У тернопільській міській лікарні №2 проводять унікальні операції

З відкриттям служби  рентгено-ендоваскулярної хірургії у міській лікарні №2 медики цього закладу отримали можливість проводити унікальні операції на серці та судинах. До цього часу про такі методики лікування на Тернопільщині тільки мріяли.

Зараз же сучасне обладнання та професіоналізм лікарів дозволили знизити смертність від інфаркту міокарда у 5-6 разів, що поряд із боротьбою з такою смертельною недугою, як тромбоемболія легеневої артерії, є чи не найбільшим досягненням медиків. Якщо причиною закупорки артерій серця є атеросклеротична бляшка, розрив якої спричиняє інфаркт міокарда, то суть тромбоемболії полягає в тому, що тромби із венозних судин ніг та малого тазу відриваються і циркулюють у напрямку легень. Внаслідок закупорки легеневої артерії людина помирає. Врятувати життя пацієнтові  медики можуть, влаштувавши засідку на тромб. Як саме? Встановивши на визначеній ділянці судини так званий, кава-фільтр.

Повернення до життя без швів та розрізів

Протягом півтора року, саме стільки часу працює служба рентгено-васкулярної хірургії, медики виконали 14 операцій із встановлення кава-фільтру. пише Номер один. Першою пацієнткою стала 50-річна жителька області. Її прооперували наприкінці січня 2012 року.

– Тромби утворилися у внутрішніх венах нижніх кінцівок, – пригадує завідувач відділення рентгено-ендоваскулярної хірургії та інвазивної кардіології міської лікарні №2, лікар вищої категорії, кандидат медичних наук Олег Луговий. – Очевидно, жінка обвітрила ноги, внаслідок чого виникло запалення поверхневих вен. Судини затромбувалися, але хвора нікуди не зверталася за допомогою. Тоді тромби через так звані перехідні мостики перемістилися у внутрішні вени ніг та малого тазу. Це спричинило повну закупорку судини та призупинення відтоку крові з лівої ноги, що могло призвести до ампутації кінцівки. Крім того, тромби, які були на рівні тазових вен, почали відриватися і циркулювати в напрямку легень. Від початку процесу пройшло три дні.

Медикам катетерним способом, без розрізу, вдалося встановити кава-фільтр та вилучити тромби та встановити кава-фільтр. У результаті прохідність крові по судинках кінцівки відновилася. За кілька днів пацієнтку виписали і вона поїхала додому. Після операції жінка приймає специфічне лікування на розрідження крові та перебуває під постійним контролем медиків.

Як уже зазначалося, операції зі встановлення кава-фільтру проводяться при тромбоемболії легеневої артерії. Причиною цього небезпечного захворювання є тромби, які утворюються у венах кінцівок. Вони мають здатність відриватися і закупорювати основні артерії та судини легень. 90% пацієнтів з таким захворюванням помирають.

– Коли людина мало рухається, кров у венах застоюється, що спричиняє утворення тромбів.  Кава-фільтр є своєрідною пасткою, яка не пускає їх до серця та легень. Однак він не вирішує проблему повністю. Захворювання потребує комплексного лікування. Для цього проводяться комбіновані оперативні втручання. Іноді тромби вдається забрати катетерним способом. Тоді робиться 2-міліметровий прокол, через який вилучаються згустки крові. Та цей спосіб можна застосувати не у всіх випадках. Інколи доводиться роботи відкриту операцію, тобто відкритим способом виходимо на судинку і забираємо тромби, які не вдалося забрати катетером, – каже Олег Луговий.

Це дуже тонка та копітка робота. На кожній такій операції присутні близько десятка медиків. Інколи вони працюють над пацієнтом по 7-8 годин. Більше того, відновлення прохідності судин дозволяє зберегти людині кінцівку, а разом з нею – повноцінне життя.

Поширеність даного захворювання становить 50-70 випадків на 100 тис. населення. Воно має характерну сезонність, яку медикам важко пояснити. Як правило, загострення недуги відбувається в кінці осені – на початку зими, кінець весни – початок літа.

