Тернопільські школярі закінчують школу з цілим букетом хвороб

Понад десять років навчання у школі перетворюють здорову дитину на дорослого з цілим букетом хвороб. І це без жодної нотки іронії. Визнають цей факт як медики, так і педагоги.

Одні нарікають на порушення вимог умов навчання, інші вважають, що проблема у перевантаженні дітей навчанням та браку виховання з боку батьків. Так чи інакше, кожен з цих факторів нічого хорошого юному організму не приносить.

У школі - навчання, у поліклініці - медицина

Невтішною статистикою занепокоїлась Тернопільська міська рада. У стратегії розвитку міста чиновники розробили ряд заходів, які б у комплексі мали сприяти збільшенню тривалості життя населення. Поряд з тим, 2013-2014 навчальні роки оголошено «Роком здоров’я школяра», тому особлива увага мерії буде прикута до розробки та запровадження нової моделі надання медичних та профілактичних послуг молоді.

- Соціальна складова у стратегії розвитку міста є визначальною в міській раді, - каже начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення міськради Ростислав Левчук. - Діти, яким сьогодні 10 років, у 2020 році будуть випускниками наших шкіл. Аналіз їх стану здоров’я показує, що не все так добре, як би нам хотілося. Тому спільно потрібно розробити план заходів для покращення здоров’я дітей. У здоров’ї населення медицина відіграє тільки 10%.  Решта залежить від різних факторів: способу життя, харчування, виховання тощо.

Першим і доволі вдалим кроком щодо покращення здоров’я дитячого населення стало затвердження міською радою порядку надання медичних послуг, зазначає заступник головного лікаря з поліклінічної роботи міської дитячої лікарні Володимир Кучма.

- У частині медичного обслуговування школярів Тернопіль займає своєрідне становище. У 2002 році рішенням міської ради затверджено, що всі профілактичні щеплення повинні проводитись не у навчальних закладах, а педіатрами в дільничних поліклініках. Це можна пояснити тим, що дільничий лікар найкраще знає, чим хворіла дитина, коли і чи можна їй проводити вакцинацію. Так, планувалося весь лікувальний процес перенести в лікувальні заклади, а профілактичний – у навчальні, - каже Володимир Кучма. - Це дало позитивні результати: щеплення проводяться у лікувальних закладах, відтак за останні роки не виявлено побічних дій, пов’язаних із введенням імунобіологічних препаратів. У місті не зафіксовано смертельних випадків, які, на жаль, зареєстровано в Україні. Тому я вважаю, що рішення, прийняте міською радою у 2002 році, було цілком правильним.

Щорічні профілактичні огляди школярів проводилися медичними працівниками у поліклінічному відділенні в присутності батьків, а старшокласників - за письмовою згодою батьків. У поліклініці створено спеціальні умови, а саме - відмежовано кабінети, тому хворі діти не контактують зі здоровими.

«Мама каже сидіти рівно»

І маму треба слухати. Саме проблеми хребта сьогодні є найбільш поширеними серед школярів. А поряд з тим розвиваються й інші патології. У структурі захворюваності серед школярів перше місце займають ортопедичні захворювання, зокрема, порушення постави, каже Володимир Кучма. На другому місці – офтальмологія. Медики все частіше стали виявляти зниження гостроти зору у дітей.  Причому це стосується навіть малечі, яка тільки-но йде до школи. На третьому місці – ендокринна патологія. Щороку тернопільські медики підраховують, скільки дітей до них звернулося протягом навчального року, з якими захворюваннями. Відповідно до кількості пацієнтів лікарі визначають, у якій школі діти найздоровіші, а в якій - навпаки.

- Кожного року завідувач шкільним відділом дитячої міської лікарні вручає директорам шкіл звіт про проведену у навчальному закладі роботу, - розповідає Номер один Володимир Кучма. - Відповідно до кількості звернень учнів різних навчальних закладів формується рейтинг шкіл в окремій категорії захворювань. Після цього медики надають рекомендації щодо покращення умов перебування та навчання дітей. Наприклад, якщо школа знаходиться на першому місці у рейтингу офтальмологічних захворювань, то лікарі дають рекомендації щодо освітлення кабінетів, місця розташування предметів, навчальних парт тощо.

