Як тернопільські забудовники поплатились за анархію на будмайданчиках та в бухгалтерії

Тернопільщина не втомлюється дивувати з найнижчими в Україні зарплатами вже не перший рік вона лідирує (після Києва та Донецька) щодо обсягів виконаних будівельних робіт. Регіон не просто будується, щороку архітектурні проекти наших фахівців отримують відзнаки та престижні національні премії. 

Тим часом уже другий рік будівельники працюють у нових умовах. Насамперед законодавець ввів солідні штрафи, причому тепер карають і майстра, і фірму, і архітектора.

До речі, останні якщо не головою, то власною кишенею відповідають за свій проект. Будинок перекосило? Спробуй переконати експертів, що винна цегла чи муляр, а не бездарний проект. За цей час питань і скарг назбиралось чимало, тож напередодні Дня будівельника (відзначається кожну другу неділю серпня) «Тернопільська експертна група» запросила за круглий стіл фахівців і владу обговорити наболілі проблеми.

Пошкодуйте виконроба за «папір»

– Два роки тому був прийнятий закон про врегулювання містобудівної діяльності, який суттєво змінив правила гри або умови роботи на будівельному ринку, у галузі містобудування в цілому, – охарактеризував ситуацію головний архітектор області, начальник управління містобудування та архітектури Тернопільської облдержадміністрації Володимир Харченко. – Оцих 2 роки тривала інтенсивна робота щодо реформування нормативно-правової бази та приведення всіх підзаконних актів у відповідність до даного Закону. Тепер можемо стверджувати: база сформована, і ми починаємо працювати більш-менш стабільний період. Водночас у процесі застосування нового законодавства виникли проблеми, наприклад, щодо диференціації штрафних санкцій. На мою думку, це суттєво впливає на активність будівельних організацій.

Однакові штрафи як для великої компанії, так і для маленької фірми, як для великого об’єкта, так і невеликого кардинально змінюють цей ринок. Воно і зрозуміло: дрібна компанія, отримавши такий же штраф, як і солідна будівельна корпорація, просто зникне з ринку. Це стримує будівельну діяльність, водночас почався процес об’єднання будівельних організацій.

– Щодо великих штрафних санкцій, у цьому є як негатив, так і позитив. Ми пам’ятаємо по нашій маленькій області, скільки було ошуканих забудовників, які так і не отримали обіцяних квадратних метрів. Логічно, що, починаючи від 19 січня 2012 р., жоден будинок не закладається без дозвільних документів на початок виконання будівельних робіт. Раніше на штрафи ніхто не зважав, бо після підрахунків, відповідно до актів виконаних робіт, розміри адмінпокарань сягали 170 грн., 850 грн., – продовжує тему начальник інспекції Державного архбудконтролю у Тернопільській області Юрій Олійник.

Погодьтесь, це смішні суми для будівельної організації, як-от «Будівельник», що мали мільйони. У підсумку за анархію на будмайданчиках та в бухгалтерії поплатились забудовники. Згадаймо пайовиків Зеновія Щепановського або Олега Садовського: ні грошей, ні техніки, ні житла.

– Тепер таких зловживань немає, – запевнив Юрій Володимирович. – Уряд і Президент вимагають спростити до мінімуму дозвільні та погоджувальні процедури. Сьогодні забудовник, у принципі, не погоджує проектів у жодних установах. Лише подає декларацію про початок виконання будівельних робіт. Але деякі забудовники зловживають цим, подають у деклараціях недостовірні дані. Тим часом, на стадії отримання дозвільних документів ми не маємо можливості перевірити, наскільки проектна документація відповідає вимогам законодавства та державно-будівельним нормам. Питань дуже багато. Та якщо це виявляється, законодавством передбачені великі штрафні санкції як для забудовників, так і для проектантів.

Отож уперше в Україні за наполяганням уряду введено персоніфіковану відповідальність. Тобто кожний архітектор повинен отримати кваліфікаційний сертифікат. Відповідно до номера сертифікату він несе персональну відповідальність за будівельні роботи, дотримання будівельних норм на об’єкті.

– Щоб не було, як колись, що через 10-15 років після будівництва будинок валиться, є жертви, але відповідальності ніхто не несе, – наголошує пан Юрій. – Сьогодні є кваліфікаційний сертифікат, автор проекту, є авторський нагляд, і архітектор несе повну відповідальність за виконання проектно-будівельних робіт. Наша інспекція сприяє будівельникам у проведенні робіт, надає консультації щодо заповнення декларативних документів.

