
20:11, Вчора
"В Україні контрактникам підвищать вартість навчання": студентам цих спеціальностей доведеться платити більше

В Україні можуть значно підвищити вартість навчання для студентів-контрактників, які навчаються у державних закладах вищої освіти, – Кабінет міністрів уже ухвалив відповідну постанову №417.
Кого хочуть зрівняти
Як інформує "OBOZ", постанова №417 "Про внесення змін до постанов Кабінету міністрів України від 24 грудня 2019 р. №1146 і від 3 березня 2020 р. №191" передбачає збільшення вартості навчання на контракті у державних вишах до суми, яку витрачає держава на студента-бюджетника в конкретному закладі вищої освіти.
Нагадаємо, що контрактники почали з'являтися у вишах у 90-х роках, коли система вищої освіти (як і багато інших державних систем) зазнавала труднощів і поневірянь. І для підтримки було схвалено рішення тих молодих людей, хто не зміг вступити завдяки знанням, навчати за гроші.
Навчання за контрактом спочатку значно перевищувало вартість підготовки звичайного студента. Але роки йшли, і зараз утворився перекіс в інший бік: фактичні витрати держави на підготовку одного бюджетного студента перевищують вартість контракту. І уряд цю справу зараз вирішив щонайменше вирівняти.
"Середня вартість контракту в країні – 37 тисяч гривень, середня вартість бюджету – 50 тисяч. Традиційно, у нас розподіл бюджетників і контрактників – приблизно 40 на 60 відсотків. Але підвищення вартості навчання зачепить не всіх контрактників, а тільки тих, хто навчається за певними спеціальностями", – розповідає OBOZ.UA заступник міністра освіти і науки з питань вищої освіти Михайло Вінницький.
Загалом під "вирівнювання", згідно з урядовою постановою, мають потрапити близько 40 спеціальностей. Серед них, наприклад – дизайн, міжнародні економічні відносини, фінанси, банківська справа, фондовий ринок, маркетинг, комп'ютерні науки, кібербезпека, медичні науки, стоматологія. Одним словом – затребувані спеціальності, навчившись яких, людина зможе легко знайти роботу і потім за кілька років "відіб'є" вкладені у навчання кошти.
Постанова потребує доопрацювання
Як зазначає Михайло Вінницький, постанова про індикативну собівартість освіти стосується тільки "кон'юнктурних" спеціальностей. Вона не стосується спеціальностей з особливою підтримкою держави. Серед яких – педагогіка, агрономія, природничі науки (математика, фізика, хімія, біологія), українська мова та література.
"В принципі, сам факт підвищення оплати за навчання на контракті до рівня собівартості – це справедливо. Але те, що багато потенційних контрактників просто не вступатимуть, – це очевидно. Не всі потягнуть. У Києві – ще може бути, але в регіонах складніше. Тим паче зараз в Україні в умовах дистанційного навчання якість навчання помітно падає, і платити більше грошей за гіршу освіту – кому це треба? Але є спеціальності, на які вступати будуть однаково, хоч би як не підвищували вартість. Та ж стоматологія", – розповідає завідувач кафедри факультету радіофізики, біомедичної електроніки та комп'ютерних систем ХНУ ім. Каразіна Володимир Берест.
Як він зазначає, контрактники у наш час – це в будь-якому разі великий плюс для закладів вищої освіти.
"Контрактники – це і нові вікна в аудиторії вставити, і зарплату викладачам підвищити. Особисто в нас контрактників, як і на всіх факультетах фізичного профілю, небагато. Близько 5%. Але є факультети, де контрактників понад 70%. Тож підвищення вартості навчання для вишу – це начебто плюс. Але те, що багато хто тепер перестане вступати на контракт, – це мінус", – каже Володимир Берест.
Варто зазначити, що Спілка ректорів України звернулася із листом до президента з проханням зупинити дію урядової постанови №417.
"Фінансова подушка" в українців є помітно меншою, ніж до повномасштабної війни, і підвищувати в цей час вартість навчання досить дивно. Це питання треба додатково врегулювати, хоча б зрозуміти – чому в цьому конкретному випадку саме так, а не інакше. Платити стільки, а не стільки. А не просто встановлювати перелік спеціальностей", – каже ректор КНУ ім. Тараса Шевченка Володимир Бугров.
Президент поки не відгукнувся, а до вишів абітурієнти вступатимуть уже через місяць.
Але тут треба зазначити, що обговорювати питання "підвищувати – не підвищувати" взагалі дещо дивно. Йдеться не про приватні виші, а про державні. У Польщі та Німеччині, наприклад, якщо людина – громадянин країни, навчається мовою своєї країни в державному виші, то вона навчається безплатно. А за гроші – це для приїжджих.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...