Будівельний скандал у Тернополі: суд став на користь ОСББ, але незаконна будова продовжується

Минулоріч редакція піднімала тему будівництва на проспекті С. Бандери, 81а, що в Тернополі. Будівельна фірма «Добробуд», якою керує депутат Тернопільської міської ради Віталій Смакоуз, у липні 2012 року розпочала будівельні роботи на землі, яка їй не належить.

Про це стверджували члени об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Злагода-В». Їх слова підтвердив суд першої інстанції, а потім ще й Вищий господарський суд України. Попри те, роботи на конфліктній будові продовжуються, ніби й не було судових рішень. Невже контролюючі і правоохоронні органи можуть закривати очі на такі речі? Виявляється – можуть, пише «Номер один».

Замість майданчика – елітний будинок

Як стверджують документи, відомий тернопільський будівельник має намір на землі, яка знаходиться у віданні ОСББ, збудувати елітний 6-квартирний будинок та торгово-офісний центр.

– ТзОВ «Компанія Добробуд» на земельній ділянці проводить самовільне будівництво. Земельна ділянка, на якій ведуться роботи, закріплена за ОСББ «Злагода-В», і станом на даний час будь-якої документації на право користування нею ТзОВ не має, оскільки жителі будинку не давали згоди на виділення земельної ділянки під забудову. Своїми незаконними діями товариство перешкоджає мешканцям ОСББ користуватися належною їм ділянкою, створило перешкоди для проїзду пожежників, швидкої допомоги, а також незручності для вихованців дитячого будинку, – повідомив Владислав Авдеєнко, котрий представляє інтереси ОСББ «Злагода-В».

Що цікаво, відповідно до робочого проекту згаданого вище будинку, розробленого ще  в 2002 році творчим виробничим підприємством «Тернопільархпроект» на замовлення товариства індивідуальних забудовників «Добробуд» (попередник ТзОВ «Компанія Добробуд»), передбачалося облаштування на спірній земельній ділянці майданчиків для відпочинку дорослих та чистки домашніх речей. Свого часу «Добробудом» ці роботи не були виконані, але, очевидно, комісія, котра приймала будинок в експлуатацію, закрила на це очі.

Влада і бізнес - у зв’язці

А все почалося ще 10 років тому, коли ТІЗ «Добробуд» вирішило збудувати 35-квартирний житловий будинок з гаражами. Тернопільська міська рада, зваживши на наміри будівельників та потребу в новому житлі для тернополян, наприкінці 2002 року прийняла відповідне рішення і надала земельну ділянку площею 0,43 га. У жовтні наступного року було укладено договір, згідно з яким ТІЗ на 25 років орендувало землю під майбутньою забудовою.

Коли будова була завершена і об’єкт введено в експлуатацію, виконком Тернопільської міської ради у 2005 році оформив право власності на житловий будинок за споживчим кооперативом «Злагода» (правонаступник – ОСББ «Злагода-В»). А вже через кілька днів між ТІЗ «Добробуд» та СК «Злагода» укладено договір, підписаний у тому числі і паном В. Смакоузом, відповідно до якого ТІЗ безоплатно передало 35-квартирний будинок та закріплену за ним земельну ділянку СК.

А далі почалося щось незрозуміле… Не відомо чим і ким мотивовано, в 2007 році в договір оренди земельної ділянки, укладений із ТМР у 2003 році, внесено зміни, згідно з якими у користуванні ТІЗ «Добробуд» опиняється земельна ділянка площею 223 кв. м і загальною 0,43 га. Хоча на той момент, ще в 2005 році, право на землекористування всією ділянкою передано споживчому кооперативу «Злагода», відповідно договір оренди на 25 років втрачав свою силу. Але, очевидно, чиновники міської ради думали по-іншому.

Робила власну перевірку і Державна інспекція сільського господарства в Тернопільські області. Фахівці останньої підтвердили, що у 2007 році внесено зміни до договору оренди в частині зміни орендної плати, але, зазначив начальник обласної Держсільгоспінспекції Віктор Малюта, розрахунок орендної плати зроблено вже на площу 0,0223 га, хоча відомості щодо розробки землевпорядної документації на встановлення меж даної ділянки в натурі в управлінні Держкомзему в м. Тернополі відсутні, що є порушенням с. 123 та 124 Земельного кодексу.

Далі – більше. «Добробуд» у 2009 році звернувся до ТМР з листом, згідно з яким він як… балансоутримувач 35-квартирного будинку з гаражами на проспекті Бандери (хоча таким насправді не був) дає згоду на спільне використання дитячого майданчика та стоянки легкових автомобілів для проектуючого сусіднього будинку. Лише на основі цього листа ТІЗ «Добробуд» виконкомом Тернопільської міської ради було видано містобудівні умови та обмеження, тим самим відкрито «зелене» світло для будівництва 6-квартирного будинку та торгово-офісного центру. Дивною була і пропозиція архітекторів. В одному з пунктів містобудівних умов передбачалося встановлення дитячого майданчика для елітного і вже існуючого будинку в єдиному комплексі. Хоча ці дві будівлі не є єдиним комплексом і для них розроблена окрема проектна документація.

Отож у 2010 році «Добробуд» отримує рішення виконкому ТМР щодо даного будівництва, яке у багатьох випадках суперечливе, а подекуди має до певної міри протизаконний характер. З цим погоджується на сьогодні вже екс-заступник Тернопільської міської ради-керуючий справами, юрист за фахом Олександр Степанюк, однак зазначає, що «органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо… суб’єкти правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення». Тому високопосадовець міськради рекомендує людям звертатися за захистом своїх прав у судові органи.

Чи варто в Тернополі боротися за справедливість?

Люди так і зробили. І що цікаво, суд став на бік мешканців будинку, що буває не часто у справах, коли на кону з однієї сторони стоять права людей, з іншої – бажання будівельників. Господарський суд Тернопільської області, оцінивши докази, прийшов до висновку, що Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Злагода-В» правомірно має отримати право на землекористування всією земельною ділянкою площею 0,43 га.

– Матеріалами справи підтверджено факт належності спірної земельної ділянки площею 223 кв. м до ділянки 4300 кв. м, закріпленої за 35-квартирним житловим будинком з гаражами-стоянками на просп. С. Бандери, 81а, який знаходиться на балансі та обслуговуванні ОСББ «Злагода-В», – йдеться в рішенні судді Надії Бурди.

Також судом визнано недійсними внесені в 2007 році зміни до договору оренди земельної ділянки, згідно з яким за «Добробудом» залишалася в оренді земля площею 223 кв. м. Як було доведено в суді: зміни в даний договір вносили тільки в частині орендної плати, натомість не вносилося жодних змін щодо предмета оренди, а саме – площі земельної ділянки із 4300 до 223 кв. м. Також ТІЗ «Добробуд» не виготовлявся проект землеустрою спірної земельної ділянки і вона не вносилася в натурі на місцевості. Не було і державної реєстрації на право користування земельною ділянкою за ТзОВ «Компанія «Добробуд», як цього вимагає Закон про оренду.

– Відповідно до Господарського кодексу України оренда земельної ділянки без договору, укладеного у письмовій формі, посвідченого нотаріально та зареєстрованого в установленому законом порядку, не допускається, – зазначає суддя пані Бурда.

Судом також визнано, що недійсним рішення виконкому ТМР від 2010 року, згідно з яким ТІЗ «Добробуд» отримало містобудівні умови та обмеження для будівництва 6-квартирного будинку, видано з порушенням закону (без доказів на право користування земельною ділянкою 223 кв. м). До того ж, як було доведено в судовому засіданні, дана ділянка не підлягає забудові, бо, згідно з генпланом, значиться як територія зелених насаджень спеціального призначення.

Усі ці докази підтвердив і суд вищої інстанції – Вищий господарський суд України, рішення якого є кінцевим і береться до виконання.

Однак керівництво «Добробуду» чомусь на це не зважило і продовжувало роботи, фактично не маючи ні землі, ні містобудівних умов. Тоді мешканці будинку пішли далі. Вони звернулися до суду, щоб той скасував державну реєстрацію права власності за компанією «Добробуд» незавершеного будівництва та запис щодо реєстрації земельної ділянки площею 223 кв. м. за будівельною фірмою. Суд першої інстанції і цього разу став на бік жителів будинку, які з усіх сил захищають свою власність.

Здавалося б, що ще потрібно, щоб припинити роботи на незаконній будові? Але ні, цього виявилося замало. Дивною є і позиція Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Тернопільській області (ДАБК), яка на початку 2012 року дала дозвіл на початок робіт зі спорудження елітного будинку. Щоб дати такий дозвіл, Інспекція спиралася на наявність у забудовника землі. Коли ж виявилося, і про це говорять рішення кількох судів, що у забудовника відсутня земля, то відповідно Держархбудконтроль першим мав би ініціювати скасування дозволу на початок робіт.

Навіть перший заступник обласного прокурора Сергій Банах говорить про це: «Відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією ДАБК факту подання недостовірних даних, наведених у повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об’єкти самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, реєстрація такого повідомлення підлягає скасуванню Інспекцією у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів».

На жаль, з боку Інспекції добровільно цього зроблено не було. Знову ж таки лише через суд ОСББ «Злагода-В» домоглося скасувати проведену Інспекцією ДАБК в області державну реєстрацію Декларації на початок будівельних робіт зі спорудження 6-квартирного будинку. Але і це не вплинуло на пана Смакоуза, для котрого, очевидно, закони і судові рішення не писані.

– За результатами звернення представника ОСББ «Злагода-В» щодо самовільного будівництва на просп. С. Бандери Тернопільським МВ УМВСУ в області 13 червня 2013 р. внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч. 1, ст. 197 КК України. Триває досудове розслідування, – зазначив у відповіді об’єднанню співвласників Сергій Банах.

А між тим, ще вчора, 23 липня, роботи на самочинній будові йшли повним ходом. Чи довго так триватиме і чи є в Тернополі органи, які перевіряють дотримання законів? Залишимо це питання без відповіді зі сподіванням, що справедливість у Тернополі таки є...

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
В Іспанії поховають тернополянина Юрія Голод. Про смерть чоловіка у мережі Фейсбук повідомила Galyna Garnyk.   Жінка шукає рідних українця, адже, за її словами, єдина його сестра живе у Німеччині. “У Іспанії помер українець з Тернополя Голод Юра, 1967 року народження. З його розповідей, у нього є сестра в Німеччині і більше нікого. Хто знає її передайте, що іспанська держава поховає його тут. Телефон – 602300339″, – йдеться у повідомленні.
Суспільство
Коронавірус продовжує набирати оберти у світі, Європа заявляє про другу хвилю пандемії та фіксує найбільші показники, які перевищують весінні. Низка європейських країн через стрімке поширення COVID-19 повернулася до посилення карантину, деякі держави запровадили повні локдауни. ТСН.ua розбирається, які європейські країни вже оголосили локдан та які перспективи щодо закриття на повний карантин має Україна на фоні Європи за умови, що у нас щодня фіксується н...
Суспільство
У мережі бережанці розшукують шахрайку, яка збирає завдатки за виготовлення нагробних пам’ятників, а потім зникає. Про це люди повідомляють у спільноті «Підслухано в Бережанах». –  Кому що-небудь відомо про перебування жінки-шахрайки на ім’я Світлана? Дана особа їздить по селах, збирає завдатки за виготовлення нагробних пам’ятників, дурить обіцянками і в кінцевому –  зникає. У списку обшахрованих є люди літнього віку, котрі з останнього віддали кошти. Сама...
Пригоди
У Тернополі невідомий напав на 34-річного чоловіка. Він встромив йому ножа у живіт та втік з місця події. Інцидент трапився на вулиці Волинській в обласному центрі. Про це повідомляє генеральний директор Центру ЕМД Тернопільської області Михайло Джус. На місце події викликали «швидку». Медики надали першу допомогу потерпілому та госпіталізували його в лікарню швидкої допомоги. В пацієнта діагностували проникаюче ножове поранення черевної порожнини. Наразі...
Суспільство
31 жовтня – останній день акції "Намалюй метелика", яку в соцмережах організували до Міжнародного тижня обізнаності про бульозний епідермоліз. Про це повідомила тернополянка Олена Коваль. За її словами, це – генетичне захворювання шкіри. Акція полягає в тому, щоб виставити пост із зображенням метелика, тому що людей з цим захворюванням називають метеликами. "Я намалювала метелика, бо в мене така сама шкіра, як в нього. Така чутлива", – розповідає хвора на...
Суспільство
Повідомляємо,що у зв’язку із ремонтними роботами буде тимчасово припинено електропостачання в окремих житлових будинках Тернополя. А саме: 1 листопада з 09:00 до 13:00 год. за адресами: вул. Є. Коновальця, 2 та вул. Рєпіна, 14, 14а, 15, 16. У тернополян просять вибачення за тимчасові незручності.
Суспільство
У Тернопільській області за добу виявили 257 нових випадків захворювання на COVID-19. Такі дані наводить ДУ "Тернопільський ОЛЦ МОЗ України". Крім того, було зареєстровано 381 нових підозр на коронавірус. Всього з часу спостереження на Тернопіллі було виявлено 20 667 випадків коронавірусу. З тих пір 15682 хворих одужали, 257 людей померли. Станом на ранок 31 жовтня в Україні зафіксовано 8 752 нових випадки коронавірусної хвороби COVID-19 — це антирекорд кі...
Суспільство
Сьогодні на Тернопільщині розпочнеться 17-й Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Про це повідомив регіональний координатор фестивалю Володимир Ханас. За його словами, фестиваль розпочнеться показом стрічки "Медова земля". Режисер фільму – Любомир Стефанов із Північної Македонії. Ханас каже, на Тернопільщині фестиваль відбувається 12 років поспіль. Через пандемію COVID-19 значна частина фестивальних заходів відбудеться онл...
Суспільство
Мешканців Тернопільщини закликають з обережністю віднестися до покупки кунжуту, що був експортований з Індії. Його можна знайти на прилавках магазинів. Про це повідомляють в ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області. «Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області доводить до відома про отримання інформаційного повідомлення системи RASFF від 27 жовтня 2020 року № 2020.4430-fup 4 стосовно виявлення несанкціонованої речовини оксид ет...