До того ж, стверджує чиновник, удвічі зменшилась кількість перевірок – як планових, так і позапланових

– Кількість перевірок, Юрію Володимировичу, звичайно, загалом зменшилось, але пропорційно зменшилась і кількість будівельних організацій, – парирував голова правління ВАТ «Тернопільбуд» Василь Лило. – У нас їх (перевірок – авт.) не зменшилось, позапланові як проходили, так і проходять. Так, я за те, щоб усі об’єкти будувались тільки з дозволу. І нехай накладають будь-які штрафи, бо за цим стоять людські гроші, людські сльози і навіть життя. Але я проти того, щоб через якийсь папірець штрафували (а мінімальний штраф - 6-7 тис. грн.), наприклад, виконроба, бо він вчасно щось не написав! Можна попередити або покарати по-іншому. Не такі вже великі заробітки у виконробів чи майстрів. Сподіваюся, що з часом це відшліфується. Одна справа - коли порушується технологія, дозвільна система, і зовсім інше - коли є порушення щодо паперів, які повинні бути оформлені у процесі роботи.

Навіть «Доступне житло» тернополянам не по кишені

– Не всі будівельники - злодії, і не всі будують, а потім кудись зникають. Більшість виконують свої зобов’язання. Нам же доводиться і добудовувати покинуті такими «компаніями» об’єкти, – гірко іронізує директор ТОВ «Добробуд» Василь Кікінежді. – Були періоди, коли ми цурались т.зв. непрестижних об’єктів, а зараз раді всім і, як вовки, бігаємо, самі шукаємо роботу. Будуємо дачі і котеджі, зупинки і торговий комплекс «Новус», де б ці об’єкти не були розташовані, бо такий час. Наразі для нас головне – зберегти колективи і робочі місця. Ми припинили будувати і проектувати великі площі, як 10 років тому, коли  проектували квартири площею по 120-150 кв. м. Такі помешкання стають для нашого населення фінансово непідйомні. Тепер ми беремо приклад із закордонних колег і проектуємо та будуємо однокімнатні квартири площею до 30 кв. м. Давно чекають будівельники введення іпотечного кредитування для молодих сімей. Більше того, наголосив пан Василь, залежно від власних фінансових можливостей,  відтерміновують на півроку-рік своїм пайовикам виплати, «Номер один». Підтримав кризу і відтік коштів заробітчан. Не секрет: 80-90% коштів на будівництво житла надходило з-за кордону. Але за ці роки більшість з них прижилися за кордоном і вже не збираються повертатись в Україну. Другий рік поспіль ці потоки уряд намагається замінити державними програмами «Доступне житло». Сьогодні на Тернопільщині у рамках програм працюють найбільші забудовники – «Тернопільбуд» та «Креаторбуд», зводячи житло в обласному центрі, Борщеві та Шумську. Та вже на початках будівельники зіткнулись зі старою-новою проблемою: через мізерні (або «конвертовані») зарплати навіть доступне житло тернополянам не по кишені. Тож обговорюється проект ширшого застосовування системи порук, додає Володимир Харченко, коли рідні та близькі можуть виступити поручителями позичальників. «Попит на програми досить високий, адже до єдиного вікна фонду Молодіжного житлового будівництва (саме він відповідає за програму, хоча не йдеться про вікові обмеження) звернулось майже 600 жителів Тернополя, та лише 40 змогли оформити кредити.

Це тільки зі сторони здається, що будувати легко: мовляв, вартість квадратного метра росте. Але одночасно дорожчає і вартість будматеріалів. Скажімо, останнім часом вітчизняні металурги суттєво збільшили обсяги виплавки сталі. І прямо пропорційно підвищили її вартість!

Наступне. Побудувавши будинок, будівельники, свого роду, «спонсорують» електромережі, водоканал, газовиків, телекомунікації тощо, адже це сотні, тисячі нових клієнтів. І якщо за кордоном ці структури або держава частково компенсують витрати, відповідно здешевлюючи будівництво, у нас про це навіть не йдеться.

Є ще такий нюанс, як рух бюджетних коштів. Мрія багатьох забудовників - виграти  тендер або отримати замовлення та будувати за державні кошти. Фірма будує-будує, але держава не поспішає виділяти гроші. Звичайно, кошти можна освоювати пропорційно сплаченим організацією податкам, але ж потрібно платити зарплату своїм працівникам, купувати будматеріали, техніку, зрештою, розвивати виробництво. Якщо «живі» кошти не потрапляють, одразу виникають величезні складнощі. Це крок назад до бартерних схем, були категоричні у своїх висновках підприємці.

Згадали будівельники і за компанії, що будують на тротуарах. Щоб з ними боротись, потрібно довести, що є порушення, констатували чиновники. Містобудівні умови й обмеження видаються відповідно до генплану. Часом місцева влада навмисно зволікає і не видає мешканцям будинку потрібні дозволи, відтак люди не можуть оформити права власності на прибудинкову територію. Вплинути ж на місцеву владу і примусити це зробити вкрай важко. І знову дилема: контролюючі органи перевіряють лише законослухняних, «чорні» забудовники знову в «тіні».

