На Тернопільщині зростає кількість тварин заражених сказом, а грошей на вакцинацію немає

Грошей на профілактику сказу у диких тварин в цьому році катастрофічно не вистачає. В результаті кількість хворих звірів може збільшитися в рази.

Дикі тварини, у свою чергу, кусають домашню живність, а та заражає людей! Особливо небезпечно сказ влітку, адже більшість людей їде на дачі, де ймовірність зустріти хвору собаку або кішку набагато вище.

Із закладених у бюджеті близько 100 млн грн на протиепізоотичні заходи (як протиепідемічні у людей) левова частка піде на профілактику захворювань поголів’я птахофабрик. 

А тільки на ліквідацію сказу потрібно 160 млн грн, повідомили в прес-службі Держветфітослужби. 

У 2012 році хворих тварин стало на 45% більше, ніж у 2011-му. В абсолютних цифрах це 1762 голів (приріст 546). Збільшилося і число населених пунктів, де були зафіксовані випадки сказу – з 1080 до 1550. Найнеблагополучніші області – Тернопільська (112 випадків у 2012 році) та Чернігівська (89).

Через відсутність фінансування, як кажуть у Держветфітослужбі, кількість зареєстрованих випадків цього року може зрости в середньому на 10-15%. А ось ветеринари з тих же «неблагополучних» регіонів кажуть, що це занадто оптимістичні цифри.

 «Випадків захворюваності може бути в рази більше. Грошей на профілактику сказу у влади немає. А за свої гроші вакцини від сказу люди купувати не будуть. 

Ціна однієї дози – від 35 до 200 грн. А народу потрібно іноді по десятку таких вакцин. 

Грошей у людей, особливо в регіонах, не особливо багато. Через це і росте число випадків сказу. Якщо так триватиме і далі, приріст захворюваності може вийти навіть на 40-45% », – вважає ветеринар Андрій Кутний (м. Бахмач, Чернігівська обл.).

Як розповів фахівець Держагентства лісових ресурсів Микола Мироненко, останній раз оральну вакцинацію (у лісі розкидаються шматки м’яса з вакциною) серед лисиць і вовків в Україні проводили шість років тому, перш за все – у західних областях, що межують з ЄС, який виділив гроші. 

Але в останні роки поголів’я червоних лисиць, головних переносників хвороби, перевищило норму в два-три рази і сказ знову дало про себе знати, пише сайт Чортківські новини. Серед переносників переважають лисиці (591 випадок у 2012-му), бродячі коти (438) і собаки (277).  Всього, зі слів лікаря-ветеринара Катерини Бурлюк, заразу розносять близько 30 видів диких тварин. 

Основні ознаки: вони перестають боятися людини, підходять до житла, нападають на домашню худобу і собак. 

Чіпати їх трупи не варто, а тим більше знімати шкуру – можна заразитися через кров. 

Заразилися від диких домашні тварини починають боятися води, гучних звуків, можуть подряпати і вкусити при спробі їх погладити. 

«Кілька років тому до мене звернулася знайома, – розповідає« Сьогодні »ветеринар Борис Ловейко (з міста Ніжин, Чернігівська область). - Розповіла, що вранці дві її собаки почали дивно поводитися і відмовлялися пити. Я під час огляду побачив на лапах невеликі рани від укусів і відразу зрозумів, що до чого. Собак довелося приспати ».

При укусі необхідно промити рану водою з милом і негайно звернутися до найближчого пункту швидкої допомоги за вакцинацією. Це від шести до 12 уколів, залежно від вакцини.

Як повідомили нам в МОЗ, вакциною проти сказу в цьому році забезпечено всі медустанови, але не в селах. Тому постраждалим з сіл доведеться їхати до найближчого райцентру.

Медики радять не зволікати, бо через три-п’ять днів після укусу вакцина вже буде безсила. Чим ближче місце укусу до голови, тим вище небезпека летального результату.

Торік від сказу померли п’ятеро людей, у тому числі одна дитина, вони занадто пізно звернулися за допомогою.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі