• Головна
  • Чому на Тернопільщині селяни змушені продавати перекупникам продукцію за безцінь?
19:30, 4 листопада 2013 р.

Чому на Тернопільщині селяни змушені продавати перекупникам продукцію за безцінь?

Що заважає сільгоспкооперативам відродити українське село? Про розвиток кооперативів на Тернопільщині в рамках третьої фази проекту ЄС ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» говорили заступник голови Тернопільської ОДА Василь Гецько та експерт європейської комісії Ільдар Газізулін. Одним із механізмів, який цими днями обговорює єврокомісія, є підтримка кооперативного руху.

«Експерт приїхав, аби оцінити нашу роботу, подивитися, як працюють кооперативи Тернопільщини, - зауважив Василь Гецько, – а далі вирішить, чи заслуговує на кошти проекту наша область». Третя фаза проекту розрахована на 4 роки.

Сьогодні на Тернопільщині за підтримки проекту ЄС ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» уже створені й успішно працюють кооперативні господарства у Підволочиському районі – «Зелена криниця», у Кременецькому на базі СОК «Лосятинське молочне джерело» реалізовується проект «Розвиток полуничних кооперативів», зареєстровано СОК «Ягідний край» із заготівлі, зберігання та переробки сільгосппродукції та ТОВ «Екофрутс», яке вирощує ягоди.

Учасники зустрічі переконані, що розвиток кооперативного руху посприяє відродженню українського села, оскільки саме кооперативи дадуть змогу дрібному виробнику отримати дотації, субсидії, кредитну підтримку.

Що відбувається із селянським кооперативним рухом?

Сьогодні в Україні зареєстровано 953 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи, в які згуртовуються дрібні та середні сільгоспвиробники. Фахівці визнають, що для нашої країни це надто низький показник. Проте працюючими серед них залишають лише 618 кооперативів. Решта, тобто, близько третини, досі не можуть розгорнути свою діяльність. Водночас в Україні діють 4,3 млн. особистих селянських та понад 40 тис. фермерських господарств. Вони спільно виробляють майже половину всієї аграрної продукції, особливо трудомісткої, пише газета Свобода.

Торік господарства населення виробили майже половину загальної валової продукції сільського господарства. Такий суттєвий внесок домогосподарств має системний характер.

Тому пропорції виробництва у сільгосппідприємствах і господарствах населення є практично рівними – половину виробництва сільськогосподарської продукції в Україні забезпечують селянські господарства, іншу половину – підприємства (юридичні особи).

Утім, дрібним та середнім сільгоспвиробникам украй важко самостійно вирішувати багато виробничих питань. Переважно йдеться про реалізацію готової продукції за ринковими цінами, довготривале її зберігання, розфасовку, переробку тощо.

У ситуації, що склалася, селяни змушені продавати продукцію перекупникам прямо з поля і практично за безцінь. Це – шлях у безвихідь. Більш перспективним є створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, які повинні взяти на себе роль місточка між виробниками та споживачами сільгосппродукції. Це буде вигідно як одній, так і іншій стороні.

Скажімо, в Євросоюзі через кооперативи проходить 80-90% товарного молока.

Статус “неприбуткові організації” 

Верховна Рада 1997 року ухвалила закон «Про сільськогосподарську кооперацію». У доповненому вигляді він набрав чинності 19 січня 2013 року. Закон у нинішній редакції вирішив головну проблему, яка суттєво гальмувала розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів: він однозначно закріпив за ними статус неприбуткових організацій. У законі чітко зазначено: сільськогосподарська продукція, з якою мають справу сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, залишається власністю селян – членів цих кооперативів.

Принципово важливого значення набуло й те положення закону, згідно з яким оподаткуванню не підлягають надходження, які обслуговуючі кооперативи одержують від збуту сільськогосподарської продукції своїх членів.

Попри такі вагомі зрушення на законодавчому рівні кооператори нарікають на інший клопіт – доволі непрості стосунки з податківцями. Останні прагнуть знайти недоліки в роботі сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів навіть там, де їх у принципі не може бути.

Друга невирішена досі проблема стосується податку на додану вартість. Згідно з чинним законодавством, ПДВ для сільгосппідприємств переводиться на спецрахунки, звідки гроші потім спрямовуються на закупівлю техніки, обладнання тощо. Тобто вони йдуть на розвиток цих підприємств.

Такий підхід застосовується вже не перший рік. І всі фахівці, які причетні до аграрної галузі, сходяться на думці, що він є ефективним. Натомість такої податкової пільги не мають особисті селянські господарства, які виробляють та збувають свою продукцію через офіційні канали - сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи. Відтак особисті селянські господарства реалізують переробникам молоко на 30% дешевше за сільгосппідприємства, овочі – дешевше на 20%, а м’ясо – на 15%.

Диспропорцію пояснюють різними підходами до організації праці, можливістю формування товарних партій, проведенням зваженої цінової політики. Насправді, найголовнішим фактором такого диспаритету цін на сільськогосподарську продукцію є створена на законодавчому рівні дискримінаційна система оподаткування податком на додану вартість доходів від збуту через офіційні канали продукції, яка вироблена фізичними особами – власниками особистих селянських господарств. Саме через цей фактор одноосібникам важко конкурувати з сільгосппідприємствами, і тільки через об’єднання в обслуговуючі кооперативи та відповідне врегулювання питання щодо зняття податкової дискримінації їх продукція зможе бути конкурентоспроможною на ринку.

Та парадокс полягає в тому, що в рамках діючого податкового законодавства об’єднання в кооперативи призводить до зменшення доходів селянських господарств, які входять до їх складу. Серед причин, що це зумовлюють, є неможливість сільськогосподарських кооперативів зареєструватися суб’єктами спеціального режиму ПДВ та залишати суми ПДВ-зобов’язань у власному розпорядженні. Також можна згадати і про відсутність можливості у сільськогосподарських кооперативів отримувати ПДВ-дотації переробних підприємств тощо.

На думку президента національної асоціації дорадчих служб України Романа Корінця, у такій ситуації необхідно внести зміни до Податкового кодексу, і такі напрацювання вже є.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Оголошення
live comments feed...