Тернополяни у черзі за … здоров’ям

Спекотний відпустковий липень збурив тернополян свіжими медичними чутками на кшталт «Ви чули, що робиться в поліклініках?»

До журналістів апелювали з приводу разючих змін в роботі міських поліклінік: нарікали на нові порядки, жалілися на сімейних лікарів, йшлося про недоступність вузькопрофільних спеціалістів, ображених медиків і незадоволених пацієнтів, кілометрові черги, спричинені реформою, і воліли почути думку медичного керівництва.

Тому за завданням редакції кореспондент «Тернопільської липи» вирушив у медичні заклади міста, щоб відчути на собі, яким є шлях пересічного пацієнта за чудодійною порадою і допомогою медиків.

Зранку відвідуємо поліклініку № 3 по вул. Волинський, 40. Біля реєстратури лише п’ятеро відвідувачів. Ще троє – біля кабінету флюорографії. На питання, чи швидко рухається черга, отримуємо ствердну відповідь і несподівано приємне: «Але якщо вам за результатом, то можете йти без черги!». Піднімаємося на другий поверх. Біля кабінетів хірурга, окуліста, кардіолога відвідувачів по двоє-троє, четверо очікують невролога, двоє готуються зробити кардіограму, троє – ультразвукові дослідження. Приблизно така ж картина на прийомі у дільничних лікарів. Атмосфера панує спокійна, та це й не дивно – літо, не час для застуд.

 Опівдні заходимо у нововідкриту і розрекламовану амбулаторію загальної практики сімейної медицини № 6, що на Петриківській, 25а. Тут на 6 кабінетів, де в 3 зміни працюють по двоє лікарів, прийому очікують п’ятеро. Ветеранів та інвалідів, як годиться, приймають без черги.  Дівчина, яка забігла щойно переді мною, одразу заходить до лікаря – збирає печатки і підписи на довідку до вступу у ВНЗ. Інші також тут не затримуються надовго, на швидкість надання медичної допомоги не скаржаться.

Інша ситуація у Центрі. Тут, в поліклінічному відділі № 1 по вул. Князя Острозького, людей помітно більше.  Однак на реєстрації пацієнтів всього двоє, а коридори до кабінетів низки спеціалістів взагалі пустують. Нікого – на прийом до кардіолога, хірурга, один хлопчина чекає пульмонолога. Зауважимо, це – о другій годині дня.

Ажіотаж спостерігається біля дверей до дерматовенеролога – аж семеро осіб.  Але втішає, що ніхто не потребує лікування у кабінеті психотерапії. У відділенні загальної практики на консультацію терапевтів очікують десятеро пацієнтів. Черги є, але не «кілометрові».

Вирушаємо в поліклініку № 2, що на Купчинського, 14. При вході в реєстратурі тільки троє людей, їх оформляють швидко.   До спеціалістів черг взагалі немає, або один-двоє відвідувачів. (фото коридор 2) Лише прийому ендокринолога чекає троє літніх пацієнтів, а результатів флюорографії – четверо. От біля кабінетів сімейних лікарів у вузеньких коридорах о 16.00 спостерігаємо такий собі натовп з 27-ми осіб.

Але на вісім кабінетів це не так вже й багато. Запитуємо, чи така кількість відвідувачів є типовою. Медсестри кажуть, що в ранкові години відвідувачів приходить більше, переважно це абітурієнти та освітяни, які до останнього відтягували обов’язкові медичні огляди. А ще наприкінці червня було багато вихідних, тому в перші дні липня відвідувачів побільшало. Лік від цього один – правильно планувати свій час. А ще – приділити трохи уваги самим собі, поважати власний організм, цінувати здоров’я і не нехтувати необхідними візитами до медиків.

У реєстратурах згаданих поліклінік задаємо типові запитання.

- Я погано почуваюся, як мені потрапити на прийом до отоларинголога (окуліста, кардіолога, ортопеда)?

У відповідь ввічливо, але наполегливо рекомендують для початку відвідати дільничного лікаря, а він при потребі дасть відповідні направлення.

- А що, без скерування дільничного до ортопеда попасти неможливо?

- Можливо, зокрема для ортопедичних хворих, які щойно виписалися з лікарні, або вже отримали первинну допомогу в травмпункті. Якщо травма (до трьох діб), також варто звертатися в травмпункт.

В усіх випадках нагадують, що потрібно мати з собою паспорт.

