Що допоможе тернополянам економити газ і зберігати будинки в теплі?

Замінювати вікна, двері, утепляти підвали і дахи житлових помешкань, використовувати сланцевий газ та заборонити індивідуальне опалення – ось що допоможе економити газ і зберігати будинки в теплі.

Таких висновків дійшли учасники круглого столу Енергетична безпека держави. Тернопільська експертна група, яка є організатором заходу, зібрала різних фахівців з цього питання. Відтак, у своїх міркуваннях про високі ціни на газ, втрату теплоти через недбалість мешканців квартир,- вирішили, що готуватись до нового опалювального сезону треба по-іншому.

Безперечно, через недостатнє фінансування не розпочнеться масова заміна котельного обладнання, проте, вже 197 котелень області використовують, замість газу, альтернативні види палива: відходи деревини, торф, пресовану солому. Це значно економить кошти, так само як і заміна вікон та дверей у школах і дитсадках.

-  Питання енергетичної безпеки країни повязане із заміною палива. На жаль, ми можемо покращувати це тільки зі сторони виробника, а не споживачів. В першу чергу, потрібно, щоб люди самі намагались утеплити власні помешкання. В Європі немає жодного старого не утепленого будинку, а це знижує споживання теплоти до 30%. Окрім цього, утеплення помешкань покращує тепловий комфорт, зовнішній вигляд будівлі, – вважає директор КП Тернопільміськтеплокомуненерго Андрій Чумак.

Розділяє його думку і перший заступник голови обласної ради Сергій Тарашевський:

-  Енергозбереження починається з дрібниць, таких як, двері в під’їзді з пружинкою, котра постійно їх зачиняє, а закінчується високими технологіями: встановленням сонячних батарей на дахах, збирання дощової води та інше. Безперечно, треба міняти старі вікна, бо навіть в нашій обласній раді три поверхи зробили, а на інших вітер штори розвіває,- скаржиться пан Тарашевський.

Говорили за круглим столом про патріотизм і вичавлювання з себе совка, який, мовляв, і є чи не найбільшою перешкодою до зберігання теплоти в наших домівках. Наводили чимало прикладів закордонної практики, зокрема згадували державні програми по утепленню будинків у Польщі, зняття податків на виготовлення вікон в країнах Європи.  Нарікали на тернополян, які мають індивідуальне опалення, але не платять за втрати тепла. Так, депутат Петро Ландяк, висунув думку, що треба заборонити дозволяти втсновлення індивідуального опалення, в будинках, де за Генеральним планом, передбачене централізоване, пише Тернопільська липа.

Депутат обласної ради Степан Барна вважає, що утеплення дуже добре, але ще краще шукати альтернативний газ, до прикладу, сланцевий. На Тернопільщині знаходиться 10% сланцевого газу по Україні, тож на думку депутата, ми самі не знаємо, яке багатство в нас під ногами. Не лякають його і перестороги екологів, котрі б’ють на сполох, що внаслідок видобування цього газу, в деяких регіонах України не залишиться питної води.

-  В Америці видобувають сланцевий газ, і я навіть на власні очі бачив як це роблять. Нам також необхідно почати розробляти план такої можливості. Будь-яке видобування завжди є технологічно-небезпечним, але якщо усе правильно зробити, то ми забезпечимо себе альтернативним газом,- переконаний Степан Барна.

Якщо на Тернопільщині й справді колись розпочнеться цей видобуток, і в разі, будь-якої несправності, щось піде не так, то питна і грунтова води перетворяться на суміш хімічних елементів, котру навіть можна буде підпалювати.

Отож, поки що, найдієвіший метод збереження тепла в холодні пори  року – самостійне утеплення своїх помешкань. Це включає в себе заміну вікон, дверей, утеплення стін пінопластом, а також використання технологій зовнішньої теплоізоляції, що коштує не дешево.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі