• Головна
  • Найближчий орієнтир – 45 гривень за долар: експерт пояснив, яким буде курс валют у жовтні і чому
09:28, 30 вересня

Найближчий орієнтир – 45 гривень за долар: експерт пояснив, яким буде курс валют у жовтні і чому

Найближчий орієнтир – 45 гривень за долар: експерт пояснив, яким буде курс валют у жовтні і чому

Євровалюта продовжує ставити антирекорди. Станом на вечір середи, 28 вересня, пара євро/долар перебуває на рівні близько 0,9580 долара. В Україні на міжбанку на момент закриття торгів середи євровалюта котирувалася 34,9961/35,3461 гривні, а готівковий євро в обмінниках фінкомпаній можна було спокійно купити за 40,14 — 40,60 гривень. Загальний тренд на поступове просідання євро зберігається.

Аналітик Олексій Козирєв для видання Мінфін навів прогноз курсу валют на жовтень і поснив свої аргументи.

Євровалюта продовжує ставити антирекорди.

Євровалюта продовжує ставити антирекорди.

Чому просідає євро

Аналітики називають декілька причин того, що відбувається. Найважливіші — це високий рівень інфляції в ЄС на фоні можливого серйозного просідання темпів зростання ВВП через енергоносії, що стрімко дорожчають.

Жодна країна Європи наразі не може похвалитися стійкою позитивною економічною динамікою, а загрози віялових відключень електрики та тотальне обмеження споживання газу цієї зими не додають оптимізму щодо перспектив євро.

У США ситуація з інфляцією теж не дуже тішить, але наявність власних енергоресурсів і, головне, їх стратегічних запасів на фоні ємного і поки що платоспроможного внутрішнього ринку — головний плюс для долара. Якщо до цього додати динамічніше підвищення Федрезервом відсоткових ставок, порівнюючи з вічно сумнівним і нерішучим ЄЦБ, стає зрозуміло, чому долар для інвесторів поки що поза конкуренцією.

Євросоюз має достатньо проблем і окрім уже озвучених: війна Росії проти України біля кордонів, поведінка Угорщини, яка вносить розкол у єдність позицій щодо санкцій проти РФ, можливий прихід проросійськи налаштованих партій до влади в Італії. Все це змушує керівництво ЄС і той самий ЄЦБ періодично коригувати свої дії з урахуванням усіх цих факторів. Іноді на шкоду інтересам окремих країн Євросоюзу, що знову ж таки загалом працює проти євровалюти.

Помилки у стратегії енергобезпеки та занадто сильна залежність від російських поставок — надто дорого обходяться Європі. Її економіка тільки-но почала відновлюватися після пандемії і отримала новий удар, тепер пов'язаний з війною в Україні.

За даними Світового банку, ВВП Євросоюзу у 2021 році зріс до $17 089 млрд в еквіваленті, або на 5,4%. Цього ж року показники будуть набагато скромнішими — за прогнозом СБ, економіка єврозони зросте лише на 2,5%.

В результаті, частина євроскептиків знову заговорила про перспективи просідання євро до рівнів близько 0,95 долара найближчим часом. Крім політичних чинників, поведінка євро багато в чому визначить найближче засідання ЦБ із питань грошово-кредитної політики, яке намічено на 27 жовтня.

Від регулятора очікують підвищення відсоткових ставок, щонайменше, на 0,5% річних. Якщо рішення відрізнятиметься від закладеного основною частиною гравців у свої прогнози, на фінансовий світ чекають нові валютні ралі за парою євро/долар.

Нагадаю, наразі діють такі ключові ставки ЄЦБ: відсоткова ставка за основними операціями рефінансування — 1,25% річних, відсоткові ставки за лінією граничного кредитування — 1,50% річних, ставка за депозитною лінією — 0,75% річних.

Порівнюючи з ними, ставки ФРС США, що вже діють на момент написання статті, перебувають в діапазоні 3,0% — 3,25% річних із перспективою швидкого досягнення 4% річних і вище. Тобто вони для інвесторів виглядають значно привабливішими і прогнозованішими, ніж європейські. Саме це забезпечує перетікання капіталів із ринку дорогоцінних металів, частково з фондового ринку та ринку криптовалют в американську валюту та в активи, номіновані в доларі.

Після останнього підвищення ставки Федрезервом на чергові 0,75% річних — виклик ЄЦБ кинутий. І чиновникам Європейського центрального банку наразі доведеться вирішувати питання — приймати його, тобто брати участь у гонці відсоткових ставок і підвищувати свої ставки значно вище за очікувані 0,5% річних на засіданні наприкінці жовтня, або плисти в уже зазначеному фарватері зростання ставки всього на 0, 5% і тим самим змиритися з подальшим падінням євро на світових ринках.

Прогноз щодо пари євро/долар

ЄЦБ поки що не наважиться підвищити ставку вище, ніж на 0,5% річних, найімовірніше, за результатами найближчого засідання відсоткова ставка за основними операціями рефінансування зросте до 1,75% річних, відсоткові ставки за лінією граничного кредитування — до 2,00% річних, ставка за депозитною лінією — до 1,25% річних.

Тим паче, що причини нинішньої інфляції в Європі пояснюються вже не так політикою кількісного пом'якшення, як стрибком цін на енергоносії. Ціни на нафту та газ виключно монетарними інструментами зупинити неможливо — портібно підключати, щонайменше, фіскальні стимули. А їх, до речі, знову ж таки продуктивніше останнім часом застосовують американці, завдяки чому в Штатах вже вдалося знизити внутрішні ціни на бензин.

Щоправда, у США може спрацювати інша міна уповільненої дії — іпотечний ринок, який остигає за систематичного підвищення ставок ФРС і загрожує обвалом цін. Але це не завжди є небезпечним і близьким для зовнішніх інвесторів. А таких, якщо дивитися на те, хто тримає та купує американський борг, більшість. Якщо відкинути політичний продаж американських паперів Китаєм та Росією (до накладення санкцій через війну в Україні), то світ продовжує вірити в американську економіку, чого не завжди можна сказати про ставлення до паперів країн Євросоюзу.

Якщо ЄЦБ підвищить ставку лише на 0,5% річних наприкінці жовтня і за збереження всіх інших чинників впливу на поточному рівні, долар продовжуватиме залишатися фаворитом для інвесторів. У цьому випадку коридор за парою євро/долар із невеликими відхиленнями в моменти опублікування важливих економічних показників у ЄС та США перебуватиме в межах коридору 0,95−1,00 доларів за євро.

Що це означає для України та наших споживачів

Підвищення ставок Федрезерва та ЄЦБ збільшує вартість запозичень для нашої країни. Коливання пари євро/долар автоматично відбиватимуться і на курсі євро щодо гривні. Але для чиновників Нацбанку в цій ситуації важливий курс долара на міжбанку та готівковому ринку, євро просто котируватиметься з огляду на два фактори: курс пари долар/гривня та співвідношення пари євро/долар на поточний момент.

За моїми прогнозами, Нацбанк до середини-кінця жовтня цього року спробує все ж таки утримати коридор за доларом на міжбанку в межах 36,5686−36,9343 гривень. Щоправда, за рахунок активного щотижневого витрачання резервів по $300−750 млн для проведення інтервенцій щодо закриття дефіциту валюти на торгах. У цьому випадку, безготівковий євро на торгах котируватиметься в межах коридору 34,7401−36,9343 гривні.

Цікавіше буде з готівковим курсом. Він за фактом менш зарегульований, ніж міжбанк, і на ньому поступова девальвація гривні продовжиться. Як наслідок, зростатиме розрив між безготівкою та готівкою за доларом та євро.

Курс готівкового долара до середини-кінця жовтня, за моїм прогнозом, перебуватиме в межах широкого коридору від 41 до 45 гривень. Причому, в банках цей коридор котирувань купівлі та продажу долара буде традиційно ширшим, ніж в обмінниках фінкомпаній. Тобто розрив між курсом продажу долара на торгах та цінником його продажу в обмінках становитиме до 8 гривень.

Саме за таких рівнів розбіжності котирувань готівки та безготівки Нацбанк уже був близьким до перегляду курсового якоря минулого разу з 29,25 до 36,57 гривень. Та сама проблема виникне в нього і цього разу. Але НБУ орієнтується за подібних рішень щодо перегляду офіційного курсу на поведінку тільки курсу долара. Тому щодо євро розмір розбіжності між міжбанком і готівковим ринками не особливо хвилюватиме регулятора за будь-яких коливань євровалюти.

Якщо взяти за основу прогноз коридору на середину-кінець жовтня щодо долара в обмінках у межах коридору 41−45 гривень, то цінники готівкової євровалюти в цей період перебуватимуть в межах котирувань купівлі та продажу від 38,95 до 45 гривень.

В умовах значної волатильності пари євро/долар, особливо в період перед оголошенням нового рішення ЄЦБ щодо відсоткової ставки наприкінці жовтня, євро залишиться головним інструментом для спекуляцій як на зовнішніх, так і на українському валютному ринках.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#валюта #курс гривні #долар

Коментарі

Останні новини
ТОП новини
"Масштабний снігопад рине на міста України, шалений мороз і сильний вітер накриють цілий регіон": синоптики про погоду
"Цим людям – моя люта зневага": "Пташка" з Тернопільщини розповіла, як її підставили ті, від кого вона зовсім цього не очікувала
"Страшний снігопад замете Україну, крижаний мороз вразить українців вже післязавтра": синоптики про погоду на вихідних
РНБО ввела санкції проти очільника Лаври Павла, Новинського та інших церковників УПЦ МП
Оголошення
live comments feed...