На Тернопільщині планують закрити більшість пологових відділень

Протягом останніх 15  років кількість абортів на Тернопільщині зменшилась у п’ять разів, а більшість тих жінок, які зважились на такий крок, вдаються до нього за медичними показами.

Загалом сексуальна культура жителів області та ставлення до планування батьківства значно покращились, констатують лікарі. У цьому є заслуга як медиків, так і церкви та, зрештою, виховання. Як результат, торік на Тернопіллі з'явилось на світ на дві сотні більше дітей, ніж у 2011-му. Кількість дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, з кожним роком також  зростає. Та насторожує той факт, що у рамках реформування в області планують закрити більшість пологових відділень, пише Номер один. Альтернативою для них стануть перинатальні центри у чотирьох районах Тернопільщини.

Контрацептиви на захисті медичної статистики

Про роботу медиків у частині покращення репродуктивного здоров’я населення красномовно говорить статистика. Факти та цифри – річ уперта, однак цього разу вони працюють на нашу користь, тому що свідчать про позитивну динаміку в частині народжуваності. Торік в області народилося на 200 малюків більше, ніж у 2011 році.

– У 2012 році в Тернопільській області народилося 12202 дітей, що на 238 малюків більше, ніж у 2011-му, – каже головний спеціаліст, акушер-гінеколог департаменту охорони здоров’я Олексій Федченко.

Натомість кількість випадків переривання вагітності суттєво зменшується.

– Протягом останнього десятиріччя в Україні суттєво знизилася кількість абортів, – каже головний позаштатний спеціаліст-репродуктолог департаменту охорони здоров’я ТОДА  Павло Кашуба. – Причому на Тернопіллі показники нижчі, ніж в середньому по країні. У 1997-му на Тернопіллі робили понад 10 тисяч абортів, причому 90% операцій відбулися за бажанням жінки. У 2012-му було 2120 переривань вагітності. 38,8% з них – мимовільні викидні, неуточнені вагітності тощо. У жінок 14-річного віку в 2011 році зареєстрували лише один аборт, у 2012-му – жодного. Зменшилась і кількість випадків переривань вагітностей у підлітків віком 15-17 років: у 2011 році – шість випадків, у 2012-му – чотири.

Тішить і те, що на Тернопільщині знизився рівень смертності малюків – лише 6,8 на 1000 новонароджених. Крім того, поменшало випадків підліткової вагітності, гемолітичної хвороби серед новонароджених тощо.

Штучне запліднення – лише для 17-ти жінок у рік

Стрімке зниження випадків переривання вагітності медики, перш за все, пов’язують з грамотним використанням контрацептивів. Сьогодні технології дозволяють жінці обрати для себе оптимальний варіант контрацепції. Наприклад, сімейним жінкам пропонуються внутріматкові спіралі, молодим дівчатам – природні та бар’єрні методи. Таким чином можна уникнути непланової вагітності, яка, як правило, ставала причиною абортів. Вдаватися до інших кардинальних змін, а саме заборон переривання вагітності на державному рівні, медики не рекомендують. Вони можуть спрацювати за принципом «сухого закону»: з’явиться велика кількість підпільних абортів. Втім зараз подружні пари більше турбує не непланова вагітність,  а навпаки – неможливість зачати дитину. Кількість безплідних пар щороку зростає. На рівні держави навіть розроблено програми, завдання яких – сприяти сімейним парам у боротьбі з безпліддям.

– За даними Всесвітньої Асоціації охорони здоров’я, критичним рівнем вважається, коли рівень безпліддя у державі сягає межі 15%, – каже Олексій Федченко. – На жаль, у Тернопільській області цей показник уже становить 17%.

Відповідно до державної програми, жінки, які не можуть завагітніти, мають право на проведення штучного запліднення у Прикарпатському центрі репродуктивної медицини. Однак таку процедуру проводять у крайніх випадках.  Для Тернопілля передбачено квоту – 17 місць на рік.  Важливою умовою для цієї процедури є вік жінки – до 40 років. Причому за бюджетні кошти передбачена лише одна спроба штучного запліднення.

