• Головна
  • Важлива довідка: чому частині пенсіонерів можуть урізати виплати в 2025 році
19:32, Сьогодні

Важлива довідка: чому частині пенсіонерів можуть урізати виплати в 2025 році

Важлива довідка: чому частині пенсіонерів можуть урізати виплати в 2025 році

Незважаючи на диджиталізацію та певні позитивні зміни у роботі державних органів, повністю подолати бюрократію в Україні досі не вдалося. Наприклад, деякі пенсіонери недоотримують кошти через неможливість отримати довідку з їхнього попереднього місця роботи.

Про те, чому деякі пенсіонери одержують менше грошей у 2025 році, розповіли фахівці профільного сайту "На Пенсії".

Чому пенсіонерам можуть неправильно нараховувати виплати

Пенсіонери, які не надали документального підтвердження про припинення роботи, ризикують отримувати менші пенсійні виплати. Так сталося з жінкою, якій пенсію призначили ще 2018 року, проте через відсутність офіційної довідки про звільнення їй нараховують занижений розмір виплат.

Жінка перестала працювати ще 2022 року, коли підприємство, де її було працевлаштовано, фактично припинило свою діяльність. 2023-го вона виїхала за кордон, а восени того ж року її офіційно звільнили.

Проте документів, що підтверджують, у неї немає — трудова книжка залишилася в Україні, а отримати наказ про звільнення чи довідку з місця роботи дистанційно вона не змогла. Тому Пенсійний фонд досі вважає її працевлаштованою.

Внаслідок цього пенсіонерці не застосовують новий прожитковий мінімум, який є основою для перерахунку пенсії. Для непрацюючих пенсіонерів він становить 2361 грн, а для тих, кого вважають офіційно працевлаштованими, може залишатися на рівні старих показників — наприклад, 1700 грн. Це суттєво впливає на розмір надбавок та мінімальної пенсії.

У Пенсійному фонді пояснюють, що навіть якщо внески до соціального фонду не сплачуються, без довідки з місця роботи чи витягу з трудової книжки підстав для зміни статусу людини немає. Така сама ситуація стосується і пенсіонерів-ФОП — навіть без доходу та сплачених внесків вони залишаються у категорії "працюючих".

Цей випадок вкотре демонструє прогалини в системі: якщо початок трудової діяльності відстежується автоматично через електронний реєстр, припинення роботи потребує особистої ініціативи та надання паперових документів.

Що робити пенсіонеру

Щоб призначити чи перерахувати пенсію, потрібно довести, що людина не працює та не має доходу, з якого сплачуються страхові внески. Це регулюється спеціальним порядком, затвердженим Пенсійним фондом України. У документі зазначено, які довідки це підтверджують. Такими можуть бути:

запис у трудовій книжці;

копія наказу про звільнення;

витяг з електронного реєстру застрахованих осіб;

інформація, що людина не зареєстрована як фізична особа-підприємець.

Паперові документи (наприклад, трудова книжка чи наказ) має надати сам пенсіонер. А ось дані з електронних реєстрів Пенсійний фонд отримує самостійно – їх не потрібно приносити.

Якщо в Єдиному державному реєстрі вже зазначено, що особу звільнено, цього достатньо — додаткових паперів не потрібно. Для внутрішньо переміщених осіб діють спрощені правила. Якщо немає можливості надати документи про звільнення, можна подати письмову заяву із зазначенням дати припинення роботи та поясненням, чому документи відсутні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#пенсія #довідка #пенсіонери #виплати
Оголошення
live comments feed...