• Головна
  • Ціни шокують: на скільки подорожчала нерухомість в Тернополі за час війни (ІНФОГРАФІКА)
08:29, 23 лютого

Ціни шокують: на скільки подорожчала нерухомість в Тернополі за час війни (ІНФОГРАФІКА)

Ціни шокують: на скільки подорожчала нерухомість в Тернополі за час війни (ІНФОГРАФІКА)

У 2023 році українці уклали 173 тис угод купівлі-продажу квартир та будинків. Це більше, ніж у 2022 році (100 тис), але значно менше, ніж у 2021 році (325 тис).

Інтерес потенційних покупців, тобто людей, у яких є кошти на купівлю квартири, до теми придбання нерухомості становить 70% відносно показника 2021 року, кажуть у компанії ЛУН. Утім, цей інтерес суттєво залежить від географії, пише ЕП.

Реальний попит на квартири в новобудовах Києва не перевищує 20%, кажуть опитані ЕП фахівці. На ринку Харкова продажі відсутні. Інвестиції в первинний ринок в Одесі, Києві та Дніпрі впали на 90%, розповідав забудовник Ігор Райков.

Західні регіони очікувано почувають себе краще. Кількість житлових комплексів, що будуються, в Ужгороді, Львові та Луцьку зросла на 10-29%, свідчать дані ЛУН.

Ціни на нові квартири в країні зростають або стоять на місці. Формула вартості складається із собівартості, помноженої на неліквідність ринку. Тобто забудовники закладають мінімальний прибуток, аби не відлякувати покупців.

Ціни шокують: на скільки подорожчала нерухомість в Тернополі за час війни (ІНФОГРАФІКА), фото-1

Більшість девелоперів зривають терміни здавання в експлуатацію будинків через обмеженість ресурсів, зокрема трудових. Засновник компанії Saga Development Андрій Вавриш скаржиться на вибіркову мобілізацію чоловіків-будівельників у Збройні сили України. За його словами, через це зникають цілі компанії.

"Компанія-підрядник привезла установку для пальових робіт, але не змогла привезти робітників: їх повним складом мобілізували по дорозі на роботу. Це суттєво впливає на роботу будівельного ринку", – каже девелопер.

Вторинний ринок: м’яч на полі покупця

Попит на житло у введених в експлуатацію будинках підтримується їх надійністю: покупець одразу отримує право власності. На фоні зриву компаніями термінів будівництва дедалі більше покупців надають перевагу вторинному ринку.

За даними ЛУН, у грудні-січні 2022-2023 років кількість оголошень про продаж квартир у Києві в середньому становила 100 на добу з просіданням до 35 в останній день року, у цей же період 2023-2024 років – 250 і 80 відповідно.

Ціни шокують: на скільки подорожчала нерухомість в Тернополі за час війни (ІНФОГРАФІКА), фото-2

Ціни на квартири відштовхуються від первинного ринку з коригуванням на попит і пропозицію. За даними сайту Rieltor.ua, середня вартість однокімнатних квартир у Києві зросла з 55 тис дол у червні 2021 року до 60,5 тис дол у січні 2024 року.

Щоправда, якщо брати в розрахунок тільки оголошення з проданими квартирами, то середня ціна однокімнатної квартири зросла не так суттєво – із 43,5 тис дол у червні 2021 року до 45,5 тис дол у січні 2024 року.

Двокімнатні квартири в столиці за останні 2,5 року подорожчали з 80 тис дол до 85 тис дол серед усіх оголошень і подешевшали із 70 тис дол до 54 тис дол серед оголошень із закритими угодами.

Ціни шокують: на скільки подорожчала нерухомість в Тернополі за час війни (ІНФОГРАФІКА), фото-3

Оренда: ціни в гривнях зростають

Ринок оренди квартир у Києві у 2023 році був стабільним і не залежав від обстрілів, вимкнень електроенергії чи перекриття ділянок метро, кажуть у ЛУН. За даними "OLX нерухомості", ціни на оренду майже у всіх містах, крім прифронтової зони, були на найвищому з початку великої війни рівні в гривнях.

Ціни шокують: на скільки подорожчала нерухомість в Тернополі за час війни (ІНФОГРАФІКА), фото-4

У березні 2024 року аналітики компанії очікують зростання вартості оренди приблизно на 500 грн у кожному сегменті (одно-, дво-, трикімнатні квартири).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ціни #нерухомість
Оголошення
live comments feed...