• Головна
  • Роман Заставний: “9 травня Україна має відзначати інше свято”
17:10, 15 травня 2013 р.

Роман Заставний: “9 травня Україна має відзначати інше свято”

Останніми роками у календарі українців аж надто багато “днів” і різноманітних приводів для поляризації та протистоянь. День перемоги — один із них.

Цей день аж переповнений  символізмом. Європа відзначає його 8 травня, адже акт військової капітуляції Німеччини, який був підписаний 7 травня в французькому Реймсі, ратифікований у Берліні вночі 8 травня. Пострадянський простір святкує “за московським часом” - 9 травня.

 Громадський діяч Роман Заставний вважає, що цьогорічних протистоянь можна було б уникнути, якби українці зосередились на іншому святі. Святі, яке відзначили країни Європейського Союзу 9 травня — на наступний день після загальноприйнятого в Європі дня перемоги над Третім Рейхом. Йдеться про День Європи.

9 травня ЄС відзначає день Європи. День, який символізує примирення та єдність європейців. Святкування дня Європи 9 травня обрано не випадково. Саме цього дня 1950 року французький політик Робер Шуман запропонував об'єднати металургійну та вуглевидобувну галузі Франції та Західної Німеччини, а також інших європейських країн. Ця ініціатива слугувала економічному відновленню після війни, а також допомагала примиренню колишніх ворогів і гарантувала мир у Європі. Шуман розумів, що важливі для військової промисловості вугілля, залізо та сталь повині перебувати під спільним контролем.

Власне від ініціативи 9 травня 1950 року почалось створення нової європейської геополітичної реальності. Спочатку було підписано Європейське об'єднання вугілля та сталі, до якого увійшли Франція, Західна Німеччина, Італія, Бельгія, Нідерланди та Люксембург. Згодом було створено європейську економічну спільноту, а відтак - засновано Європейський Союз.

“Цей день важливий для українців, оскільки він підкреслює нашу приналежність до європейської традиції. Пригадую День Європи, який у травні 2009 року ми відзначали у Тернополі. Організаторами свята стали Представництво Єврокомісії в Україні та Тернопільська міськрада. Фактично тоді пройшов цілий «Тиждень Європи». Було організоване європейське містечко, намети публічних дебатів, намети європейських мов, концерти. У заходах взяли участь представники дипломатичного корпусу країн-членів ЄС. У навчальних закладах міста було проведено низку заходів пізнавально-розважального та культурно-мистецького характеру”, - розповідає Роман Заставний.

За словами Романа Заставного, 9 травня — глибоко символічний день для Європи і для тих, хто поділяє європейські цивілізаційні цінності. Бо у цій даті зашифровано мудрий і демократичний спосіб, яким Європа завершила Другу світову війну. Європа на основі уроків минулого збудувала успішне сьогодення, заклала підвалини тривалого мирного і багатого майбутнього.

“Саме такого змісту має набути українське 9 травня у наступні роки. Це має бути день, який не роз'єднує історично, а об'єднує цінностями і європейськими перспективами”, - стверджує Роман Заставний.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...