Перинатальний «пшик» із кримінальним душком у Тернополі – побутові жахи, з якими стикаються пацієнти

…А як все починалося оптимістично! Мало не під фанфари, в рамках славнозвісного проекту «Нове життя» у Тернополі оголосили про початок реконструкції перинатального центру «Мати і дитина». Тоді, восени 2012-го, здається раділи всі.

Раділи тернопільські молодички із явно заокругленими животиками. Тішилися і акушери, і лікарі, яким доведеться працювати в «реконструйованому», «оновленому», «надсучасному» перинатальному центрі. Стримано усміхалися чиновники з ОДА – ось воно, «покращення життя вже сьогодні», а ви собі думали! Мовляв, знай наших, ми такі, все обіцяне виконуємо, не кидаємо передвиборних обіцянок на вітер. Адже 52 мільйони гривень виділила держава, аби в Тернополі з’явився новий сучасний перинатальний центр. Мета такої щедрості – «покращення демографічної ситуації, зниження інвалідності, материнської та малюкової смертності шляхом підвищення акушерської та перинатальної допомоги».

Тоді, влітку 2012 року тернопільські медики стверджували, що реконструйований перинатальний центр дозволить майже на 30% знизити дитячу смертність, а на 10% – жіночу. А ще – покращаться умови перебування вагітних, породіль та роділь, будуть відкриті індивідуальні пологові зали, обладнані сучасним устаткуванням. У них працюватимуть лікарі бригадним методом. Перинатальний центр єдиний в області, який обслуговуватиме вагітних з передчасними пологами, з патологіями та з вродженими вадами розвитку плода, пише CorruptUA. Передбачалось, що в оновленій будові лікарі змогли прийматимуть від 20 до 25 пологів, тоді як зараз  приймають 8-10. І все це благо мало настати вже через кілька  місяців…

А десь там, поза камерами і оптимістичними промовами очільників області про новобудову, стримуючи багатозначну посмішку, потирали руки потенційні будівельники.

ПОСПІШНИЙ «КОНКУРС» – ЯК ДЗЕРКАЛО «ОСОБЛИВИХ ЕКОНОМІЧНИХ ТА СОЦІАЛЬНИХ ПОТРЕБ»

І ось, 20 вересня 2012 року відбулася «визначальна» для майбутнього перинатального центру у Тернополі подія. Це – засідання комітету з конкурсних торгів управління капітального будівництва Тернопільської ОДА. На порядку денному – обговорення питання щодо проведення процедури закупівлі в одного учасника наступного об’єкту – «Реконструкція існуючих будівель комунального закладу Тернопільської обласної ради «Тернопільський обласний клінічний перинатальний центр «Мати і дитина» по вул. Замкова, 10 в м.Тернополі».

Там, на засіданні й було вирішено обрати процедуру закупівлі робіт в одного учасника для згаданого об’єкта. Мотивація: «обмеження термінів виконання реконструкції, погіршення показників стану здоров’я дітей і матерів, забезпечення ефективного використання бюджетних коштів, недопущення прав порушення прав громадян на охорону здоров’я та медичне обслуговування, виникнення особливих економічних та соціальних потреб» (!).

І ось,  «борці-уболівальники» з комітету з конкурсних торгівлі  за стан здоров’я дітей і матерів вирішили, що терміново треба розпочинати справу. І то вже, бо ж виникли «особливі економічні та соціальні потреби». У кого? Дізнаємось дещо пізніше.

І так, того ж таки дня, 20 вересня 2012 року о 15 годині відбуваються переговори між Управлінням капітального будівництва Тернопільської ОДА, Товариством з обмеженою відповідальністю «Техно-Буд», дочірнім підприємством «Тернопільське управління механізації» та приватним підприємством «М-буд». Обговорювали процедуру закупівель в одного учасника. Представники  «Тернопільського управління механізації» та приватного підприємства «М-буд» відмовилися виконати запропоновані обсяги робі на перинатальному центрі. А директор ТОВ «Техно-Буд»  Депас В.М сказав, що його підприємство готове виконати увесь комплекс будівельно-монтажних робіт на відомому об’єкті до кінця грудня 2012 року. Для цього, мовляв є все – робоча сила, обладнання і механізми. Так і вирішили: «погодити згадане товариство, як учасника процедури закупівлі робіт в одного учасника по об’єкту. Ціна пропозиції – 29 млн 372 тис 382 грн.