Необхідність відвідати дільничного лікаря викликає в тернополян, до яких ми зверталися, жваве, дуже емоційне обговорення. З десяти опитаних загальному лейтмотиву «я краще знаю, до кого мені йти, що це за нові правила!» протистоїть одинокий, але «залізний» аргумент постаршої жінки: «А якщо все знаєте, то чому тоді йдете до лікарів? Лікар також щось знає. От за кордоном попасти до вузького спеціаліста взагалі дуже важко, я там працювала, бачила».

А ще тернополяни з вуст вуста переказують «страшилки» про те, що після медичної реформи в непристосованих приміщеннях  одній черзі до сімейного лікаря чекатимуть школяр з вітрянкою, вагітна жінка з застудою, хворий на туберкульоз та дідусь в останній стадії деменції, а лікар, нашвидкуруч перекваліфікований з окуліста, щиро боятиметься немовлят і нікому не видаватиме направлень під загрозою штрафу. Тут вже без коментарів медичного керівництва не обійтися!

 За роз’ясненням, які зміни насправді відбулися у місцевій лікувальній справі з початку липня, які особливості реформування сімейної медицини «по-тернопільськи» і яких сюрпризів чекати від медичної реформи в Тернополі, ми звернулися до головного лікаря Тернопільського міського комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Миколи Миколайовича Медвідя.

- Зміни в медичній галузі відбуваються давно, планомірно, продумано, в рамках впровадження соціальних ініціатив Президента України та реалізації Програм економічних реформ Президента України. Такі зміни почалися в пілотних областях, а тепер запроваджуються по всій країні, на це виділяються цільові кошти, тому говорити про «реформу по-тернопільськи» неправильно – це державний процес. У 2014 році, відповідно до вимог Міністерства охорони здоров’я, реформування первинної ланки медичної допомоги буде завершено. Це не означає, що проблем нема, і найбільшою проблемою є недостатнє фінансування. Проте це не привід скласти руки, а привід діяти.

В Тернополі зараз перш за все ідуть зміни організаційні, внутрішні: створення Центру первинної медико-санітарної допомоги, відкриття та облаштування сучасних амбулаторій, підготовка спеціалістів тощо. Сімейні лікарі обслуговують лише доросле населення, і успішно працюють вже не перший рік. Серед лікарів Центру ПМСД лише 30 % –  дільничні терапевти, а 70 % – лікарі загальної практики – сімейної медицини. Незабаром буде відновлено електронний запис на прийом до лікарів через інтернет. Отже, тернополянам ніяких «сюрпризів» боятися не варто – всі зміни спрямовані тільки на краще.

Інша справа, що в наш час навіть позитивні зміни почасти сприймають упереджено. Ось показовий приклад. Відкриття амбулаторії на Сонячному масиві в приміщенні 27-ої школи (вул. Куліша, 7а) спочатку викликало нарікання, але невдовзі мешканці зрозуміли, що це зручно, і коли лікар пішла в декрет, самі вимагали якнайшвидше дати іншого лікаря. Досвід переконує!

Нещодавно відкрили амбулаторію на вул. Петриківській, 25а – в центрі «спального» мікрорайону, це зручно і лікарям, і пацієнтам. Амбулаторія відповідає усім сучасним вимогам, незабаром там буде обладнано пандус. Приймають лікарі загальної практики – сімейної медицини, консультують профільні спеціалісти. Лікар загальної практики – сімейної медицини, як правило, може вирішити  80 % проблем зі здоров’ям, тому контакт пацієнта і сімейного лікаря необхідний і виправданий. А приблизно у 20 відсотках випадків необхідна допомога вторинного рівня.  І за потребою така допомога надається в повному обсязі, без жодних обмежень. В разі необхідності чи виникнення якихось запитань пацієнти можуть звертатися до завідувачів амбулаторій, до мене особисто. Поки що проблем не виникало. А особливо переваги амбулаторії будуть відчутні під час сезонних захворювань.

-  А як оцінюють зміни самі лікарі?

- Медики з ходом та завданнями реформи, звичайно, обізнані більше, і вони до змін готові, розуміють їх. Найголовніше – збережено всі робочі місця, умови праці покращуються. Окрім того, лікарі загальної практики – сімейної медицини мають додаткові стимули, мотивацію, невдовзі кількість пацієнтів на одного сімейного лікаря буде зменшено до 1500. Дуже багато вирішує людський фактор.

