Гігантська дірка у держбюджеті: чи вистачить у казні грошей на соцдопомогу тернополянам?

Мабуть, в Україні не залишилось галузі, яка б не потерпала від гігантської дірки у державному бюджеті. ЖКГ, економіка, транспорт, медицина  – тільки й чути нарікання на державне казначейство, яке не пропускає міфічні кошти.

Єдине, що змушувало фінансову структуру послаблювати всій залізний кулак, – захищені статті. Втім останнім часом нездорова тенденція почалася в частині нарахування соціальних допомог. Наразі заборгованості по їх виплатах у Тернополі немає, але прогнозувати ситуацію спеціалісти не беруться. Які види допомог найчастіше отримують тернополяни, наскільки вони суттєві і чи є загроза щодо своєчасності їх виплат, «Номер один» поцікавилась у начальника управління праці та соціальної політики Марії Чашки.

– Маріє Теодорівно, які види допомог сьогодні отримують тернополяни.? Які з них є найчисельнішими та найсуттєвішими?

– Тернополяни, як і всі громадяни України, мають можливість скористатися такими соціальними допомогами, як допомога при вагітності та пологах, одноразова допомога при народженні дитини. Остання, до речі, є доволі суттєвою, а її розмір залежить від того, яка за рахунком дитина народилася у сім’ї – перша, друга чи третя. Крім того, тернополяни мають право отримати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Це, можна сказати, одна з «найпопулярніших» видів допомог. Також виплачується допомога на дітей одиноким матерям, дітям, що знаходяться під опікою. Нараховується державна соціальна допомога інвалідам з дитинства, на догляд за психічнохворою особою, компенсація на догляд за інвалідами або пристарілими особами, державна допомога особам, які не мають права на пенсію, тимчасова допомога дітям, батьки яких відмовляються від сплати аліментів або не мають можливості їх сплачувати. Доволі важливою є допомога малозабезпеченим сім’ям. Тернополянам варто знати про те, що вони можуть оформити компенсацію фізичній особі за надання соціальних послуг. Тобто якщо пристаріла людина потребує стороннього догляду і є людина, яка хоче за нею доглядати, то є можливість отримати таку компенсацію. Також діє державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Її прийнято називати доброзичливою назвою «Гроші ходять за дитиною».

– Чи змінився розмір допомог у порівнянні з минулим роком?

– Розмір допомог змінився станом на 1 січня 2013 року і поступово змінюється залежно від зміни рівня прожиткового мінімуму.

– Практично кожна бюджетна структура уже зіткнулася з проблемою проходження коштів через казначейство. Чи не виникає в управління соціальної політики проблем з виплатою допомог?

– Уже склалася дуже важка ситуація з фінансуванням поточних витрат для забезпечення діяльності управління та з виплатою адресної безготівкової та матеріальної допомоги на лікування тернополян за рахунок коштів міського бюджету. Міська рада приймає рішення про надання коштів громадянам, а тернополяни не можуть їх отримати, оскільки не поступає фінансування з казначейства. З виплатою державних соціальних допомог затримки не було, проте протягом останнього тижня склалася тривожна ситуація, тому що вперше за багато років ми маємо невеличку затримку з проведенням коштів через казначейство. Сподіваємось, ця проблема буде вчасно ліквідована й отримувачі соціальних допомог не відчують незручностей.

– На початку року керівництво міста наголошувало на тому, що коштів у бюджеті вистачає тільки на десять місяців. Чи не відіб’ється це в кінці року на тернополянах у плані виплати допомог?

– Сьогодні не можна говорити про це однозначно. Кошти, передбачені на виплату соціальних допомог, – це кошти, які надходять у вигляді субвенції з державного бюджету. У державному бюджеті така стаття витрат передбачена із врахуванням потреб усіх дванадцяти місяців року. Однак чи є ці гроші у наявності – це інше питання.

– Чи передбачені кошти на виплату соціальних допомог з місцевого бюджету?