Через чотири дні відбуваються успішні, а хто б сумнівався, переговори управління капітального будівництва ОДА і фірми «Техно-Буд», результат яких – названа фірма стала переможцем процедури щодо виконання робіт на перинатальному центрі.

Потім – засідання комітету з конкурсних торгів, на якому його члени заявили, що вони ретельно вивчили й проаналізували документи, надані ТОВ «Техно-Буд» і визнали, що вони відповідають усім кваліфікаційним критеріям.  Згодом, 15 жовтня оприлюднено матеріали закупівель.

«Тендер, йшлося у повідомленні, проведено за неконкурентною процедурою «закупівля в одного учасника». Нагальну потребу у здійсненні закупівлі обґрунтовують розпорядженням голови Тернопільської ОДА Валентина Хоптяна щодо урочистого відкриття перинатального центру в грудні 2012 року.

Обрання підрядником «Технобуд» пояснюється необхідністю «залучення досвідченого генпідрядника». І ще. За інформацією сайту «Наші Гроші», «Засновником тернопільського ТОВ «Техно-Буд» наразі є Євгенія Лукіна. До жовтня 2010 року співвласником фірми був Василь Лукін, керівник фракції Партії регіонів у міській раді Тернополя, член постійної комісії з питань використання комунального майна. До замовлення по перинатальному центру за останні чотири роки фірма виграла лише три тендери на загальну суму 22,34 млн грн.

Також на початку жовтня було оголошено тендер на закупівлю медичного обладнання та меблів для центру, очікувана вартість закупівлі – 12 млн грн.». Отака «перинатальна» прелюдія.

БЮДЖЕТ ВСЕ ВИТРИМАЄ. А ПАЦІЄНТИ ПЕРИНАТАЛЬНОГО?

…Прийшов Новий, 2013 рік, а обіцяного владою відкриття перинатального центру у Тернополі так і не відбулося.

Не до того було – політичний, шум, гам, вибори, де там до перинатального центру. Щось там роблять хлопці, вантажівки їздять туди-сюди, всюди цемент, штукатурка летить, одним словом – будова, що тут скажеш.

Тодішній начальник головного управління охорони здоров’я Михайло Бортняк повідомив, що реконструкція пологового будинку, що на Замковій, триває уже понад три місяці. Зовнішні будівельні роботи уже завершені, зараз підрядники працюють над внутрішніми приміщеннями. На ці будівельно-ремонтні роботи уже використано 15 мільйонів гривень. Загальна вартість проекту становить 44 мільйони гривень. Попередньо на проектування та інші потреби з обласного бюджету уже було виділено 1 мільйон 150 тисяч. Ще 12 мільйонів з держбюджету, як зазначив Михайло Буртняк, надійшло на закупівлю медичного обладнання для Тернопільського обласного клінічного перинатального центру «Мати і дитина». «Частина медтехніки – монітори, кювези, ультразвукова апаратура – уже є в області на складі спецмедбази, а частина ще повинна надійти. Окрім того, нещодавно Фонд Пінчука для області надав ультразвуковий апарат для новонароджених за 250 тисяч гривень. Ще один ультразвуковий апарат фірми «Toshiba» перинатальний центр придбав за 920 тисяч гривень через японське посольство». За словами Михайла Буртняка, використали для цього позабюджетні кошти».

