• Головна
  • Як тернопільські забудовники поплатились за анархію на будмайданчиках та в бухгалтерії
12:30, 14 серпня 2013 р.

Як тернопільські забудовники поплатились за анархію на будмайданчиках та в бухгалтерії

Тернопільщина не втомлюється дивувати з найнижчими в Україні зарплатами вже не перший рік вона лідирує (після Києва та Донецька) щодо обсягів виконаних будівельних робіт. Регіон не просто будується, щороку архітектурні проекти наших фахівців отримують відзнаки та престижні національні премії. 

Тим часом уже другий рік будівельники працюють у нових умовах. Насамперед законодавець ввів солідні штрафи, причому тепер карають і майстра, і фірму, і архітектора.

До речі, останні якщо не головою, то власною кишенею відповідають за свій проект. Будинок перекосило? Спробуй переконати експертів, що винна цегла чи муляр, а не бездарний проект. За цей час питань і скарг назбиралось чимало, тож напередодні Дня будівельника (відзначається кожну другу неділю серпня) «Тернопільська експертна група» запросила за круглий стіл фахівців і владу обговорити наболілі проблеми.

Пошкодуйте виконроба за «папір»

– Два роки тому був прийнятий закон про врегулювання містобудівної діяльності, який суттєво змінив правила гри або умови роботи на будівельному ринку, у галузі містобудування в цілому, – охарактеризував ситуацію головний архітектор області, начальник управління містобудування та архітектури Тернопільської облдержадміністрації Володимир Харченко. – Оцих 2 роки тривала інтенсивна робота щодо реформування нормативно-правової бази та приведення всіх підзаконних актів у відповідність до даного Закону. Тепер можемо стверджувати: база сформована, і ми починаємо працювати більш-менш стабільний період. Водночас у процесі застосування нового законодавства виникли проблеми, наприклад, щодо диференціації штрафних санкцій. На мою думку, це суттєво впливає на активність будівельних організацій.

Однакові штрафи як для великої компанії, так і для маленької фірми, як для великого об’єкта, так і невеликого кардинально змінюють цей ринок. Воно і зрозуміло: дрібна компанія, отримавши такий же штраф, як і солідна будівельна корпорація, просто зникне з ринку. Це стримує будівельну діяльність, водночас почався процес об’єднання будівельних організацій.

– Щодо великих штрафних санкцій, у цьому є як негатив, так і позитив. Ми пам’ятаємо по нашій маленькій області, скільки було ошуканих забудовників, які так і не отримали обіцяних квадратних метрів. Логічно, що, починаючи від 19 січня 2012 р., жоден будинок не закладається без дозвільних документів на початок виконання будівельних робіт. Раніше на штрафи ніхто не зважав, бо після підрахунків, відповідно до актів виконаних робіт, розміри адмінпокарань сягали 170 грн., 850 грн., – продовжує тему начальник інспекції Державного архбудконтролю у Тернопільській області Юрій Олійник.

Погодьтесь, це смішні суми для будівельної організації, як-от «Будівельник», що мали мільйони. У підсумку за анархію на будмайданчиках та в бухгалтерії поплатились забудовники. Згадаймо пайовиків Зеновія Щепановського або Олега Садовського: ні грошей, ні техніки, ні житла.

– Тепер таких зловживань немає, – запевнив Юрій Володимирович. – Уряд і Президент вимагають спростити до мінімуму дозвільні та погоджувальні процедури. Сьогодні забудовник, у принципі, не погоджує проектів у жодних установах. Лише подає декларацію про початок виконання будівельних робіт. Але деякі забудовники зловживають цим, подають у деклараціях недостовірні дані. Тим часом, на стадії отримання дозвільних документів ми не маємо можливості перевірити, наскільки проектна документація відповідає вимогам законодавства та державно-будівельним нормам. Питань дуже багато. Та якщо це виявляється, законодавством передбачені великі штрафні санкції як для забудовників, так і для проектантів.

Отож уперше в Україні за наполяганням уряду введено персоніфіковану відповідальність. Тобто кожний архітектор повинен отримати кваліфікаційний сертифікат. Відповідно до номера сертифікату він несе персональну відповідальність за будівельні роботи, дотримання будівельних норм на об’єкті.

– Щоб не було, як колись, що через 10-15 років після будівництва будинок валиться, є жертви, але відповідальності ніхто не несе, – наголошує пан Юрій. – Сьогодні є кваліфікаційний сертифікат, автор проекту, є авторський нагляд, і архітектор несе повну відповідальність за виконання проектно-будівельних робіт. Наша інспекція сприяє будівельникам у проведенні робіт, надає консультації щодо заповнення декларативних документів.