– Показанням до такого лікування за державною програмою є абсолютна неможливість іншого шляху народження дитини, – наголошує фахівець. – Йдеться про відсутність або непрохідність обох труб та інше. Саме в обласних Центрах планування сім’ї ставлять на облік пацієнтів з такою патологією, дообстежують їх, і за висновком комісії документи подають у Міністерство охорони здоров’я. Саме там дають направлення на лікування у відповідний регіональний центр репродуктивної медицини.

Попри підвищення рівня народжуваності частину пологових відділень, які досі працювали у районних лікарнях Тернопілля, можуть закрити. Такою є вимога реформи медичної галузі. До того ж, ефективність роботи таких відділень у районах бажала би бути кращою, визнають медики. Конкретних завдань щодо зміни структури лікувальної мережі у сфері акушерства наразі не розроблено. У медиків є лише загальне уявлення, якою вона стане після реформування.

– Сьогодні я не готовий сказати однозначно, як вона виглядатиме, але скажу суть: перинатальних центрів – відділень, де надаватимуть допомогу при пологах, має бути три-чотири на область, – каже директор департаменту охорони здоров'я ТОДА Руслан Мостовий. – Тобто такі центри мають бути на півночі, півдні та у центрі краю. Це будуть установи, де надаватимуть повний спектр медичної допомоги породіллі та дитині. Великий відсоток дітей сьогодні потребує етапності лікування. У закладах вищого рівня для цього буде відповідна апаратура та кадри. Це мінімізує різні ризики.

Перинатальний центр здадуть наприкінці року

Взірцем третинного рівня надання допомоги вагітним та немовлятам має стати перинатальний центр «Мати і дитина». Більше року об’єкт перебуває у стадії модернізації. Спершу його планували здати у грудні 2012-го, потім у серпні 2013-го. Зараз Руслан Мостовий називає нову дату – кінець 2013 року. Причому зроблять це навіть у тому випадку, якщо облрада не запрацює і не виділить своєї частки на реконструкцію лікувального закладу.

Нагадаємо, реконструкція центру відбувається у рамках програми «Нове життя», яка передбачає співфінансування робіт органами місцевого самоврядування. Загальний бюджет проекту становить 37,5 млн. З цієї суми 25,5 млн. грн. –  на власне реконструкцію приміщення, решта – на закупівлю медичного оснащення. Торік облрада виділила з бюджету на перинатальний центр 1,8 млн. грн. Ще 3,9 млн. грн., а саме стільки становить частка обласного бюджету, повинні надійти до кінця року.

– 15 млн. грн. уже освоєно на проведення ремонтних робіт, – розповідає Руслан Мостовий. – На 12 мільйонів закупили медичного обладнання.  Для завершення проекту потрібно ще 10,5 млн. грн. Щоб тримати все під контролем і цілком реалізувати проект реконструкції перинатального центру,  створили опікунську раду. Сьогодні найбільша проблема в тому, що досі не ухвалили обласного бюджету. Отже, у місцевій казні не передбачили суми, яку треба профінансувати за умовою партнерства у проекті "Нове життя".