І тут, раптом, як грім серед ясного неба – повідомлення про те, що народний депутат Олексій Кайда звернувся із запитом до Генеральної прокуратури щодо ремонту перинатального центру у Тернополі. Депутат заявив, що «на цьому ремонті вже вкрали купу грошей». Після цього, вже видно, з вказівки Генпрокуратури, обласна прокуратура розпочинає перевірку за фактом використання бюджетних коштів під час реконструкції перинатального центру. І так, поки чиновники звітували про те, що заважає відкрити згаданий центр, поки прокуратура розпочинала перевірку, коштів з бюджету, виділених на реконструкцію, меншало, як і надії потенційних пацієнтів потрапити в омріяну надсучасну будівлю…

«ПЕРИНАТАЛЬНИЙ» КОШТОРИС: КОЛИ ДВА НА ДВА – НЕ ЗАВЖДИ ЧОТИРИ…

Після тривалого листування у формі інформаційних запитів і очікування відповідей перед нами поступово вималювалась картина порушень під час реконструкції перинатального центру.

Виявляється, що ТОВ «Техно-Буд», як стверджує прокурор області Г.Мовчан, упродовж жовтня-грудня 2012 року …подавало службовим особам Управління капітального будівництва Тернопільської ОДА недостовірні дані. І через це було завищено вартість виконаних робіт на 168 588 11 грн.

Цікаво, чого це службові особи згаданого управління так легко підписували акти виконаних робіт? Адже не треба бути сильним фахівцем у будівельній галузі, аби звірити, скільки, скажімо в середньому коштує унітаз чи мішок клею-цементу у магазині і той, що придбав «Техно-Буд». У цьому ми переконалися, проаналізувавши документи, копії яких нам надав народний депутат України Олексій Кайда. Це – проектно-кошторисна документація реконструкції на 264 листках. Крім явно, майже в окремих випадках, удвічі завищених цін, ділки із цієї фірми завищували обсяги фактично виконаних робіт, включали витрати на тимчасове електричне освітлення, охорону об’єкту до прямих витрат. Звідси й набігали такі «кругленькі суми», осідаючи за потурання чиновників з ОДА в кишенях махінаторів.

«Перинатальна» арифметика виглядала так: як не крути, а все одно виходить, що витрати усюди були більшими, ціни високими, а звідси – більшало витрачання бюджетних коштів.

Пряма зацікавленість чиновників з ОДА у тому що робилось в перинатальному центрі прослідковується й в іншому. У тому, що громадськість області упродовж тривалого часу не могла дізнатися про загадані оборудки. Блокувалися будь-які спроби журналістів дізнатися правду про реконструкцію. Про це свідчать і відповіді на наші інформаційні запити. Ми довго не могли ознайомитися із документами справи, зокрема, вже згадуваним кошторисом. В ОДА казали, що ці документи вилучені працівниками міліції й їх надати не має можливості. Ми знайшли таку можливість.

Майже 170 тисяч гривень розтрачених, а кажучи пряміше – вкрадених у держави коштів…

Хто конкретно за це відповідатиме? Хто відповість не тільки за це, але і за 18 тис грн. затриманих заробітних виплат працівникам, котрі виконували реконструкцію. Це вже аж після втручання прокуратури людям погашено заборгованість.