До того ж, стверджує чиновник, удвічі зменшилась кількість перевірок – як планових, так і позапланових

– Кількість перевірок, Юрію Володимировичу, звичайно, загалом зменшилось, але пропорційно зменшилась і кількість будівельних організацій, – парирував голова правління ВАТ «Тернопільбуд» Василь Лило. – У нас їх (перевірок – авт.) не зменшилось, позапланові як проходили, так і проходять. Так, я за те, щоб усі об’єкти будувались тільки з дозволу. І нехай накладають будь-які штрафи, бо за цим стоять людські гроші, людські сльози і навіть життя. Але я проти того, щоб через якийсь папірець штрафували (а мінімальний штраф - 6-7 тис. грн.), наприклад, виконроба, бо він вчасно щось не написав! Можна попередити або покарати по-іншому. Не такі вже великі заробітки у виконробів чи майстрів. Сподіваюся, що з часом це відшліфується. Одна справа - коли порушується технологія, дозвільна система, і зовсім інше - коли є порушення щодо паперів, які повинні бути оформлені у процесі роботи.

Навіть «Доступне житло» тернополянам не по кишені

– Не всі будівельники - злодії, і не всі будують, а потім кудись зникають. Більшість виконують свої зобов’язання. Нам же доводиться і добудовувати покинуті такими «компаніями» об’єкти, – гірко іронізує директор ТОВ «Добробуд» Василь Кікінежді. – Були періоди, коли ми цурались т.зв. непрестижних об’єктів, а зараз раді всім і, як вовки, бігаємо, самі шукаємо роботу. Будуємо дачі і котеджі, зупинки і торговий комплекс «Новус», де б ці об’єкти не були розташовані, бо такий час. Наразі для нас головне – зберегти колективи і робочі місця. Ми припинили будувати і проектувати великі площі, як 10 років тому, коли  проектували квартири площею по 120-150 кв. м. Такі помешкання стають для нашого населення фінансово непідйомні. Тепер ми беремо приклад із закордонних колег і проектуємо та будуємо однокімнатні квартири площею до 30 кв. м. Давно чекають будівельники введення іпотечного кредитування для молодих сімей. Більше того, наголосив пан Василь, залежно від власних фінансових можливостей,  відтерміновують на півроку-рік своїм пайовикам виплати, «Номер один». Підтримав кризу і відтік коштів заробітчан. Не секрет: 80-90% коштів на будівництво житла надходило з-за кордону. Але за ці роки більшість з них прижилися за кордоном і вже не збираються повертатись в Україну. Другий рік поспіль ці потоки уряд намагається замінити державними програмами «Доступне житло». Сьогодні на Тернопільщині у рамках програм працюють найбільші забудовники – «Тернопільбуд» та «Креаторбуд», зводячи житло в обласному центрі, Борщеві та Шумську. Та вже на початках будівельники зіткнулись зі старою-новою проблемою: через мізерні (або «конвертовані») зарплати навіть доступне житло тернополянам не по кишені. Тож обговорюється проект ширшого застосовування системи порук, додає Володимир Харченко, коли рідні та близькі можуть виступити поручителями позичальників. «Попит на програми досить високий, адже до єдиного вікна фонду Молодіжного житлового будівництва (саме він відповідає за програму, хоча не йдеться про вікові обмеження) звернулось майже 600 жителів Тернополя, та лише 40 змогли оформити кредити.

Це тільки зі сторони здається, що будувати легко: мовляв, вартість квадратного метра росте. Але одночасно дорожчає і вартість будматеріалів. Скажімо, останнім часом вітчизняні металурги суттєво збільшили обсяги виплавки сталі. І прямо пропорційно підвищили її вартість!

Наступне. Побудувавши будинок, будівельники, свого роду, «спонсорують» електромережі, водоканал, газовиків, телекомунікації тощо, адже це сотні, тисячі нових клієнтів. І якщо за кордоном ці структури або держава частково компенсують витрати, відповідно здешевлюючи будівництво, у нас про це навіть не йдеться.

Є ще такий нюанс, як рух бюджетних коштів. Мрія багатьох забудовників - виграти  тендер або отримати замовлення та будувати за державні кошти. Фірма будує-будує, але держава не поспішає виділяти гроші. Звичайно, кошти можна освоювати пропорційно сплаченим організацією податкам, але ж потрібно платити зарплату своїм працівникам, купувати будматеріали, техніку, зрештою, розвивати виробництво. Якщо «живі» кошти не потрапляють, одразу виникають величезні складнощі. Це крок назад до бартерних схем, були категоричні у своїх висновках підприємці.

Згадали будівельники і за компанії, що будують на тротуарах. Щоб з ними боротись, потрібно довести, що є порушення, констатували чиновники. Містобудівні умови й обмеження видаються відповідно до генплану. Часом місцева влада навмисно зволікає і не видає мешканцям будинку потрібні дозволи, відтак люди не можуть оформити права власності на прибудинкову територію. Вплинути ж на місцеву владу і примусити це зробити вкрай важко. І знову дилема: контролюючі органи перевіряють лише законослухняних, «чорні» забудовники знову в «тіні».

Цифра: Рекордну кількість житла 408 тис. кв. м за часів Незалежності було здано на Тернопільщині у 2012 р. Область продовжує лідирувати: у першому півріччі ц. р. здано 142 тис. 400 кв. м житла, або 99% до рівня минулого року.

За інформацією головного архітектора області, начальник управління містобудування та архітектури ТОДА Володимир Харченко.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...