• Головна
  • Сечокам'яна хвороба: неприємне захворювання, з яким можна впоратися
Новини компаній
17:27, 14 серпня 2023 р.

Сечокам'яна хвороба: неприємне захворювання, з яким можна впоратися

Новини компаній

Сечокам'яна хвороба - вельми поширена патологія системи сечовиділення. Для неї характерне формування твердих конкрементів у різних органах, зокрема нирках або сечовому міхурі. Вони можуть переміщатися і травмувати тканини, а також блокувати потік сечі через сечоводи. Таке захворювання є досить серйозним, оскільки повне блокування проведення сечі загрожує виникненням гострого болю, а також може призвести до пошкодження тканин і збоїв у функціях нирок (1). Адекватна діагностика та своєчасне лікування відіграють важливу роль у подоланні такої недуги, а також у профілактиці виникнення можливих ускладнень. Спробуємо розібратися в причинах виникнення такої патології, розглянемо її прояви, а також відповімо на запитання, яким має бути зразкове меню за сечокам'яної хвороби.

Чому з'являються конкременти в нирках?

Ризик розвитку сечокам'яної хвороби пов'язаний із порушенням метаболічних процесів, таке порушення може розвинутися в будь-якому віці. Імовірність її виникнення підвищується в разі:

  • недостатнього вживання рідини;

  • неправильного, нездорового та незбалансованого харчування;

  • генетичної схильності;

  • деяких захворювань, у т. ч. гіперпаратиреозу.

У чоловіків хвороба виявляється частіше, ніж у жінок.

Прояви сечокам'яної хвороби

Зазвичай симптоми такої недуги виникають у разі руху каменів або перекриття ними сечовивідних шляхів (часткового або повного). Серед можливих проявів:

  • біль у ділянці попереку, який може мати абсолютно різний характер та іррадіювати вниз - у пахову зону та статеві органи);

  • біль під час сечовипускання;

  • візуальне помутніння сечі, можлива поява кров'яних домішок у сечі;

  • загальне погіршення самопочуття, підвищення температури, нудота тощо.

Якщо вас турбують перелічені ознаки, краще не зволікати і звернутися по медичну допомогу

Діагностика: як виявити розмір і локалізацію каменів

Діагностика сечокам'яної хвороби здійснюється за направленням лікаря-уролога і проводиться, як правило, в день звернення за медичною допомогою. Вона може включати в себе:

  • простий клінічний аналіз сечі;

  • УЗД органів малого таза;

  • пальпацію (обмацування) і збір анамнезу;

  • рентгенологічне дослідження. 

За необхідності лікар також призначає комп'ютерну томографію, що дає змогу отримати детальнішу картину того, що відбувається, визначити наявність конкрементів, їхню форму і розмір, а також оцінити ступінь їхнього впливу на нирки і сечовидільну систему (2).

Важливо провести повне обстеження, щоб визначити стадію захворювання і розробити ефективний план лікування.

Лікування сечокам'яної хвороби: стратегія терапії та профілактика

Щоб усунути камені з органів сечовивідної системи, можуть використовуватися різноманітні методики. Схема терапії підбирається лікарем в індивідуальному порядку. Найчастіше медики віддають перевагу малоінвазивним втручанням - літотрипсії (деструкції каменеутворень ультразвуком) або ендоскопічному видаленню. А з деякими конкрементами і зовсім вдається впоратися за допомогою лікарських препаратів - медикаменти сприяють їхньому розчиненню і виведенню природним шляхом. Однак в екстрених ситуаціях (у разі повного блокування відтоку сечі) або за надто великих конкрементів не обійтися без повноцінної порожнинної хірургічної операції (3). 

Після усунення каменів важливо вживати заходів для профілактики рецидивів. Зокрема, дуже важливо пити побільше звичайної чистої води для розведення концентрації сечі. Крім того, рекомендується відмовитися від спиртних напоїв, вести активний спосіб життя і дотримуватися правильного збалансованого харчування. Категорично не рекомендується вживати значну кількість солі.  

Раціон за сечокам'яної хвороби: здорове меню для підтримки нирок

Збалансоване харчування вкрай важливе для управління сечокам'яною хворобою. Правильний вибір їжі допомагає запобігти формуванню нових конкрементів і сприяє розчиненню наявних. 

Рекомендується включати в раціон їжу, багату на клітковину, щоб підтримувати нормальну функцію травної системи. Овочі, фрукти, цільнозернові продукти, а також різноманітні молочні продукти з низьким рівнем вмісту жиру мають становити основу вашого харчування.

Також рекомендується скоротити споживання кухонної солі та продуктів, що містять значну кількість оксалатів (до цієї категорії належить шоколад, шпинат тощо).

1. Palak Thakore; Terrence H. Liang. Urolithiasis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. 

2. S Micali, M Grande, M C Sighinolfi etc. Medical therapy of urolithiasis. J Endourol. 2006 Nov;20(11):841-7. 

3. Riccardo Bartoletti and Tommaso Cai. Surgical approach to urolithiasis: the state of art. Clin Cases Miner Bone Metab. 2008 May-Aug; 5(2): 142–144.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...