– Так, однак вони не мають статусу державних соціальних допомог. Це допомога на лікування або особам, які опинилися у важких життєвих обставинах. Тернополяни мають можливість звернутися на ім’я міського голови й отримати разову матеріальну допомогу або ж компенсацію 50% на сплату комунальних послуг при умові підтвердження факту важкого матеріального становища чи інших обставин, котрі передбачені Положенням про адресну безготівкову та матеріальну допомогу. Сподіваємось, що проблеми з проходженням коштів через казначейство скоро зникнуть.

– Який із видів допомог найчастіше отримують тернополяни?

–Серед отримувачів допомог найбільшу частку становлять громадяни, які отримують допомогу по догляду за дитиною до трьох років. Це довготривалий період соціальної допомоги. Приємно, що протягом останніх років  кількість допомог при народженні дитини та відповідно по догляду за дитиною до 3 років зросла. На сьогодні останній вид допомоги у Тернополі отримують 6607 сімей. Крім того, у Тернополі допомогу отримують 242 малозабезпечених сім’ї. Розумію, що, мабуть, малозабезпеченими вважають себе значно більше тернополян, тому що рівень життя у державі бажав би бути кращим, однак вимоги до оформлення документів на отримання цієї допомоги є досить високими. Враховується не лише сукупний дохід сім’ї, а й дивіденди, відсотки від вкладів у банку, наявність земельних ділянок, нерухомості тощо. Усі ці фактори впливають на можливість отримати цей вид допомоги.

– Якщо у людини немає фізичної можливості прийти в управління соціальної політики, щоб оформити документи на отримання допомоги, хто від її імені може це робити?

– Це може зробити інша людина за наявності доручення, яке дає можливість представляти інтереси іншої особи. Якщо отримувач допомоги потребує стороннього догляду і не може сам пересуватися, але може заповнювати документи і є дієздатним, то він має право скористатися послугами соціального працівника. Той прийде до тернополянина, принесе документи, які людині необхідно заповнити, проконтролює, чи правильно він це зробив. Крім того, громадяни можуть надіслати документи поштою.

– Які помилки найчастіше допускають тернополяни під час оформлення допомог?

– Дуже важливо, щоб матір чи батько, які отримують допомогу по догляду за дитиною до 3 років, після виходу з декретної відпустки за умови влаштування на роботу на повне навантаження повідомили про це управління соціальної політики. Тоді виплата допомоги припиняється. До того ж, зобов’язання повідомити про працевлаштування громадянин бере на себе, заповнюючи заяву на отримання допомоги. Якщо людина не виконує цієї умови і паралельно отримує повну заробітну плату, то згодом соціальну допомогу доведеться відшкодувати.

– У свій час ЖЕКи перестали видавати довідки про склад сім’ї. Це викликало труднощі з оформленням різних видів соціальних допомог. На сьогодні це питання врегульоване?

– Цілком. Це було тимчасове явище, його тернополяни практично не відчули. Значно більше проблем виникало на сході країни. У нас ЖЕКи до останнього моменту видавали довідки про склад сім’ї.

– Торік у грудні виконавчий комітет прийняв рішення про ліквідацію центру з нарахування та виплати допомог. Кому сьогодні передано його функції?

