Брехня на етикетці: дурити тернополян починають уже з реклами

Більш ніж через 20 років існування в Україні ринкової економіки на Тернопільщині згадали про чесну конкуренцію.

І насамперед зацікавились прибутками у найбільш життєдіяльних секторах ринку, як-от: ритуальні послуги, утилізація твердих побутових відходів, платня в освіті та медицині, ринок нафтопродуктів, житлово-комунальне господарство. Особливо це стосується двох перших. При зовнішній непривабливості рівень рентабельності в них перевищує 100%.

Найчастіше нечесна конкуренція використовується не проти суто конкурентів, а проти споживачів. Адже як вчать у комітеті захисту споживачів? Читайте інформацію на етикетці. Цю пораду сповна використало товариство «РМФ». На упаковці солодких неглазурованих кукурудзяних паличок «Молочні» підприємство розмістило напис: «Тільки найкращі складники!», при цьому молоко до складу продукції взагалі не входило.

Аналогічно вчинили на Пирятинському сирзаводі, що на Полтавщині. Ніби насміхаючись над покупцями, вони назвали плавлений сирок власного виробництва «Вершковий», хоча насправді до складу продукту жирне молоко не входило.

– Нашим відділенням усунено неправомірні дії комерційного банку «Надра», який розповсюджував рекламну інформацію щодо надання кредитів під 9,99% річних у гривні. При цьому фактична вартість отримання та обслуговування таких кредитів становила понад 57% на рік, – розповів Номер один голова Тернопільського територіального відділення Антимонопольного комітету Іван Курницький.

Отож з початку 2013 р. фахівцями Відділення було здійснено сім перевірок приватних підприємств, органів державної влади і місцевого самоврядування, розглянуто 50 звернень громадян, підприємців і правоохоронних органів. За результатами розгляду справ припинено 42 порушення законодавства з питань конкуренції. Загальна сума штрафних санкцій, застосованих до порушників, склала 711 тис. грн., що на 24% більше відповідного показника аналогічного періоду минулого року.

Економічний ефект від припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції для юридичних та фізичних осіб, в тому числі населення області, склав   412  млн. грн.

Окрім того, внаслідок виконання  рекомендацій відділенням припинено 34 дії, які містили ознаки таких порушень.

Насамперед городяни скаржаться на нечесну конкуренцію між підприємствами, що вивозять з Тернополя тверді побутові відходи або, як кажуть у просторіччі, сміття.

Відомо, на сьогодні цим займаються три фірми. По суті, визнають антимонопольники, вони умовно поділили місто на три зони і не допускають на цей ринок чужих, більше того, за підтримки місцевої влади витіснили звідси конкурентів. І не зважають на рішення судів на користь останніх.

– Вони однозначно є монополістами на своїй території. Частка кожного з них сягає понад 35%, і тому ці фірми займають кожна на своїй території домінуюче становище, – констатував голова ТОТВ АМК Іван Курницький.

Відтак говорити про чесну конкуренцію та справедливість тарифів важко. Хоча, порівняно з іншими регіонами, Тернопіль однозначно не є лідером.

Водночас завдяки втручанню Антимонопольного комітету припинено порушення  Зборівською міською радою. Тут без проведення конкурсного відбору було надано право окремому суб’єкту господарювання здійснювати вивезення та знешкодження твердих побутових відходів з території райцентру.

Загалом протягом І півріччя поточного року відділенням припинено 25 порушень органів влади та місцевого самоврядування. Зокрема, Бережанської райдержадміністрації – з приводу встановлення різних розмірів ставок за оренду земельних ділянок однакового цільового призначення.

Щоб попередити ці порушення, адмінколегія Відділення рекомендувала шістнадцятьом міським та селищним радам Тернопільщини та їх виконавчим комітетам вжити дієвих заходів щодо недопущення випадків прийняття рішень, які перешкоджають чесній конкуренції. До речі, із 26 нормативних актів органів влади та місцевого самоврядування, наданих для вивчення фахівцями тернопільського Антимонопольного, шість повернуто із зауваженнями та пропозиціями.

Вчасними є зауваження, винесені Бережанській та Заліщицькій міським радам з приводу встановлення платних ритуальних послуг, не передбачених законодавством – за в`їзд на кладовище, за погодження меж земельної ділянки для облаштування місця поховання, за видачу технічних умов на спорудження надмогильних споруд.

