6 ліжок та кілька палат на всю Тернопільщину – чому в області не розвивається медична допомога для невиліковно хворих

Півмільйона безнадійно-хворих українців потребують хоспісної допомоги. І якщо в інших областях уже працюють спеціалізовані заклади чи бодай відділення, то Тернопільщина - виняток.

Хоспісна допомога у нашій області обмежена шістьма ліжками у двох палатах на території лікарні швидкої допомоги Тернополя. Проблематику вкотре обговорюватимуть впродовж цього тижня. З 7 до 12  жовтня в Україні проводять заходи приурочені Всесвітньому дню паліативної та хоспісної допомоги. З понад 80 історій людей, які знайшли у стінах хоспісу порятунок від болю, кожна особлива. Пан Євген тут тиждень, у чоловіка пухлина головного мозку, до цього передувало тривале лікування ще у кількох медичних закладах. Щохвилини поряд з хворим його дружина. Хоспісні палати передбачають цілодобове перебування рідних, передає tv4.

Ганна Степанівна, дружина пацієнта хоспісної палати у лікарні швидкої медичної допомоги Тернополя: "Добре, що є такі палати, що  тут можна віддихнути, бо я біля нього весь час. Я навіть всім з села кажу, що тут дуже гарні палати, і тепла вода є і холодна, все тут на місці є".

Втомлені хворобою, прикуті до ліжок, під дією морфіну, що усуває біль, - це пацієнти Хоспісу. Найчастіше онкохворі, інваліди, а також з важкими наслідками інсультів. Пані Марія сюди потрапила три тижні тому, жінку ледь вдалось врятувати.

Марія Василівна, пацієнт хоспісної палати у лікарні швидкої медичної допомоги Тернополя: "Такі хоспіси потрібні, чому? Тому що я була лежача і біля мене завжди були рідні. Треба щоб вони могли також відпочити".

В українській медицині практикують задля блага пацієнта приховувати невиліковний діагноз. У світі ж зовсім інші стандарти. Медична сестра Леся Паращук, аби працювати у Хоспісі, проходила спеціалізоване навчання у Черкасах.

Леся Паращук, медична сестра відділення неівідкладниї терапевтичних станів лікарні швидкої допомоги Тернополя: "На відміну від закордонних фахівців, ми стараємось їм про це не говорити. Хоча нам проводили навчання дві медсестри з Америки і одна з Румунії, то в них це відкрита тема, а ми стараємось про це не говорити. Вони зразу налаштовують на це, а ми стараємось так підтримати і не розповідаємо".

Хоспісна допомога - це не тільки постійне перебування рідних поряд. Тут пацієнти можуть отримати знеболювальне вчасно і в достатній кількості. Ін’єкції морфіну недужим на останніх стадіях потрібні кожні 4 години: а швидка додому може приїхати, в кращому випадку двічі на добу, інший час пацієнт приречений на страждання.

Сотні тернополян щорічно потребують професійної хоспісної допомоги. Однак, спеціалізованих закладів і навіть відділень у нашій області досі немає. 6 ліжок у лікарні швидкої медичної допомоги - це крапля в морі.

У 2012 році лише від раку на Тернопільщині померло близько 2 тисяч людей. Зважаючи, що саме для невиліковано хворих передбачені хоспіси, таких місць потрібно бодай 200, тобто повноцінну клініку.

Лариса Облещук-Ковальська, завідувач відділення неівідкладниї терапевтичних станів лікарні швидкої допомоги Тернополя: "6 ліжок це є дуже мало, ми напротязі року розробили механізм з направленням і бажаючих є дуже багато, багато дзвінків з вимогами положити таких важких хворих, але в нас немає місць стільки. Це по-перше, по-друге, ми не маємо фінансування, для нашого відділу не передбачене, тому що обслуговування такого хворого в день обходиться в пару сотень гривень".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі