Незаконне будівництво та пікети обдурених забудовників підірвали імідж Тернопільщини

Індивідуалам, аграріям та громадам оголошено будівельну амністію.

Музикою, застиглою у камені, назвав архітектуру німецький філософ Фрідріх Шеллінг. Щоправда, на Тернопільщині останніми роками вона більше нагадує абстракцію. До того ж незаконне будівництво та пікети обдурених забудовників суттєво підірвали імідж регіону, пише Номер один. Адже тернопільський «Будівельник» юристи обґрунтовано порівнюють зі столичним МММ. Підсумкам роботи інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Тернопільській області і присвячувалась розмова з начальником інспекції Юрій Олійник.

Житлове будівництво набирає темпу

– У першому кварталі поточного року обласною інспекцією Держархбудконтролю проведено 216 перевірок, за результатами яких застосовано 175 штрафних санкцій на загальну суму понад 1 млн. 278 тис. грн. До держбюджету стягнуто 380 тис. грн., ­– наголосив Юрій Олійник. – Також Інспекція здійснює свої повноваження у сфері дотримання ліцензійних умов. Відтак у першому кварталі було проведено 16 перевірок. За результатами п’яти з них матеріали направлено на розгляд ліцензійної комісії про анулювання ліцензії. Ці суб’єкти змінили своє місцезнаходження і не повідомили органи держконтролю. Водночас трьом суб’єктам господарювання надано термін на усунення порушень – доопрацювати потрібні документи, щоб суб’єкт міг здійснювати підприємницьку діяльність на об’єктах IV-V-ої категорії (роботи I-III категорії не ліцензуються).

Також протягом перших трьох місяців поточного року Інспекцією опрацьовано 563 декларації про готовність об’єктів до експлуатації, 413 декларації про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, повідомлення про початок виконання підготовчих або будівельних робіт.

– Загалом у вказаний період Інспекція прийняла в експлуатацію 13 багатоквартирних житлових будинків загальною площею 42 тис. 700 кв. м і 304 індивідуальних житлових будинки загальною площею 56 тис. 800 кв. м. Це третина показників 2012 р., – наголосив керівник архбудконтролю.

«Самосудів» не повинно бути

Проте основне завдання, поставлене головою Держархбудінспекції України Олександром Рибаком, – запобігти самочинному будівництву. Саме з цією метою Інспекцією проводяться перевірки будівельних організацій: чи є у суб’єкта господарювання право власності на землю, містобудівні умови та обмеження і, зрештою, чи є дозвіл на виконання будівельних робіт?

– Штрафні санкції ми застосовуємо тільки до тих правопорушників, які не реагують на зауваження, приписи інспекції Держархбудконтролю, – наголосив керівник обласної Інспекції, принагідно нагадавши: до 2008 р. Держбудконтроль підпорядковувався  органам місцевого самоврядування та місцевої виконавчої влади. І саме у ті роки на Тернопільщині возвели приблизно 30 так званих самобудов багатоквартирних житлових будинків. – Жителі області приїжджали з заробітків і вкладали свої кошти у будівництво житла, купуючи квартири, а потім лишались ошуканими. Дуже добре, якщо це будівництво було розпочато на виділеній земельній ділянці. Зазвичай такі роботи велись на самовільно захопленій території, це призвело до відомих негативних подій. Тим не менше, у першому кварталі 2013 р. Інспекцією виявлено 13 об’єктів самовільного будівництва. Зазвичай це індивідуальне житло або будинки комерційного призначення, в яких не зовсім добропорядні підприємці або громадяни розпочали реконструкцію.

– Запевняю: самосудів багатоквартирних житлових будинків у нашій області немає, – наголосив співрозмовник. – Є, можливо, ті, що залишились у спадок Держархбудінспекції з 2008-го та попередніх років. Відтак нові забудовники тепер можуть бути спокійні, вкладаючи кошти у будівництво житла.

Будівельний паспорт – дозвіл на будівництво

– Тим не менше, враховуючи негативний досвід, яким чином перевірити, чи має організація дозвіл на будівництво?

