
14:00, 16 серпня 2013 р.
Тернопільські університети заробляють на хабарах по $ 2 млн на рік?
Корупційні скандали у вищих навчальних закладах частішають - українська громадськість шокована справжньою вартістю "безкоштовної" освіти, а експерти пов'язують зростання успішності в навчанні з процвітанням хабарництва, а зовсім не з покращенням освіти.
Університет обласного рівня, в якому навчаються 5000 студентів, за рік заробляє $ 2 млн на хабарництві. Великі столичні виші та просто престижні заклади заробляють ще більше. Про це пише журнал Фокус.
За даними Харківського інституту прикладних гуманітарних досліджень, три чверті українських студентів бодай раз у житті давали хабаря. Дві третини хабарів студенти дають на вимогу викладача чи працівників університету, про це свідчить дослідження громадської організації Uniter. Фонд "Демократичні ініціативи" стверджує, що 43% студентів позитивно ставляться до корупції.
Специфіка хабарництва трошки змінюється з часом. До введення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) в 2008 році головним джерелом хабарів були гроші за успішний вступ. ЗНО змусило відмовитися від цього каналу надходжень - тепер зі студентів частіше беруть хабарі за те, щоби їх не вигнали. Студенти вимушені давати від 100 до 1000 грн за оцінку в заліковці. Сума залежить насамперед від складності предмету та нездатності студента його самостійно скласти. Проведення фуршетів після захисту дипломних за кошти студентів стало ганебною традицією української вищої освіти.
Популярною формою вибивання грошей зі студентів є проведення "необов'язкових" факультативів, на яких викладач нерідко дає той матеріал, якого немає на звичайних лекціях. На іспиті цей матеріал також включається у перелік запитань. Поширеними є збори грошей на ремонт аудиторій чи закупівлю техніки або меблів для кафедр. Техніка, наприклад, ноутбуки часто купуються для конкретного викладача, оскільки кафедра може тримати на балансі лише засоби придбані за кошти державного бюджету.
Скільки що вартує
Корупційні розцінки різняться від університету до університету, але в середньому можна говорити про такі суми:
Хороша оцінка за іспит в середньому - 376 грн
Написання курсової роботи вартує від $ 100
Дипломна робота "під ключ" обходиться у $ 1000
Кандидатська дисертація - у $ 8000
При цьому, все частіші випадки викриття викладачів-хабарників самі викладачі пов'язують не з очищенням системи вищої освіти, а з боротьбою всередині університетів за владу і, відповідно, можливість брати хабарі.
Шалене поширення хабарництва нескладно пояснити, адже середня місячна ставка викладача - 1800 грн. Проте це навряд чи виправдовує корупціонерів, адже стипендія студента вишу ІІІ-IV рівнів акредитації у 2013 році складає 730 грн на місяць.
Нагадаємо, що корумпований ректор Податкової академії Петро Мельник попався на хабарі у $ 30 тис.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:15
Вчора
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...