Нині на тлі не до кінця з’ясованих обставин оборудок з будівництвом перинатального центру, в Тернопільській області багатьма іронічно сприймається заява очільників ОДА про те, що «на виконання соціальних ініціатив Президента в області до кінця 2013 року буде створений соціальний центр матері і дитини. Чи не чекає його така ж доля, як і перинатального центру – реконструйованого довгобуду, який продовжує приймати пацієнток. До речі, про побутові жахи, які там нині кояться, можна дізнатися ось з цього посилання. Сподіваємось, ми таки повідомимо громадськість, про те, як у Тернополі чи у Києві, ті, кому дано таке право і хто зобов’язаний це зробити – розібралися із оборудками навколо перинатального центру. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Видатна оперна співачка, відома в усьому світі, народилася 23 вересня 1872 року на Тернопільщині. Й провела дитинство у селі Біла, що поряд з Тернополем. Вона мала прихильників по всьому світу, її неперевершеним сопрано та драматичним талантом захоплювалися як за життя, так і зараз. Нашу всесвітньо відому землячку минулих вихідних вшанували у Тернополі. Саме тут у 1883 році вона вперше виступила на Шевченківському концерті. Урочистою імпрезою та покладання...
Суспільство
ТОВ "Агрополіс" заборонили обробляти поля на Тернопільщині до завершення розслідування інциденту з масовим отруєнням селян. Як інформує офіційний сайт Держпродспоживслужби, наказом начальника ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області Василя Хомінця створена робоча група, яка приступила до позапланової перевірки. Відповідні повідомлення направлені до правоохоронних органів. Також Василь Хомінець своїм розпорядженням призупинив проведення агротехнічни...
Суспільство
У Тернополі під час засідання тарифної комісії місцеві перевізники краю заявили про те, що тарифи, які діють сьогодні на послугу з вивезення побутових відходів, є збитковими. Таку ситуацію, за їх словами, спричинила необхідність підвищення заробітної плати, суттєве зростання вартості паливно-мастильних матеріалів, коліс та запасних частин до спецавтомобілів. Як повідомляє "Медіатор", представники підприємств–перевізників озвучили тарифній комісії свої розр...
Кримінал
22 вересня на хуторі Лиса, що в Підгаєцькому районі, двох жінок, 60-річну пенсіонерку та її 26-річну доньку, родичі знайшли мертвими у власному помешкані зі слідами насильницької смерті. Вдома знаходився семирічний хлопчик, син молодшої з убитих. Як виявилося, смерть рідних відбулася на його очах. У скоєні злочину поліцейські обґрунтовано підозрювали раніше судимого 31-річного мешканця сусіднього села Вербів – Ігоря Олійника, який в минулому мав стосунки з...
Кримінал
Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами інкримінують працівники Бережанського відділу поліції жителю райцентру.  У ході проведення профілактичних заходів загальнодержавного рівня під умовною назвою «Зброя та вибухівка» працівники поліції задокументували факт правопорушення місцевим мешканцем. Про це повідомляє відділ комунікації поліції в області. Як розповів краянин, під час риболовлі  на місцевому озері на березі водо...
Спорт
21-23 вересня у Греції (в Олімпії) відбувся міжнародний турнір з греко-римської боротьби, в яких тернопільські борці показали найкращі результати. Як повідомляють "Тернополяни", в турнірі взяло учaсть 240 найсильніших спортсменів із Греції тa збірних комaнд Укрaїни, Угорщини, Сербії, Хорвaтії, Швеції, Румунії, Молдови. Протягом трьох днів хлопці боролися нa килимі у вікових групaх 2003-2004, 2006-2007 років. Дaли фору сильнішим міжнaродним борцям тернопіль...
Новини компаній
Останнім часом місто Слов'янськ на світовій арені звучав тільки в контексті військових дій на Донбасі. Проросійські найманці захопили місто в квітні 2014 року, з тих пір Слов'янськ був у всіх на слуху. Про нього говорили по телевізору, писали в інтернеті і газетах, говорили в кабінетах чиновників. Після того, як сепаратисти разом з найманцями покинули місто під натиском українських військових, у Слов’янську настав мир. Сьогодні тут по вулицях безтурботно г...
Новини компаній
Вже зовсім скоро, 7 жовтня, всі вчителі країни святкуватимуть своє професійне свято - День Вчителя. Важливо вибрати оригінальний подарунок вчителю, який буде приносити користь і робити життя хоча б трохи комфортніше і яскравіше. Одні з кращих й оригінальних варіантів на сьогоднішній день - розумна парасолька і дерев'яний годинник. Вони корисні, зручні, функціональні. Цими подарунками вчитель буде користуватися досить часто, згадуючи турботливого учня і буд...
Суспільство
З 12 по 14 вересня в офісі Союзу церков ЄХБ в Ірпені (Київська область) обговорювали на осінній сесії для служителів з організації нових церков християн-баптистів України, як долати міжкультурні труднощі та перешкоди. Як повідомляє "Релігійно-інформаційна служба України", представники міжнародної місіонерської організації "Кемпус Крусейд фор Крайст" (Campus Crusade for Christ) висвітлили концепцію різних методів євангелізації.  Безпосередній учасник цих на...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!