• Головна
  • Поширені симптоми раку щитовидної залози, на які слід звернути увагу
Новини компаній
12:30, 12 листопада 2024 р.

Поширені симптоми раку щитовидної залози, на які слід звернути увагу

Новини компаній

Щитовидна залоза – це орган у формі метелика, розташований у нижній частині шиї. Вона виробляє гормони, які допомагають регулювати наш метаболізм, температуру та рівень енергії.

Рак щитоподібної залози розвивається, коли клітини цього органу мутують і ростуть аномально. Симптоми злоякісних процесів можуть бути ледь помітні на ранніх стадіях, і іноді їх можна списати на інфекцію або сезонну алергію. Завдяки досягненням сучасної медицини, цей тип онкологічних захворювань добре піддається лікуванню з використанням різних методів.

Поширені симптоми раку щитовидної залози, на які слід звернути увагу, фото-1

Які найпоширеніші симптоми раку щитоподібної залози?

Симптоми раку щитовидної залози можуть відрізнятися у різних пацієнтів. Найпоширенішим з них є безболісна ґуля на шиї. Ущільнення часто розвивається або в щитовидній залозі, розташованій біля основи шиї, трохи вище грудини, або з боків шиї. Поява такого ущільнення може сигналізувати про місце локалізації первинної пухлини або ж являти собою лімфатичний вузол, який збільшився через ураження раковими клітинами.

Варто зазначити, що набухання лімфовузлів не завжди є однозначним симптомом онкологічних захворювань. Найчастіше їх ріст пов'язаний з імунною відповіддю організму на різні менш небезпечні інфекції та запальні процеси.

Інші симптоми раку щитовидної залози можуть включати:

  • Швидкий ріст пухлини в області шиї, а саме вузол на шиї, що швидко збільшується, може вказувати на злоякісне утворення в щитовидній залозі. На відміну від доброякісних пухлин, які зазвичай ростуть повільно або не змінюються в розмірі, злоякісні можуть швидко збільшуватися, створюючи тиск на сусідні структури.
  • Охриплість голосу, тому що щитовидна залоза знаходиться поруч з гортанню (голосовими зв'язками). При збільшенні пухлини вона може впливати на голосові зв'язки, викликаючи охриплість. Цей симптом особливо насторожує, якщо зміни в голосі зберігаються тривалий час і не пов'язані з інфекціями або перенапруженням зв'язок.
  • Утруднене дихання, через те що у міру росту пухлини та скупчення ракових клітин вони можуть стискати трахею, викликаючи труднощі з диханням. Цей симптом частіше зустрічається на пізніших стадіях, коли пухлина значно збільшується.
  • Проблеми з ковтанням, бо пухлина щитовидної залози може тиснути на стравохід, утруднюючи ковтання. Пацієнти можуть відчувати постійне відчуття грудки в горлі або відчувати труднощі з ковтанням їжі.
  • Частий стілець або діарея (характерно для медулярного раку щитовидної залози). Цей унікальний симптом пов'язаний з медулярним підтипом раку щитовидної залози, який може виробляти гормони, що стимулюють роботу кишечника. Пацієнти можуть відчувати часті або термінові позиви до дефекації, що іноді призводить до діареї.

За наявності цих симптомів, особливо якщо вони зберігаються більше 14 днів, рекомендується звернутися до лікаря, найкраще до ендокринолога або онколога, для проведення повного обстеження. Раннє виявлення значно покращує прогноз при цьому виді онкологічних захворювань.

Поширені симптоми раку щитовидної залози, на які слід звернути увагу, фото-2

Які фактори ризику раку щитовидної залози?

Найпоширенішим фактором ризику є попередній вплив радіації на щитовидну залозу. Наприклад, променева терапія, що проводиться для лікування раку, або внутрішнє опромінення, викликане радіоактивними опадами. Однак, згідно з даними досліджень , у більшості людей з цим діагнозом не було виявлено жодних відомих факторів ризику.

Крім того, на ймовірність розвитку аномальних змін може впливати стать. Більшість випадків раку щитовидної залози діагностується у жінок дітородного віку, але пухлини також зустрічаються у чоловіків, дітей та літніх людей. Генетика також може впливати на патогенні ризики, хоча на даний момент цей зв'язок мало вивчений. Відомо, що в деяких випадках людина може успадкувати мутацію в гені RET, APC, PTEN або DICER1, яка робить організм більш схильним до розвитку ракових утворень цього типу. Більш детально про дослідження факторів які впливають на ризик розвитку раку щитоподібної залози можна прочитати за посиланням (англійською) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8212601

Які існують типи раку щитоподібної залози?

Чотири основних підтипи раку щитовидної залози:

  • Папілярний – 90-70%.
  • Фолікулярний – 10-15%.
  • Медулярний – 3-5%.
  • Анапластичний – 1%.

Інші підтипи включають гюртле-клітинну карциному та низькодиференційований рак щитовидної залози.

