам потрібно ставити питання про пошук місця під захоронення накопиченої непридатної утильсировини (понад 3 тис. тонн відходів, кількість яких постійно збільшується) для унеможливлення подальшого забруднення навколишнього середовища. Але тут є інша проблема: чи відповідають такі захоронення санітарним нормам, адже невідомо, від якої хвороби та чи інша тварина загинула і чи це захоронення не може призвести до шкоди довкіллю?

Поки чиновники думають, дану проблему потрібно вирішувати глобально. Адже застарілі технології не дозволять заводу навіть вийти на «нуль» за нормальної роботи, що вже говорити, якщо підприємство має десятки, а то й сотні тисяч боргів. Свого часу, як розповів «Номер один» начальник відділу держветінспекції Олександр Дністрян, розглядався варіант закордонного інвестора. Німецька фірма «Saria» мала намір збудувати сучасний завод, який би утилізовував відходи тваринного походження з 5-6 областей Західної України. Однак коли німці стали досліджувати дану тему, виявилось, що порушена санітарно-захисна зона. Коли в 1977 році завод будувався, вона була витримана (1 км до житлової та промислової забудови). Натомість з розвитком села Острів його голова та депутати з порушенням закону почали роздавати землю в санітарно-захисній зоні як для індивідуальних господарств, так і для ведення підприємницької діяльності. Відповідно вона зменшилась до 600-700 метрів, тим самим навіть при зведенні сучасного заводу введення його в експлуатацію викликало б велике збурення місцевих жителів. Тому німці втратили інтерес до цього проекту. Натомість держава в особі Міністерства сільського господарства взялася сама модернізувати завод. У 2008 році з державного бюджету були виділені кошти для проведення капітального ремонту підприємства, однак так його до пуття й не було доведено. Кошти роздерибанили, економії під псевдомодернізації – жодної, відповідно маємо під Тернополем бомбу сповільненої дії…

svuni (1)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Час, коли найкращих синів та доньок України, жорстоко вбивали і катували за патріотизм та любов до рідної землі, пережила 94-річна Ванда Петрівна Демчук з міста Копичинці Гусятинського району. Жінка була зв’язковою, розвідницею, перевозила зброю для учасників УПА та займалася просвітницькою діяльністю серед населення. З учасницею національно-визвольної боротьби поспілкувався голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна. Він подякував...
Пригоди
Родичі шукають мешканця села Зарваниця Теребовлянського району 62-річного Богдана Фірмана. У чоловіка можливі проблеми із пам'яттю. Він був одягнутий у чорний класичний костюм, чорний кашкет, чорну шкіряну куртку і чорні чоботи.  "Чоловік вийшов з дому 14 листопада 2018 року ввечері. Рідні звернулись за допомогою до поліції. Богдан Фірман може частково втрачати пам'ять", - повідомляють у Теребовлянському відділенні Головного управління Національної поліці...
Екологія
Сьогодні (18 листопада) тернополяни мали нагоду спостерігати за снігопадом, який накрив місто. Весь сніг, який випав, щоправда, до вечора майже повністю розтанув, але для багатьох людей це була нагода пройнятися особливим зимовим настроєм. Як повідомляє "20 хвилин", перший сніг у Тернополі почав падати ще у суботу, 17 листопада, але він був ледь помітним. А в неділю, 18 листопада, близько 12 години пішов лапатий.  Час від часу снігопад вщухав, але за кільк...
Суспільство
Збір грошей – це вічна проблема всіх українських шкіл. З початком навчального року батьки часто тільки те й роблять, що скидаються на ремонт класу, подарунки та квіти вчителям, крейду, нові парти, путівки і солодкі столи. Незважаючи на те, що в Міністерстві освіти не раз нагадували, що всі побори в школах – це протизаконне вимагання, нічого не змінилося. Як повідомляє "Терноград", один з аргументів для збору грошей з батьків – це нестача фінансування. Насп...
Кримінал
Конфлікт між дівчатами трапився у караоке нічного клубу "Allure" 8 жовтня. Одна в іншу кинула попільничкою і розбила тій брову. За це тернополянці присудили 240 годин громадських робіт.  Як повідомляє "20 хвилин", за словами потерпілої, вона разом з друзями 8 жовтня прийшла до нічного клубу. За кілька годин помітила, що один із знайомих заснув. Щоб хлопця не вивели з закладу, тернополянка спробувала його розбудити. Її дії викликали негативну реакцію у "па...
Суспільство
95-річна учителька Софія Угляр з Оришківців Гусятинського району провідує своїх колишніх учнів. Багато з них – уже давно пенсіонери. Деякі мають гірше самопочуття, ніж їхня учителька. Як повідомляє "ПроТе", пані Софія роками залишається для них авторитетом. Вона досі читає багато книжок. Передплачує газети, дивиться по телевізору передачі про політику. Щодня ходить до церкви. Жартує, що просто церква недалеко від дому. Виховала трьох дітей. Пережила багат...
Суспільство
Сьогодні (18 листопада) у селі Білозірка Лановецького району поховали військового Руслана Романюка, якому був 41 рік.  На сторінці спільноти "Моя Лановеччина" в мережі Фейсбук відомий священик Олексій Філюк опублікував фото. "Сьогодні Лановеччина попрощалася з воїном Русланом Романюком....!Вічна пам'ять!!"- Написав отець. Нагадуємо, що тіло убитого було виявлено 14 листопада у закинутій будівлі, що знаходиться у місті Дніпро. Ведеться слідство.
Суспільство
У мережі припускають, що намісник Почаївської Лаври на випадок остаточної поразки церкви УПЦ МП готує собі "запасний прихисток". То ж скоро може змінити свій титул з "митрополит Почаївський" на "митрополит Придністровський". Відео з ймовірним візитом митрополита Почаївського Володимира у Придністров’я, на якому владика вільно спілкується з вірянами молдавською мовою, опублікували в мережі YouTube. Автори ролика зазначають, що Придністров’я є найбільш вигід...
Суспільство
У вчиненні незаконного заволодіння транспортним засобом  співробітники Бучацького відділення поліції підозрюють 33-річного жителя райцентру. Чоловік викрав чужу автіку, аби покататися. Повідомлення  про крадіжку автомобіля надійшло до співробітників бучацької поліції від власника. За словами потерпілого, він залишив машину біля магазину, а коли повернувся її вже не було. Як інформує офіційний сайт Національної поліції в Тернопільській області, власник не...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!