– На сьогоднішній день практично всі об’єкти будівництва, тобто багатоквартирні житлові будинки, серйозні об’єкти 3-5 категорій мають будівельні паспорти, – запевнив Юрій Олійник. –- Ви, певно, бачили, проїжджаючи повз будівельний об’єкт, на ньому інформаційний щит, на якому вказано назву об’єкта і що підприємець (вказано прізвище) отримав декларацію на початок будівельних робіт, хто виконроб і хто здійснює технічний та авторський нагляд. Якщо є такий паспорт будови, об’єкт працює у правовому полі, немає – повідомляйте Інспекцію архбудконтролю.

Людина не повинна укладати угоду, якщо немає паспорта будови, застеріг фахівець. У Тернополі протягом минулого року було зупинено виконання незаконних будівельних робіт більш ніж на 10 об’єктах.

– В основному люди самовільно починали пробивати панелі у несучих конструкціях. – пояснив керівник. – Відтак їх притягували до відповідальності, хоча у попередні роки такої відповідальності не було, тому забудовники стояли в черзі за штрафами, а потім продовжували незаконні будівельні роботи.

Сьогодні законодавець визнав: для проведення капремонту, реконструкції, будівництва, реставрації, переобладнання підприємств тощо потрібно виробити  дозвільні документи і обов’язково повинна бути розроблена проектна документація. Для поточних ремонтів жодних дозволів не потрібно.

Будівельна амністія

Нещодавно в країні запрацювала так звана будівельна амністія. Відтак власники житлових будинків та дач, незаконних прибудов мають надію узаконити будівництво  без зайвих витрат.

– Так звана «будівельна амністія» діє, але не для всіх, – уточнив пан Юрій. – Вона поширюється на такі об’єкти: індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди та прибудови до них, збудовані в період з 5 серпня 1992-го до 12 березня 2011 р.; збудовані до 12 березня 2011 р. громадські будинки та будівлі й споруди сільськогосподарського призначення І-ої та ІІ-ої категорій складності.

Для цього замовник будівництва повинен подати: два примірнику заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об’єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності й безпечної експлуатації.

Такий звіт не вимагається лише для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 кв. м включно, господарських (присадибних) будівель та споруд, прибудов до них загальною площею до 100 кв. м включно.

Засвідчені у встановленому порядку копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, і технічного паспорта.

За незаконне будівництво – штраф

– Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності і вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності» спрямований навести порядок у забудові наших територій. Погодьтеся, не може так продовжуватись, коли хто що хотів, те й будував без належного дозволу, безконтрольно. Ніде в Європі такого безладу немає. Нині людям в Україні дається можливість привести до ладу всі необхідні документи. А вже потім, якщо не будуть дотримуватись закону, почнемо штрафувати, – зазначає співрозмовник.

До речі, фізичні особи-підприємці відтепер прирівняні до юридичних осіб і можуть бути оштрафовані до 100 тис. грн. Якщо ж об’єкт високої категорії складності – навіть до мільйона. Фізичні особи відповідають за порушення законодавства згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Отож за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про їх початок, а також наведення недостовірних даних у таких деклараціях, учинених щодо об’єктів І-ої категорії складності передбачається штраф від 350 до 400 неоподатковуваних мінімумів (від 5 тис. 950 до 6 тис. 800 грн.), ІІ-ої — від 6 тис. 800 до 8 тис. 500 грн., ІІІ-ої категорії — від 8 тис. 500 до 10 тис. 200 грн.

