10:20, 18 червня 2013 р.
На Тернопільщині живе унікальна собака, яка досліджує найдовшу в світі гіпсову печеру “Оптимістична” (фото, відео) – спецрепортаж
У Борщівському районі в селі Королівка відкрили музей спелеології, де можна ознайомитися з історією розвитку української спелеології. Це поверхнева експозиція. Музей буде ще оновлюватися та доповнюватися.
За словами спелеолога Богдана Марковича, який створив музей спелеологів, ідея створити такий музей формувалася довго. Коли вирішили створити його, експонати, які представлені у музеї, збирали протягом півроку. У музеї представлені робочий одяг спелеологів та їхній робочі і повсякденні аксесуари, які потрібні під час перебування у печері – це комбінезони, ліхтарі, лампи, фотоапарати, робочі інструменти, якими працювали і працюють українські спелеологи. На стелі музею рукописні карти печер, жодної копії – усі оригінали.
– Нічого подібного на теренах колишнього Радянського союзу не існує. Тут можна побачити усе від самого початку і закінчуючи сучасними спелеологами. Тут є все, що використовували спелеологи, починаючи з 60-их років і до сучасної історії. Все їхнє спорядження – як малювалися карти, в чому вони ходили, чим робили фотографії, це особисті речі цих людей, – фотоапаратура, відеоапаратура – усе тих часів. Ми хотіли відтворити повністю картину початку дослідження спелеології в Україні, - зазначив Богдан Петрович.
Як зазначає спелеолог Наталія Юдіна, за офіційними списками, які опрацьовані на сьогодні, у печері “Оптимістичній” працювали близько 2 000 осіб.
– Стільки людей, скільки відпрацювали в печері “Оптимістичній”, мені здається, що не кожна печера в Україні може пишатися тим. Приблизно десь 2 000 людей вже за списками, які 100 відсотків були записані в журнали, значить це підтвердженні ім’я і прізвище людей, які працювали в “Оптимістичній”.
До складу спелеологів печери “Оптимістична” входить і єдина спелеособака, яка дуже добре почувається у печерному лабіринті. Її звати Черешня. “В неї очі як черешеньки, тому і назвали “Черешня”, - каже Наталія Валеріївна.
Черешня настільки добре орієнтується в “Оптимістичній”, що ще жодного разу на заблукала в печері. Окрім цього, Черешня допомагає спелеологам копати печеру.
“Вона копає не так, як собаки. Завжди собаки під себе копають, а вона спирається на свої задні ноги, вперед виставляє і так копає. Дуже смішно це виглядає”.
“Черешня має свої коридори для походження. Вона якимось неймовірним чином відчуває як їй іти і куди, якимось чином запам’ятала більшість доріг. Це в нас викликає справжнє захоплення. Тому що собаки під землю не ходять. Або ходять зі своїми керівниками на поводку, а вона в нас ходить без поводка, не прив’язана, вона іде вперед, буває, що на дуже великі відстані від нас відходить. В Черешні за чотирма плечима є вже два підземних табори і що нас дивувало вона приходила в табір на 40 хвилин раніше за нас. При всьому тому, що ми рухаємося досить швидко. Вона сама іде в повній темряві, не має ліхтарика, просто ходить сама по печері”, – каже пані Наталія.
Богдан Маркович зорганізував для журналістів екскурсію у печеру “Оптимістична”. Разом з нами була і Черешня. Перед екскурсією Наталія Юдіна показала журналістам, якими інструментами працюють спелеологи у печері. Детальніше дивіться у відео та фото.
Зазначимо, печера “Оптимістична” занесена до Книги рекордів Гінесса як найдовша в світі гіпсова печера, найдовша печера Євразії та друга за довжиною серед печер світу.
Тамта ҐУҐУШВІЛІ, фото автора
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
11:17, 5 грудня
12:09, Вчора
18:07, 5 грудня
11:53, 27 листопада
12:02, 2 грудня
live comments feed...