Лікування сучасними прогресивними методами є задоволенням не з дешевих. Наприклад, кава-фільтр із супутнім інструментарієм для операції коштує близько 13 тис. грн. Торік за рахунок бюджету забезпеченість інструментарієм, який використовується під час операцій на серці, складала 56%. Це доволі високий показник. На жаль, державної програми щодо лікування тромбоемболії легеневої артерії немає. Специфічних закупок на рівні міністерства не проводиться, тому пацієнти повинні купувати цей одноразовий інструментарій самостійно. У цьому році міська лікарня №2 отримала інструментарій для проведення операцій на серці за рахунок бюджету на рівні 10% від потреби. Відтак медики сподіваються на доукомплектування протягом року. Матеріали, необхідні для проведення оперативних втручань, є дороговартісними. В Україні їх не виготовляють. Медики використовують системи американського та японського виробництва. Це одні з найнадійніших та перевірених часом пристроїв.

Наймолодшому пацієнту з гострим інфарктом усього 31 рік

З дня заснування служби рентгено-ендоваскулярної хірургії тут прооперовано понад три сотні пацієнтів. Усі виконані тут операції в області проводяться вперше. Без сучасного обладнання та оперативного втручання,  захворювання з якими сюди потрапляють пацієнти, могли призвести як мінімум до глибокої інвалідизації, а то й до смертельних випадків. Служба займається малоінвазивним лікуванням захворювань не тільки серцевих судин, зокрема коронарних (вінцевих) артерій, а й вен та артерій шиї, нижніх та верхніх кінцівок, судин нирок, поряд із цим нами вперше на теренах Західної України запроваджено метод закупорки маткових судин, які живлять вузли фіброміоми матки, що дозволяє уникнути видалення цього органа у жінок тощо. Наявна апаратура дозволяє лікувати пацієнтів з гострим інфарктом на сучасному рівні. Без цих операцій смертність від інфарктів становить від 20 до 30%, тобто кожен третій пацієнт помирає, а ті, що вижили, залишаються інвалідами, для яких повноцінне фізичне навантаження та звичний спосіб життя уже не можливі, тому що усіма іншими способами видалити атеросклеротичну бляшку із судин серця не можливо. Це завжди призводить до повторних приступів стенокардії та повторних інфарктів. Нові технології дозволили знизити показник смертності після гострого інфаркту міокарда до 3%. Виходить, тепер лише трьом зі ста пацієнтів не вдається допомогти. Нові методики дозволяють знизити смертність при інфаркті у  5-6 разів, а переважна більшість таких хворих є повноцінними громадянами та активними й працездатними людьми.

Одним із найсучасніших методів лікування серцево-судинних захворювань є коронарографія та ангіопластика (стентування) коронарних судин.

– Ми виконуємо стентування не тільки коронарних артерій, а й сонних, нижніх кінцівок, нирок при гіпертонії. Така процедура виконується у випадку звуження судин, так званого ниркового тиску, коли інші методи лікування, зокрема медикаментозний, не допомагають. Тоді необхідно проводити комп’ютерну томографію для того, щоб виявити причину підвищеного тиску. Визначивши місце звуження судини, проводиться стентування. Судину розширяють, встановлюючи каркас (стент), який забезпечує повноцінний потік крові до органа, – пояснює Олег Луговий.

Серцево-судинні захворювання в останні роки значно помолодшали, констатують медики. Днями у лікувальному закладі прооперували хворого з інфарктом, якому всього 35 років. Наймолодшому пацієнту з гострим інфарктом, якого оперували медики міської лікарні №2, був усього 31 рік. Не малу роль у цьому відіграє життя в умовах хронічного стресу.  У структурі захворюваності серед пацієнтів до 50 років переважають чоловіки. А ось серед пацієнтів після 60 років – більше жінок. Це пов’язано з тим, що у жіночому організмі у період від 50 до 60 років відбуваються певні перебудови, в тому числі гормональні.