– Коли наші фахівці почали вивчати ці питання, було встановлено, що Бережанське міське комунальне підприємство «Господар» застосовує різні ціни за копання могили, – продовжує розповідь Іван Курницький, – та Заліщицького житлово-комунального підприємства щодо надання платних послуг із видачі технічних умов на спорудження надмогильних споруд та послуг резерву і збереження місць поховання.

Горе від втрати рідної людини – найтяжче, що доводиться пережити кожному. І віддати останню шану кожний намагається якнайдорожче. Людина не зважає на ціни. А вони шокують, причому з кожним роком збільшуються у рази. При цьому розумом не осягнути, чому (вибачте за натуралізм) за підготовку тіла померлого потрібно сплатити тисячу гривень (сума варіюється залежно від статусу родини. Адже працівники салонів ритуальних послуг – чудові психологи, і вони до останнього нуля вираховують, скільки можна скачати з клієнта)!

Зараз цю сферу послуг прискіпливо вивчають працівники Антимонопольного комітету, тож варто сподіватись на зменшення тарифів. Зрештою, що нарешті вони будуть відповідати логіці та розрахункам.

– Конкуренція – це найголовніший стимул для підприємців заради покращення надання послуг та підвищення якості товарів. Здорова  конкуренція є вигідною споживачам, а отже, кожному громадянину, – наголосив під час зустрічі в.о. голови Тернопільської обласної ради Сергій Тарашевський, принагідно нагадавши, як на початку 1990-х українці масово вивозили до Польщі останні плоскогубці та ковбаси – в Югославію, як будували майже на кожному кроці бензозаправки, а в кожному під’їзді – магазин. – У же той час, якщо взяти європейського менеджера, він жодного кроку не зробить без узгодження дій з антимонопольним комітетом. А у нас часто забувають про таку структуру. А згадують, коли до них приходять із перевіркою.

Насамперед наживаються на ліках і тендерах

Отже, якщо у 1990-х усе вивозили з Україні за копійки, то зараз ввозять за шаленими цінами. Утім, завдяки наданим рекомендаціям взимку та навесні 2013 р. вдалось не допустити підвищення цін на ліки проти грипу, вартості утримання будинків, споруд та прибудинкових територій; водопостачання; скрапленого газу в якості моторного пального; роздрібної реалізації світлих нафтопродуктів.

У згаданий період Відділення активізувало свою роботу щодо виявлення та припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції у сфері державних закупівель. У результаті було розглянуто 13 справ як прояв узгодженості  антиконкурентних дій.

До речі, Служба безпеки України оцінила збитки від корупції при держзакупівлях у 35-52 млрд. грн. Це становить 10-15% витрат держбюджету.

Здебільшого вони стосувалася спотворення результатів торгів при закупівлі за державні кошти лікарських засобів, продуктів харчування, нафтопродуктів.

Щодо Тернопільщини, Відділенням припинено порушення з боку обласного виробничо-торгового аптечного об’єднання та Бережанської обласної комунальної центральної районної аптеки №6. На замовлення обласного онкодиспансеру вони закуповували та постачали за значно завищеними цінами вітаміни, гормональні препарати, алкалоїди та антибіотики. А от товариства «Бережани метал-транс»,  «Бережанибудіндустрія» та підприємець Я. Котовський займались закупівлею палива на замовлення Бережанської районної лікарні.

