09:29, 13 січня 2022 р.
Не робіть цього, щоб не бути в постійних боргах: заборони на сьогоднішній день Меланії
Сьогодні – іменини Меланії. З цим днем пов’язано чимало повір’їв та заборон. Також українці святкують Щедрий вечір.
Це свято церковно-народне, деякі звичаї та обряди прийшли до нас ще з дохристиянських часів. Нинішнє ж свято, Щедрий вечір (переддень Старого Нового року) з’явилося в Україні через розбіжності в юліанському та григоріанському календарях, пише ТСН.
До запровадження на території нашої сучасної держави григоріанського календаря Щедрий вечір святкували перед Новим роком. Після реорганізації ця дата змістилася вперед на два тижні. За старим стилем 13 січня вшановують пам’ять преподобної Меланії. Тому свято отримало народні і церковні традиції одночасно.
В дохристиянські часи слов’яни поклонялися богу порядку, сімейного статку та шлюбу, Ладо. У Ладо була дуже вродлива донька, яку звали Миланка. Вона була заручена з Місяцем, проте її викрав підступний змій. Ця подія принесла чимало горя богу Ладо. Він сумував так сильно, що божественне світло, яке повинне було захищати людей, згасло. Богатир Васильчик пішов визволити Миланку з полону. А коли йому це вдалося, то народ з радості почав веселитися і танцювати.
Коли до України прийшло християнство, звичне свято Миланки вирішили не скасовувати, а надати йому нового змісту. Тепер 13 січня почали вшановувати пам’ять преподобної Меланії, яка народилася в знатній римській сім’ї. Ще в дитинстві дівчинка прийняла християнство, відрізнялася тим, що прагнула світлого і непорочного життя.
Проте Меланію видали заміж проти її волі за чоловіка, якого вона не кохала. Спочатку жінка намагалася навернути його також до християнської віри, але в нього була лише одна ціль – швидше отримати спадкоємців. В сім’ї народилося двоє дітей, але вони рано померли. Лише після цього чоловік Меланії також прийняв християнство і намагався жити благочестиво.
Талісманом людей, народжених 13 січня, є онікс. Це напівдорогоцінний камінь, який є одним з різновидом кварцу. Дуже цінується у ювелірній справі завдяки своїй пластичності. Особливою онікса вважається його смугасте забарвлення. У різних народів було суперечливе ставлення до цього каменю. Дехто його боявся, інші – вважали священним. Цікавий факт: в давнину онікс використовували оратори, щоб тренувати дикцію.
Що не можна робити цього дня
13 січня заборонялося позичати гроші навіть найближчим людям, бо потім будете ходити в боргах.
Не можна лаятися та сваритися на Щедрий вечір, адже тільки мирна та спокійна атмосфера є запорукою щастя в сім’ї.
За святковий стіл не можна сідати в брудному одязі, адже тоді доля буде “ не чиста”.
Цього дня не варто тримати злобу на інших людей, якщо ви з кимось посварилися, потрібно обов’язково помиритися.
13 січня краще не виносити сміття, тому що разом з ним викинете і своє щастя.
Народні прикмети і традиції на 13 січня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на завтрашній день:
дивилися, який сьогодні день: на вулиці сильний туман – в Новому році вас чекає щастя, а урожай буде багатим;
якщо 13 січня сильна хуртовина, буде хороший урожай горіхів; небо зоряне – будуть гриби та ягоди;
13 січня відлига, значить літо дощовим буде;
якщо на Маланки місяць-молодик, то навесні ріки з берегів не вийдуть;
сонце високо стоїть – варто чекати на хороший урожай на садовину.
На свято Маланки у наших предків існувало чимало цікавих народних прикмет та повір’їв. Ніч перед днем Василя (Старим Новий роком) вважалась особливою і чарівною, тому люди намагалися загадати бажання, адже воно обов’язково здійсниться.
На Щедрий вечір знову їли кутю, а також ставили багатий святковий стіл. На відміну від куті, яку готували на Святвечір перед Різдвом, ця була не пісною. Господині обов’язково додавали вершки, молоко, вершкове масло, горішки, родзинки, мак і мед.
Існувало повір’я: чим багатший на Щедрий вечір стіл, тим кращим буде прийдешній рік. Цього дня не готували рибні страви, тому що вважали, що інакше щастя “попливе” з дому геть. А от м’ясні страви були доречними. Особливо любили наші пращури свинину. Також часто готували холодець, вареники зі шкварками, домашню ковбасу, кров’янку, пироги і млинці.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...