• Головна
  • Молоді тернопільські науковці підзаробляли криміналом
17:00, 5 вересня 2013 р.

Молоді тернопільські науковці підзаробляли криміналом

Злодійство все частіше набуває рис «інтелігентності». Судіть самі: лише з початку року лаву підсудних «ощасливили» своєю присутністю троє викладачів двох тернопільських університетів. І якщо у двох останніх випадках ішлось за банальний хабар, то перший стосується спецтехніки, тобто науковець закупив обладнання і збирався підслуховувати, спостерігати та одночасно робити відеозапис.

«Технар» начитався детективів…

Певно, насправді лихий попутав тепер уже екс-викладача Тернопільського національного технічного університету «погратись у шпигунів». У підсумку замість слави Джеймса Бонда науковець отримав кримінальну справу. І, звісно, судимість та ще 3 тис. 400 грн. штрафу.

А починалось усе банально. Якось Ігор Васильович (зважаючи на пережиті  неприємності, ім’я головного героя у публікації змінено) у віртуальному павутинні натрапив на сайт інтернет-магазину «ebay», на якому пропонувалась радіоелектроніка. Зацікавившись, викладач натрапив на розділ «міні-камери». Серед різних приладів запропонованого «технаря» зацікавили канцелярські ручки із вмонтованими в них прихованими відеокамерою та диктофоном. Чоловік переглянув прайс і, зацікавившись, швиденько зареєструвався на сайті та оформив замовлення. Причому в останню хвилину жадоба пересилила почуття страху, тож замість однієї Ігор вирішив купувати одразу три ручки з відео- та аудіозаписуючими пристроями. Відповідно до умов заказу, «шпигунські» ручки виробляли та надсилали з Китаю, гроші за них потрібно було сплатити після доставки товару, пише Номер один.

Як і слід було чекати, під час перетину посилки через кордон її вміст перевірили співробітники київської митниці. Тож незвичні канцелярські ручки замовникові у Тернополі вручив не посильний міжнародного поштового відділення, а співробітник обласного управління СБУ. Відтак горе-викладачеві вже у тюремній камері довелось досконало вивчати Кримінальний і Кримінальний процесуальний кодекси та пояснювати слідчому, для чого спеціалісту його кваліфікації авторучка з відеокамерою та диктофоном. За фактом незаконного придбання спеціальних технічних засобів отримання інформації (ч.1 ст. 359 КК) проти молодого науковця було відкрито кримінальне провадження. Ще під час слідства пан Ігор визнав  свою провину, відтак відбувся адмінпокаранням і заплямованою репутацією.

До речі, з початку 2013 року це вже четверта кримінальна справа, розглянута Тернопільським міськрайсудом за фактами замовлення жителями обласного центру невідомому бізнесменові у Китаї спецзасобів негласного отримання інформації. Всі обвинувачені понесли покарання. Дивує інше: інтернет-користувачі потрапляють на лаву підсудних, хоча сайт «шпигунського» інтернет-магазину цілком легально працює й далі. Варто лише набрати електронну адресу: www.ebay...

Знання коштують досить дорого. Навіть ще не отримані

Його колега з економічного університету, навпаки, цьогоріч навесні не поспішав когось вразити своїми вигадками, а діяв просто і невигадливо.  Причому посередником між корисним викладачем та студентами стала староста групи.

Напередодні сесії науковець натякнув, що може допомогти декому зі спудеїв задовільно скласти іспити, однак кожна робота вимагає винагороди. Таким чином, староста зібрала з одногрупників та передала йому понад 12 тис. грн. хабара за сприяння під час складання державного екзамену та захисту магістерської роботи.  У свою чергу, викладач пообіцяв «вплинути» на членів державної екзаменаційної комісії, «замовивши» слово та підкріпивши прохання хрусткими купюрами.

«Замовляння» закінчилось «масками-шоу»: викладача разом зі старостою затримали. Проти них було розпочато кримінальне провадження. У підсумку науковець разом зі старостою студентської групи потрапили на лаву підсудних та були оштрафовані судом відповідно на 20 тис. 400 грн. та 5 тис. 100 грн. кожний.

- Викладача було засуджено за ст. 369 (зловживання впливом) зі значком 2 Кримінального кодексу, а ця стаття не передбачає додаткового покарання, - пояснив начальник відділу прокуратури Тернопільської області Борис Топілко. – Враховуючи, що викладач лише входив до екзаменаційної комісії, а не був головою чи заступником і сам рішення не приймав, а лише обіцяв переговорити зі всіма членами комісії, отож закон чітко регламентує його дії, як одержання неправомірної вигоди.

Прикро, але поки Феміда розбиралася з одним економістом-корупціонером, співробітники обласного управління по боротьбі з економічними злочинами під час отримання хабара (або, як віднедавна трактує це Кримінальний кодекс, неправомірної вигоди) затримали доцента цього ж вузу. В 1 тис. 100 американських доларів оцінив інший викладач вказаного університету за сприяння у вступі до рідного вишу.

- Тернополянин, маючи спеціальну середню освіту, хотів здобути вищу. А посприяти в цьому йому пообіцяв викладач однієї з кафедр вишу. Щоб  абітурієнта зарахували на третій курс державної заочної форми навчання, освітянин зажадав грошей, - розповіла слідчий із розслідування економічних злочинів Тернопільського міськвідділу міліції Лілія Радчук.

Уже немолодого абітурієнта вразила ціна «послуги». Відтак він підготував не тільки хрусткі папірці, а й звернувся до правоохоронців та розповів про амбітного корупціонера від науки.

Доцента затримали на гарячому. Під час огляду місця події правоохоронці  вилучили 1 тис. 100 доларів США хабара. Відомості про цей факт (ч.4 ст. 368 КК України – йдеться про прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Згідно з санкцією інкримінованого злочину, доценту загрожує до 10 років позбавлення волі.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснює міська прокуратура.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
"ТЦК шукає людей з певними професіями, в жовтні мобілізація торкнеться цих категорій": ці чоловіки підуть служити
"Масштабна і дика злива рине прямо завтра, в області йде несамовитий та потужний дощ": буде різкий холод, вітер і негода
"З 1 жовтня тариф на електроенергію радикально зміниться, українці не чекали цих нововведень": скільки треба платити?
"Чоловіків із цими професіями відправлять у ТЦК, буде колосальна втрата бронювання": повістки, мобілізація з 1 жовтня
Оголошення
live comments feed...