На завершення Іван Курницький наголосив, що за рішенням територіального відділення припинено 8 зловживань монопольним становищем. Зокрема, стосовно    ТОВ «Ліхтнер Бетон Тернопіль», котре реалізовувало споживачам бетон за різними цінами без об’єктивних на це причин.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Спорт
Найсильніший культурист України, бодібілдер із Тернополя, переможець Winner of Musclecontest National Pro 2019, Arnold Classic і Mr. Olimpia Amateur, Arnold Europe 2017 і EVLS Prague 2017, Open IFBB Classic Greece 2018 Олег Кривий посів друге місце на турнірі NPC European Pro в категорії до 96 кілограм та отримав кваліфікацію на Olympia 2020.Спортсмен показав неймовірний прогрес за останні роки.Як розповів бодібілдер каналу GoB Channel, турнір, який пройшо...
Суспільство
Якщо ви випадково зіпсували бюлетень під час голосування на місцевих виборах-2020 в Україні, ви зможете обміняти його на новий.Однак зробити це можна буде всього один раз, підкреслили в пресслужбі Центральної виборчої комісії.Для того, щоб отримати новий бюлетень, необхідно лише написати заяву на ім’я члена виборчої комісії, який його видав. У випадку, якщо виборець помилився заповнюючи бюлетень нового зразка під час місцевих виборів 25 жовтня, необхідно:н...
Суспільство
Незвичайний та трендовий гурт "TVORCHI" презентував відеороботу на лід-сингл "Living My Life" з останнього альбому "13 waves", прем’єра якого відбулась у кінці вересня. У зйомках кліпу окрім учасників гурту Андрія з Тернополя та Джефрі з Нігерії взяли участь і артисти українського водного балету Waterballet Mermaids. "Артисти занурюють глядачів у "першу хвилю" своєї платівки – інтимний світ, візуально незвичний, який кожен інтерпретує для себе по-різному....
Суспільство
У п'ятницю, 23 жовтня у Тернополі намагалися пограбувати квартиру. Ймовірного злодія оперативно затримали патрульні. Подія сталася близько 17:00 на проспекті Злуки. На лінію "102" звернулася схвильована жінка і повідомила, що у її квартиру проникли невідомі особи, які виносять телевізори. Чоловіків зафіксувала камера відеоспостереження. Вже через декілька хвилин патрульні були на місці події. Обстежуючи прилеглу територію, спільно з працівниками карного ро...
Суспільство
У Тернополі люди не одягають маски, перебуваючи в аптеках та приватних клініках. Про це повідомив в одній з місцевих інтернет-спільнот ‎Юрій Піговський‎."Фото зроблене у клініці Віасан. Ще мене насторожує дивна схильність деяких тернополян займати собою весь тротуар, тулитися до перехожих на вулиці та у черзі в магазині", – поскаржився чоловік. Також тернополянин нарікає на людей, які одягають маску неправильно."Ті, хто, все ж одягнув маску, як правило лиш...
Суспільство
Родичі курсантів та офіцерів, які загинули в авіакатастрофі літака Ан-26, можуть подати до суду через урядовий звіт щодо причин трагедії. Люди впевнені, що провину хочуть перекласти на екіпаж. Мати загиблого капітана Ірина Кишеня розповіла в коментарі "ТСН", що перекладання провини за авіатрощу на екіпаж для родин ситуація очікувана.І якщо наступної середи, 28 жовтня, на засіданні уряду у фінальному звіті й справді пролунають анонсовані віцепрем'єром висно...
Суспільство
Інтерв'юери, які в день місцевих виборів будуть проводити опитування від президента Володимира Зеленського, мають працювати поза виборчою дільницею і ні за кого не агітувати. Про це повідомляє Українська правда. Інтерв'юери будуть у спеціальних манішках та з опломбованими урнами з надписом "5 питань від президента".Їм заборонено мати при собі будь-яку агітацію та перебувати на території виборчих дільниць. Вони мають опитувати громадян після того, як ті про...
Суспільство
У Волочиську на Хмельниччині трапилась смертельна аварія. Рятувальникам довелось діставати з автомобіля потерпілих. Дорожньо-транспортна пригода сталася вчора, 23 жовтня.Відомо, що зіткнулись два автомобілі – «Honda CR-V» та «ВАЗ 2101». Про це інформують у Державній службі з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області. На «Службу порятунку» про подію повідомили близько 20:00. На місце події відразу виїхали надзвичайники. Їм довелось діставати із салону "В...
Суспільство
Зіткнутися з коронавірусом можна де завгодно, а в місцях найбільшого скупчення людей ці ризики набагато вищі, каже Світлана Куніцина. 25 жовтня українці підуть на виборчі дільниці, щоб віддати свій голос за депутатів і партії до місцевих органів виконавчої влади. Разом з виконанням громадянського обов'язку слід подбати про власну безпеку і здоров'я, оскільки ситуація з коронавірусом в країні напружена, а підхопити його на виборчій дільниці, куди прийдуть т...