І якщо раніше інспекція з переліку виявлених порушень штрафувала за найбільше, то тепер, за законом, на юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців накладаються штрафи за кожне виявлене порушення окремо, наголосив наостанок фахівець.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Державне підприємство "Тернопільське лісове господарство" повідомило про місця реалізації паливних дров. Зробити це можна у його виробничих підрозділах: Буданівське лісництво: тел. (0251) 4-14-26, вул. Янівська, 106, с. Долина, Теребовлянський р-н, ; Залозецьке лісництво: тел. (0240) 3-14-96, вул. Зборівська 20, смт. Залізці, Зборівський р-н; Збаразьке лісництво: тел. (0250) 2-15-70, вул. Д. Галицького 97, м. Збараж; Микулинецьке лісництво: тел. (0251) 5-1...
Пригоди
13 жовтня у селі Острів, на виробничій базі ТзОВ "Спецавтоінвест", із 34-річним підсобним працівником стався нещасний випадок. Потерпілого врятувати не вдалося. Як повідомляє офіційний сайт Управління Держпраці у Тернопільській області, розпочато спеціальне розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком. За попередніми даними, під час завантаження міксера сталась аварійна зупинка бетонного вузла, оператор та завідувач виробництва почули крики, пі...
Суспільство
Світлана Пида пропонує створити у Тернополі Бібілйний ботанічний сад. Свою ідею вона подала на "Громадський бюджет". Створення Біблійного ботанічного саду передбачає: висаджування на території дендрарію ТНПУ ім. В. Гнатюка, на якій знаходиться церква св. Софії Премудрості Божої, дерев, кущів, ліан, трав’янистих рослин та рослин біблійного городу, які згадуються на сторінках Святого Письма. Також тернополянка рекомендує встановити спеціальні таблички, на як...
Пригоди
Тернопільський окружний адміністративний суд прийняв рішення відмовити у задоволенні позову суб’єкту підприємницької діяльності щодо визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими особами Управління Держпраці у Тернопільській області. Інспектори праці Управління 2 березня 2018 року здійснили інспекційне відвідування фітнес-клубу у м. Тернополі, під час якого виявлено, що підприємець використовувала найману працю двох осі...
Суспільство
Концепцію розвитку аеропорту «Тернопіль» обговорили перший заступник голови Тернопільської ОДА Іван Крисак, заступник директора з інвестицій ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» Василь Луців та в.о. начальника управління регіонального розвитку, інфраструктури та державного господарства Тернопільської ОДА Леся Серетна. Мета концепції – задоволення потреб регіону у стабільному розвитку авіаційної галузі та відповідної інфраструктури за міжнародними стандарта...
Спорт
13-14 жовтня 2018 року юні картингісти України на базі Тернопільського обласного комунального центру науково-технічної творчості школярів та учнівської молоді демонстрували свої вміння та віртуозність під час ІІІ етапу Всеукраїнських відкритих змагань учнівської молоді (молодші юнаки, старші юнаки) з картингу (IV ранг). Як повідомляє "Погляд", у заході взяли участь 27 спортсменів з 7 команд України: Козівського будинку дитячої та юнацької творчості, Чернів...
Суспільство
Жителі Тернопільщини все частіше скаржаться на вовків. Хижаки нападають на селян і свійських тварин. Такі випадки в області трапляються все частіше. Жертви вовків уже є у чотирьох районах області: Шумському, Збаразькому, Зборівському та Бережанському. Хижаки підступають до людських дворів, нападають на домашніх тварин і навіть на людей. Перші випадки зафіксовано у Зборівському районі у вересні. У кількох селах цього району вовки роздирали кіз, а в жовтні ж...
Суспільство
«Світ можливостей ХХІ століття» - саме цю тему обговорили в рамках першої зустрічі проекту «Youth Global Goals”. Відкрили дипломатичний марафон депутат Тернопільської міської ради, керівник патронатної служби апарату Тернопільської ОДА Павло Бич і голова громадської організації «Солідарна молодь» Оксана Гома. Павло Бич поспілкувався з учасниками проекту про те, як досягнути успіху і поставлених цілей на теренах Тернопільщини, чим мотивуватися у студентські...
Пригоди
— Одержимий від любові зробився. Як чув про Галю, очі мінялися. Поводився, мов божевільний, — 45-річна Ольга Вареник із села Вербів Підгаєцького району на Тернопільщині говорить про односельця Ігоря Олійника, 31 рік. 24 вересня його ­знайшли повішеним у садку сусіда. За два дні до того на хуторі Кримка зарізав 26-річну Галину Скаржинську та її матір Надію, 61 рік. Убивство сталося на очах у сина Галини — 6-річного Богдана. Хутір Кримка має дві вулиці, поря...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!