Цифра: Рекордну кількість житла 408 тис. кв. м за часів Незалежності було здано на Тернопільщині у 2012 р. Область продовжує лідирувати: у першому півріччі ц. р. здано 142 тис. 400 кв. м житла, або 99% до рівня минулого року.

За інформацією головного архітектора області, начальник управління містобудування та архітектури ТОДА Володимир Харченко.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
На одному із німецьких аукціонів продають унікальні світлини, які були зроблені в 1917 році на Тернопільщині, а саме за 14 км від Тернополя в селі Велика Лука. Населенний пункт входить до  Тернопільського району Тернопільської області. Розташований він на правому березі річки Серет. Населений пункт виник приблизно в XII столітті. За переказами старожилів збоку села на підвищенні стояла козацька сигнальна вишка, де весь час була варта, завданням якої було п...
Суспільство
На Тернопільщині у селі Сураж відбулося перше Богослужіння в Помісній Українській Церкві. Ще в січні більшість жителів села захотіли перейти до Православної Церкви України. Дев’ятсот селян підтримали таке рішення на зборах громади.  25 січня архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор підписав указ про прийняття парафії храму Різдва Пресвятої Богородиці до складу Тернопільської єпархії. Нового настоятеля парафії Різдва Пресвятої Богородиці протоієрея...
Політика
Фахівці Держаудитслужби в Тернопільській області провели планову ревізію фінансово-господарської діяльності Чортківського гуманітарно-педагогічного коледжу ім. Олександра Барвінського за період з грудня 2015 року по листопад 2018 року та виявили фінансових порушень на загальну суму 681,7 тис. грн. Як повідомляє "Терен", перевірка встановила, що за ремонт приміщення гаражів педколедж переплатив майже 200 тисяч, а ще більше 20 тисяч – за ремонт майстерні. Та...
Пригоди
У День закоханих (14 лютого) на Тернопільщині сталося нещастя: в селі Красівка двоє працівників місцевого комунального підприємства впали з підйомника під час обрізання дерев. Трапилось це через несправність техніки. Як повідомляють "Тернополяни", під час висотних робіт обірвалась люлька на крані, і двоє людей впали із висоти близько 10 метрів. Чоловіків у важкому стані госпіталізували до реанімаційного відділення Тернопільської лікарні швидкої допомоги. Н...
Екологія
За словами синоптиків, Україну очікує ще одна короткотривала хвиля холоду. Синоптичну ситуацію у західних областях країни сформував циклон, що прийшов з Атлантики й приніс тепле вологе повітря. "А на решті території країни панував Північно-Східний антициклон, що закидав холод", — пояснює кліматолог Василь Троцюк. — "Через це середньодобова температура на заході перевищила нуль градусів, тому там випав дощ. Якщо така погода утримується понад 5 днів, це сві...
Суспільство
Тернополяни попрощалися із протоієреєм Анатолієм Зінкевичем, якого поховали на території Свято-Троїцького духовного центру на Данила Галицького, що його засновником і був отець. Мешканці міста згадують його, як мудрого духовного наставника та борця за справедливість. Літургія з чином похорону відбулася у храмі Свято-Троїцького духовного центру 16 лютого. Як повідомляє прес-служба міської ради, на прощання з отцем прийшли тисячі людей, серед яких і міський...
Екологія
Стара приказка стверджує, що очі - це дзеркало душі. Звідки з'явилася ця фраза, невідомо, проте сьогодні ми точно знаємо, що очі можуть сказати про вас багато і як мінімум продемонструвати стан вашого здоров'я. Як повідомляє "Доба",  будь-яка зміна зору - тривожний дзвіночок, який вимагає миттєвого реагування. А якщо ви раптом виявили у себе раптове двоїння зображення, тьмяність, помутніння або й зовсім втрату зору - без зволікання зверніться за медичною д...
Суспільство
Втомлені одноманітними днями, люди часто забувають, що природа довкола безупинно міниться, породжуючи щось нове та неповторне, і варто лиш роздивитися ці чарівні дрібниці серед рутини, аби життя змінилося. На своїй сторінці в мережі Instagram Тарас Стадницький, також відомий, як Володька, опублікував фото корови, яка живе у його мами в селі, додавши розповідь про довгоочікувану подію, яка трапилася з цією свійською твариною: "Вчора мама написала, шо розтел...
Суспільство
У Тернополі можна побачити чимало незвичних пам'ятників, що є принадою для туристів і мандрівників. Але чи знають самі тернополяни про те, що в нашому місті, можливо, знаходиться єдиний у світі пам'ятник рибі, яка першою зійшла на берег. На своїй сторінці в мережі Фейсбук Avis Wind поділився фотографіями цього пам'ятника, додавши до них розлогий опис-оповідку. "...Насправді карасі колись були дуже великими. Тут, де зараз лише потічок у парку, колись бурлил...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!