Медичне обладнання, яке вже придбали, не простоює.  На рівні області прийнято рішення запустити його в роботу.  Тепер перед керівниками стоїть завдання завершити весь проект до кінця цього року. Відстрочити терміни здачі об’єкта, на думку Руслана Мостового, може звична для України традиція: державні програми отримують фінансування зазвичай у другій половині року. Втім здати об’єкт в експлуатацію область планує навіть при найгірших варіантах розвитку подій. Щоправда, де саме департамент планує взяти гроші, наразі не відомо. Проблеми тут планують вирішувати у міру їх надходження.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Днями на товаристві з обмеженою відповідальністю «Спецавтоінвест» у селі Острів, Тернопільського району трапився нещасний випадок. Трагедія забрала життя 34-річного працівника виробництва. Наразі розслідування ще триває. Комісія обласного управління держапраці з’ясовує всі обставини та причини трагедії. Цьогоріч це вже десята смерть на робочому місці в нашій області, повідомляє Інтб
Суспільство
Студентські команди програмістів ТНТУ - найкращі в Україні. Вони перемогли у фіналі Всеукраїнської олімпіади з програмування ACM 2018, яка проходила 10 - 12 жовтня в місті Одеса. Команда студентів кафедри програмної інженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя TNTU_YeahBoi у складі Бармака Ігоря, Заяця Володимира, Заярного Миколи отримала диплом I ступеня, а команда TNTU_TNT у складі Борівця Богдана, Зашка Богдана, Прив...
Суспільство
З 1 січня 2019-го року на пенсію у 60 років зможуть вийти тільки ті, хто заробив не менше 26 років стажу. Іншим доведеться трудитися до 63 і навіть 65 років. З 2019 року всі, хто заробив менше 15 років стажу, не можуть претендувати на пенсію. Як повідомляють "Новини України сьогодні", 60-річні українці, які в наступному році матимуть лише 15 років стажу, зможуть вийти на заслужений відпочинок в 65 років. Ті, у кого від 16 до 25 років стажу – в 63 роки. Пос...
Пригоди
Сьогодні (19 жовтня), близько 15 години, на автодорозі М-19 (Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече) поблизу с. Вигода, Заліщицького р-ну, Тернопільської області, патрульні виявили нетверезого водія вантажного автомобіля. Як повідомляє прес-служба патрульної поліції, інспектори зупинили вантажівку за порушення правил дорожнього руху. Перевіряючи документи патрульні помітили у водія ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота,...
Спорт
Учасники осіннього чемпіонату Гусятинщини з міні-футболу на кубок "Вірні збірній!" серед дитячих команд 2004 р. н. і молодших (загалом змагалося вісім команд) відвідали матч Ліги Націй між збірними України і Чехії, який відбувся 16 жовтня у Харкові. 104 особи вирушили у 2 спецвагонах з Тернополя у Харків і назад у потязі під назвою "Вірні збірній!". Віталій Остафійчук голова Федерації футболу Гусятинського району поділився враженнями: "Велике спасибі голов...
Суспільство
За даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств Тернопільщини, грошові витрати на харчування в середньому за місяць на одне домогосподарство в 2017 році збільшились на 12,1% у порівнянні з 2016 роком і становили 3268 грн. Вартість харчування в середньому на одну особу склала 37 грн на добу. Про це повідомляють в Головному управлінні статистики у Тернопільській області. На купівлю м’яса та м’ясопродуктів домогосподарства спрямували 18,5% коштів,...
Кримінал
За минулу добу правоохоронці зареєстрували три крадіжки двоколісних  транспортних засобів в обласному центрі. Злодії викрали два ровери з під’їздів та один з вулиці. Велосипед вартістю 10 тисяч гривень викрали у 27-річного тернополянина. Свій засіб пересування чоловік на ніч залишив на сходовій клітці у під’їзді. Вже зранку його не було. У безпеці свого двоколісника був впевнений 39-річний житель Тернополя. Чоловік теж на ніч  залишив велосипед у під’їзді,...
Суспільство
Ще днями Тетяна Песик розповідала на своїх сторінках в соцмережах, як вона та її друзі з команди «ВІП Тернопіль» прогулювались вуличками Лондона, відпочивали у британських пабах та як «палко» вона цілувала «Бреда Піта». Та, сьогодні, на зовні проявилась справжня правда її життя – вона просто завзята і роботяща українська жінка. «Ось вони реалії життя… Вчора ти був у Лондоні, а сьогодні…ти знаходишся в селі…в Тернопільській області… і йдеш … обривати ябка…...
Кримінал
Черговою жертвою телефонних шахраїв стала 60-річна жителька обласного центру. Повіривши у вигадану незнайомцем історію, жінка втратила 20 тисяч гривень. Поліцейські встановили, що кошти були зняті в Київській області. Зі слів потерпілої, на мобільний їй зателефонував незнайомий чоловік і повідомив, що в неприємну ситуацію потрапив її син. Аби вирішити проблему, потрібні кошти – 20 тисяч гривень. Жінка замість того, аби набрати номер сина і переконатися, чи...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!