09:30, 25 жовтня 2013 р.
До яких хвороб може призвести тернополян спалювання купи листя посеред вулиці?
“Ось таку картину сьогодні застала, повертаючись з донькою зі школи. Чи це нормально, палити величезні купи листя посеред білого дня? Сусіди ходили в ЖЕК скаржитися, але начальства уже не було…”, – пишуть жителі смт Велика Березовиця, вул. Енергетична, 7. Такі випадки вже неодноразово траплялися і на вулицях Тернополя.
Шкода від спалювання листя і сухої трави істотна. При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. Тліюче без доступу кисню листя виділяє бензопірен, здатний викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. Особливо погано сьогодні тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзилліти, пише 20 хвилин.
Якщо ви бачите, як несвідомі громадяни палять листя...
Стаття 50 Конституції України гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля. Це - перша підстава звернутися до контролюючих органів.
Статті 16 і 22 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена ст. 77 адміністративного кодексу України. Є і інші відповідні законодавчі та нормативні заборони.
Про спалювання листя юристи радять місцевим жителям повідомляти, по-перше, дільничому міліціонеру.
Підставою для вашої заяви може бути стаття 771. Самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків
"Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу — тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Екологи рекомендують власними силами негайно загасити полум’я, а якщо це неможливо – викликати пожежників (101).
Крім того, ви можете поскаржитися на підпал в Державну екологічну інспекцію. Повідомлення приймають за номером телефону: 25-95-82. До того ж, у тернопільському відділенні цієї контролюючої структури діє "гаряча лінія" за номером - 067-370-87-30.
До речі
Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:
1. У сухому листі згорають змуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їхня здобич – попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.
2. Спалювання листя призводить до руйнації грунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть грунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.
3. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаются в грунт. При згорянні ж утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення грунту.
4. На природних ділянкахі газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.
5. Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання грунту.
6. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.
7. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.
8. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ЛЕП, що несе за собою руйнівні наслідки для цілихнаселенихпунктів, помисловості, регіонів.
9. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.
10. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
10:40, 3 вересня
08:54, 4 вересня
11:10, 10 вересня
live comments feed...