За винятком медулярного раку, кожен з цих видів аномальних змін починається в фолікулярній клітині, яка відповідає за вироблення гормонів щитовидної залози. Медулярний рак розвивається з С-клітин щитовидної залози, що виробляють гормон кальцитонін.

На відміну від інших видів онкологічних захворювань щитовидної залози, медулярний рак не пов'язаний з впливом радіації і може бути спадковим або виникати без видимих причин. Спадкова форма часто пов'язана з мутацією в гені RET і може бути частиною синдрому множинної ендокринної неоплазії типу 2 (МЕН 2). Він є рідкісним і агресивним типом пухлин.

Поширені симптоми раку щитовидної залози, на які слід звернути увагу, фото-3

Коли мені потрібно звернутися до лікаря?

Вам слід звернутися до лікаря, якщо ви бачите або відчуваєте ущільнення на шиї, особливо якщо у вашій родині вже траплялися випадки раку. Вам також слід звернутися до спеціаліста, якщо ви раніше проходили лікування онкологічного захворювання, що включало радіотерапію, або якщо у вас є симптоми злоякісної пухлини, такі як охриплість голосу, проблеми з ковтанням або диханням.

Як діагностується рак щитоподібної залози?

Щоб визначити, чи є у вашому організмі аномальні зміни, вам належить пройти обстеження, яке може включати:

УЗД шиї.

Біопсія пухлини щитовидної залози та/або аномальних лімфатичних вузлів.

Спеціалізовані рентгенографії або КТ шиї та грудної клітки.

Лабораторні дослідження для оцінки роботи щитовидної залози.

Якщо вам поставили діагноз «рак щитовидної залози», ваш лікар може використовувати аналіз крові для контролю пухлинних маркерів залежно від типу онкологічного захворювання.

Як проходить перший візит до онколога, якщо я підозрюю рак щитовидної залози?

Протокол візиту може відрізнятися, залежно від обраного вами медичного закладу. Порядок прийому можна розглянути на прикладі одного з провідних центрів лікування раку в Україні – Лікарні ізраїльської онкології LISOD.

На першому візиті до онколога, при підозрі на злоякісну пухлину в щитовидній залозі, лікар спочатку збирає анамнез і проводить клінічний огляд, звертаючи увагу на ущільнення та збільшені лімфатичні вузли. Це допомагає визначити наявність змін у щитовидній залозі, які можуть бути ознаками патологічних процесів.

Онколог може призначити ряд діагностичних досліджень (наприклад, ультразвукову діагностику) для вивчення структури щитовидної залози та виявлення скупчення клітин. Якщо пухлини виявлені, проводиться тонкоголкова аспіраційна біопсія для цитологічного аналізу клітин, що допомагає встановити, чи є вони злоякісними. Залежно від ситуації, також можуть призначити аналізи крові на гормони щитовидної залози або кальцитонін, особливо якщо є підозра на медулярний рак.

Після проведення досліджень лікар обговорить з вами результати і, якщо діагноз підтвердиться, запропонує план лікування, який може включати додаткові тести, щоб визначити ступінь поширення хвороби.

Які існують варіанти лікування раку щитовидної залози?

Варіанти протипухлинної терапії включають:

1.Операція.

2.Використання радіоактивного йоду при диференційованому раку щитовидної залози.

3.Променева терапія при захворюванні на пізніх стадіях або наявності метастазів.

4.Хіміотерапія (зазвичай таблетки, що приймаються всередину) – використовується на III-IV стадії раку.

Рак щитовидної залози – це серйозне захворювання, успішне лікування якого багато в чому залежить від своєчасного виявлення. На сьогодні медицині доступні високоефективні методи терапії, які можуть суттєво покращити прогноз для пацієнтів. Однак пізнє звернення за медичною допомогою, найчастіше пов'язане з недостатньою обізнаністю про симптоми або їх ігноруванням, знижує шанси на повне одужання.

Регулярні профілактичні огляди та увага до власного здоров'я, особливо у людей з підвищеним онкологічним ризиком, відіграють ключову роль у ранньому виявленні та успішному лікуванні. Знання та розуміння симптомів раку щитовидної залози можуть не тільки підвищити шанси на одужання, але й у буквальному сенсі врятувати життя. Звертайтеся за допомогою при перших підозрілих ознаках, щоб забезпечити себе та своїх близьких.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
"Українці отримають відразу дві пенсії до 1 червня, виплати чекають своїх пенсіонерів": хто має на право і що треба зробити
"Сніг і дощ пруть в один з регіонів України, зима та похолодання знову ввірветься до регіону": гроза і злива накриє автомобілі
"ТЦК збирається призвати ці групи населення, названо вік та інші ознаки чоловіків": їх чекають повістки, штрафи і мобілізація
"В Україні назвали тариф на електроенергію з 1 червня, не всі готувалися до такої ціни": скільки слід платити за 1 кВт*год
Оголошення
live comments feed...