І пацієнти повинні пам’ятати, що здоров’я людини залежить не лише від лікарів, а від способу життя: режиму праці і відпочинку, раціонального харчування, профілактичних заходів, фізичної активності, навіть від думок! Тому бажаю усім міцного здоров’я, гарного настрою і оптимізму, а медики докладуть всіх зусиль, щоб допомогти попередити і подолати недуги!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Пригоди
Трагедія сталась 25 жовтня в с. Вигода Борщівського району, де у житловому будинку знайшли тіло 42-річного власника. За результатами судово-медичної експертизи встановлено, що чоловік помер внаслідок алкогольного отруєння. Тіло чоловіка було направлено на експертизу, повідомляє Погляд.
Пригоди
У Рівному перехожу травмувала канапа, яку викинули чоловіки з балкону третього поверху. Жінку вдарило у плече, а ще вона впала і сильно підвернула ногу. Винуватці пояснили: так сталося, бо їм просто було лінь і важко тягнути диван сходами. На їхній бік навіть стали сусіди. Детальніше дивіться у відео "ТСН".
Суспільство
Петицію щодо вилучення Почаївської лаври у Московського патріархату зареєстрували на сайті Кабміну 21 жовтня. За тиждень її підтримали 46 людей із необхідних 25 тисяч. Автор петиції Василь Бойко, зокрема, пише таке. "Почаївська лавра тисячу років є однією з найбільших святинь українського народу.Православна церква України (ПЦУ) — автокефальна православна церква на території України, п'ятнадцята в диптиху. Константинопольська церква вважає ПЦУ єдиною каноні...
Суспільство
Від початку року інспекторами з паркування управління муніципальної інспекції під час виконання своїх функціональних обов’язків виявлено п'ять фактів протиправного використання державних номерних знаків автомобіля іншими особами. На автомобілях- «двійниках», зокрема, вчиняли порушення у сфері паркування транспортних засобів на території міста Тернополя. По чотирьох випадках Головним управлінням Національної поліції в Тернопільській області уже відкрито кри...
Кримінал
В Україні рієлтори зіткнулися з новою проблемою – орендарі громлять винаймані подобово квартири. До справи долучилися не тільки підлітки, а блогери й пранкери, заради хайпу вони здатні довести житло до жахливого стану. Внаслідок схвильовані господарі виявляють повністю зруйноване приміщення. Як інформує "Obozrevatel", співвласниця рієлторської компанії Олена Моїсеєва розповіла в соцмережі, як група підлітків розгромила одну з їхніх квартир. "Винайняв у нас...
Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами буде тимчасово припинено електропостачання в окремих житлових будинках Тернополя. А саме: 28 жовтня з 09:00 до 13:00 год. за адресами: вул. Дубовецька, вул. Бродівська, вул. Михайла Ломоносова 1-22, вул. Підгородня 1-35, 2-32, вул. Петрушевича. У тернополян просять вибачення за тимчасові незручності.
Суспільство
Закриття шкіл є неефективним в боротьбі з пандемією коронавірусу. Про це в Twitter повідомив директор Європейського бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я Ханс Клюге. Представник ВООЗ закликав країни відкривати школи, щоб діти могли повернутися до середовища живого спілкування і "приймати рішення". "Закриття шкіл мало сприяє боротьбі з інфекцією, тому їх слід відкривати. Під найбільшим впливом виявляються діти, що перебувати у важкій життєвій ситуац...
Суспільство
Благодійний забіг “Подаруй світло!” планують 7-8 листопада. Метою забігу є збір коштів на добудівництво інклюзивного майданчику для дітей та молоді, який облаштовують на території БФ “Карітас” в Тернополі. Участь в марафоні можна взяти як онлайн, в будь-якій частині міста, так і офлайн – 8 листопада, біля тернопільського озера з врученням медалей. Обмежень щодо дистанції немає – від сотні метрів до кількох десятків кілометрів. Всі учасники заходу отримають...
Суспільство
Всесвітня організація охорони здоров'я заявила, що COVID-19 становить наразі значну небезпеку не лише для людей з груп ризику, зокрема літніх або тих, що мають хронічні захворювання, а й для інших вікових груп. Стурбованість стрімким поширення коронавірусної хвороби висловив експерт з надзвичайних ситуацій ВООЗ Майк Райан під час брифінгу 26 жовтня."Загальне зростання інфікування спостерігається серед різних вікових груп", – заявив експерт.За його словами,...