– Ліквідація центру проведена з метою налагодження та оптимізації діяльності управління соціальної політики у частині нарахування допомог. Розмежування управління та центру було тільки у Тернополі. У жодному іншому обласному центрі таке не практикувалося. На мою думку, прийняте рішення було правильним. У результаті процедура нарахування допомог набула логічної послідовності. Центри ліквідовано з правонаступництвом управління соціальної політики. Раніше воно було розпорядником коштів та контролюючим органом над цією установою. Тепер ці дві структури вищого та нижчого рівня злилися в одну із збереженням працівників.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Екологія
Вже вчетверте Тернопіль опинився у "червоній зоні": урядові обмеження до теперішнього часу в місті ігнорувалися, а міська влада навіть позивалася на Кабмін до суду. Увесь час місто живе у звичному ритмі: магазини відкриті, школи та дитсадки працюють, громадський транспорт їздить. Учні на канікули підуть за планом - 21 жовтня, бо у тернопільських школах триместри - тобто п'ять тижнів навчаються, тиждень - канікул. Щоправда, тепер батьки можуть самостійно об...
Пригоди
Трагічна подія сталася в одній зі шкіл у Вінницькій області: учениця другого класу знепритомніла посеред перерви, а невдовзі померла. Спочатку вона поскаржилася, що болить голова, а вже за кілька хвилин раптово знепритомніла. Її рятувала шкільна медсестра, а потім реанімували медики швидкої, але всі їхні зусилля виявилися марними. "Я її віз в школу, вона була щаслива, задоволена, все добре з нею було", - каже батько Сергій Купчишин Він вперше після трагеді...
Екологія
На перебіг коронавірусної хвороби у важкій формі може позитивно впливати гормон мелатонін. Про це йдеться у статті, розміщеній на науково-медичному порталі medRxiv. Як інформує "Укрінформ", американські медики простежили за 800 випадками госпіталізації пацієнтів із важкою формою COVID-19 та виявили, що пацієнти, яким вводили гормон мелатонін чи в кого його рівень був і так високий, частіше виживали в реанімації. Утім, варто наголосити, що матеріали, опублі...
Кримінал
До співробітників Монастириського відділення поліції звернувся мешканець райцентру. Чоловік заявив про крадіжку мобільного.   Поліцейські з’ясували, що злочину причетний раніше судимий, 37-річний місцевий мешканець. Протиправним діям передувало розпиття алкоголю. Підозрюваний та жертва разом випивали. Сценарій крадіжки був простим – зловмисник обрав момент, коли односельчанин добряче захмелів та непомітно прибрав зі столу його телефон. Сподівався, що уранц...
Пригоди
18 жовтня о 5.25 бригада швидкої виїжджала на вул. Вербицького в Тернополі, до 53-річного чоловіка, який стікав кров’ю. Травмувався пацієнт через затуманену алкоголем свідомість… Добряче випивши, чоловік вирішив перелізти через сусідський паркан із гострими піками, щоб скоротити дорогу додому, повідомив генеральний директор Центру ЕМД Тернопільщини Михайло Джус. Із глибокими колотими ранами обох стегон, у стані гострої алкогольної інтоксикації потерпілого,...
Пригоди
Малолітній хлопчик потрапив до лікарні в результаті автопригоди на Теребовлянщині. Вісімнадцятого жовтня одинадцятилітній хлопчик, керуючи велосипедом, не переконався у відсутності транспортних засобів, виїхав з другорядної дороги на проїжджу частину і врізався в автомобіль FORD.   Дитину з закритою черепно-мозковою травмою, струсом, забоями та саднами госпіталізували в травматологічне відділення.  Триває слідство.
Екологія
Масштабний спалах коронавірусу було зафіксовано у Петриківському обласному комунальному дитячому будинку-інтернаті. Як інформують "Тернополяни", там 14 лабораторно підтверджених випадків коронавірусу серед працівників закладу. Наразі обстежують інших працівників та вихованців дитбудинку. Інформацію про даний спалах підтвердили в ДУ "Тернопільський ОЛЦ МОЗ України". Робота із ліквідації спалаху в інтернаті триває.
Кримінал
Шахрайство з орендою житла задокументували працівники тернопільської поліції. 6500 гривень втратив тернополянин.   Чоловік через оглошення в мережі Інтернет хотів орендувати помешкання в обласному центрі. Зателефонував за вказаним номером, обговорили ціну та домовилися про оплату. Орендодавець заявив, що працює лише за передоплатою, тож потерпілий через термінал перевів кошти на невідомий рахунок. Квартири він так і не побачив, як і своїх грошей.  Довелося...
Суспільство
Відповідно до статистики worldometers.info, станом на 19 жовтня, Україна – на 5 місці у світі за кількістю померлих за минулу добу. Всього летальних випадків у нашій країні зареєстрували 5 673 за весь період спостережень. Про це пише Терміново. На першому місці – Іран, там за минулу добу через ускладенення ковіду померли 337 людей. На другому місці – Росія – 179 смертей. Третє місце – Мексика – 108 померлих. На четвертому місці – Індонезія – там вчора поме...