Що цікаво, найкращим засобом профілактики таких важких недуг є банальний, на перший погляд, здоровий та активний спосіб життя. Людина повинна стежити за своїм харчуванням та уникати надлишку ваги, застерігає Олег Луговий. Для цього необхідно багато рухатись: щоденно - біг, плавання або ходьба мають складати понад 7 км. Ті, хто хоче бути здоровим, повинні забути про шкідливі звички, а саме - паління та надмірне вживання алкоголю (понад 200 мл червоного вина на день). У щоденному раціоні бажаними є морська жирна риба та багато овочів. Спершу обмежити, а потім взагалі відмовитись від вживання солі, адже у продуктах її достатньо для забезпечення потреб організму.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Теребовлянські активісти, які нещодавно вибороли у дорожників центральну дорогу свого міста – «взялись» за «Теребовлягаз». Як стало відомо сайту «0352.ua», одна із місцевих мешканок, Ірина Лялік, у середу, 17 жовтня, написала на своїй сторінці допис, у якому закликала краян виступити проти призначення колишнього регіонала Степана Бігуляка на посаду керівника «Теребовлягаз». Очевидно, що жінку підтримали її «побратими», оскільки уже сьогодні, на презентації...
Суспільство
У Тернополі намагались заманити дівчинку до авто. З дитиною все добре. Проте чоловік просить пошити інформацію, аби застерегти інших. У 99% випадків дитина добровільно йде за педофілом. Як цього не допустити, радить психолог, пише 20 хвилин. "16 жовтня о 15.30 намагались заманити мою племіницю у автомобіль на вулиці Головацького в м.Тернопіль! – пише у Фейсбук Yura Dydyna та просить максимально поширити його повідомлення. - Будьте обережні! На жаль, номер...
Суспільство
Все частіше зимова негода приходить на Тернопільщину не за календарем, тому Служба автомобільних доріг області готується до неї за кілька місяців. Аби забезпечити безперебійний та безпечний рух транспорту автомобільними дорогами загального користування, шляховики ще в вересні почали заготовлювати матеріали та лагодити техніку.Основним підрядником  по зимовому експлуатаційному утриманню автомобільних доріг загального користування є ДП “ Тернопільський облав...
Кримінал
Наданням медичної допомоги завершилася випадкова зустріч з "колишнім" для мешканки Збаражчини. Жінку побила нова дружина.   Потерпіла приїхала на ринок до обласного центру, де і зустріла колишнього чоловіка та його співмешканку. Мирно розмовляли і жінка навіть погодилася допомогти їм віднести додому пакунки з речами. А вже в квартирі у обох жінок виник конфлікт. Власниця помешкання, приревнувавши "колишню",  накинулася на гостю з кулаками. Жертва побоїв з...
Суспільство
У Тернополі, аби допомогти ветеранам Афганістану та сім’ям загиблих військових – співали. Виступ на імпровізованій сцені по вулиці Київська організували троє людей у військовій формі. Двоє чоловіків та жінка грали на музичних інструментах та співали пісень. Також під час їхнього виступу усі бажаючі мали змогу придбати компакт-диски. Повідомляє «МедіаТор». Варто зазначити, що перехожі не залишалися байдужими до виступу та не оминали військових. Люди підходи...
Кримінал
Кримінальне провадження за фактом крадіжки відкрили працівники Тернопільського відділу поліції щодо двох жителів Збаразького району. Як встановили поліцейські, краяни накриміналили в одному з торгових центрів міста. З заявою про крадіжку до правоохоронців звернувся керівник магазину. Він розповів, що з закладу невідомі винесли елітний алкоголь. Камери відеоспостереження зафіксували крадіжку, тож правоохоронці оперативно розшукали зловмисників. Обоє підозрю...
Суспільство
Фото Івана Марчука стало ілюстрацією про рівень бідності в Україні. Про це у Facebook написаввідомий фотограф Wladyslaw Musiienko. "Днями одна хазєтка проілюструвала статтю про бідність фотографією Івана Марчука. В статті є про Папуа Нову Гвінею і про зп офіціантки, але жодного слова про живопис... звідки їм знати, хто такий Марчук"" - йдеться в дописі. Судячи із фото сторінки в газеті, мова йде про "Комсомольску правду в Україні". Нагадаємо, сам художник...
Суспільство
Пожежа в селі Гончарки Теребовлянського району трапилася  29 вересня. Від отриманих опіків 79-річний чоловік помер у лікарні.   Його дружина загинула ще до приїзду рятувальників та медиків, пише 20 хвилин.   Як повідомили лікарі Теребовлянської районної центральної лікарні, 79-річного жителя хутора Гончарки після пожежі зі складними опіками доставили до відділення інтенсивної терапії 29 вересня. Стан пацієнта був стабільно важким. Опіки були на 32% тіла. Ч...
Суспільство
Правоохоронці Тернопільського відділу поліції розшукують мешканця обласного центру, Турія Миколу Михайловича, 1957 року народження. В четвер, 18 жовтня на лінію «102» надійшло повідомлення від тернополянки. Жінка зазначила, що її чоловік того ж дня вийшов з дому та не повернувся. Його місцезнаходження невідоме. Прикмети зниклого: ріст 179 см., худорлявої тілобудови, сиве волосся.  Був одягнений: в жовті кросівки, сині джинси та куртку сірого кольору. Терно...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!