За словами Володимира Кучми, більшість керівників закладів відповідально ставляться до поставлених завдань і виконують усі рекомендації. Для попередження офтальмологічних захворювань у навчальних закладах потрібно забезпечити згідно з державними санітарними нормами освітлення в кабінетах та проводити двічі на рік перевірку гостроти зору у школярів, рекомендують медики. Для профілактики ортопедичної патології серед дітей шкільного віку потрібно ще більше зусиль, адже, по-перше, діти неправильно сидять, по-друге, велике навантаження на хребет спричиняє тривале сидіння за партою. Не витримує критики виконання нормативів державних санітарних норм щодо маркування парт. Вони не підібрані відповідно до росту учнів. Особливо це стосується середньої та старшої школи, зазначає Володимир Кучма.

Школярі працюють більше за дорослих

Життя  школярів з середини знає заступник начальника управління освіти та науки міськради Раїса Сауляк. Щоденно працюючи з навчальними закладами, жінка бачить, які проблеми потребують нагального вирішення.

- У школах міста навчається багато дітей-інвалідів та дітей із хронічними вадами, які спричинені спадковістю, - розповідає Раїса Сауляк. - Це означає, що дітей народжують непідготовлені люди, тому профілактику потрібно починати з виховання майбутнього батька та матері. Кожна людина, відповідно до Конституції, має восьмигодинний робочий день та сорокагодинний робочий тиждень. У цьому році Міністерством освіти запроваджено нові стандарти неповної та середньої освіти. Якщо раніше учні 5 класу, а це 10-річні хлопчики та дівчатка, мали навантаження 25 годин на тиждень, то тепер - 31. Навантаження 15-17-річних юнаків та дівчаток у школі становить 38 годин. Тепер враховуємо виконання домашнього завдання, репетиторство, гурткову роботу. Висновки робіть самі. І третій момент – більшість батьків, віддаючи дитину в школу, покладають на навчальний заклад всі проблеми та обов’язки як в питаннях навчання, так і виховання та здоров’я дитини. При цьому дитина перебуває поза межами батьківського нагляду всього 23% свого часу. Вважаю, що батьківське виховання залишається великою проблемою, яка підсилюється перевантаженням дітей у школах.

Існують певні критерії, відповідно до яких галузь охорони медицини визначає рівень здоров’я. Протягом цього року медики, педагоги, соціальні працівники Тернополя спільно працюватимуть над тим, щоб якісно покращити ці  показники. Якими саме заходами, наразі достеменно не відомо. Спеціально створена робоча група лише розпочала свою роботу. Зараз медики пропонують після проведення профоглядів та виявлення патології у школярів складати індивідуальний план оздоровлення дітей та розробляти загальні рекомендації. Очевидно, цього недостатньо, однак поки це все, що у нас є.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Новий уряд пропонує відмовитись від них, мовляв, цепережитки минулого і в сучасному цифровому світі існують новітні засоби збереження даних. Отож, чого чекати від такого нововведення? Про те, що уряд підготує законопроект, що скасує обов'язковість трудових книжок заявив міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет. В Кабміні сподіваються, що зможуть запустити нововведення до кінця 2019 року. Що конкретно пропонує змінити уряд? - громадяни не зобов'язані при н...
Пригоди
У Тернополі знову ремонтуватимуть обмежувач руху на Гаївському мості. Сьогодні там рейсовий автобус врізався в обмежувач. Про це повідомив наш читач Петро Мельник. На дорозі утворився чималий затор. Нагадаємо, що конструкція уже не вперше потерпає від недобросовісних водіїв, які намагаються все ж таки проїхати цю ділянку.  Нещодавно висотний обмежувач руху на Гаївському мості збила вантажівки. Як зазначили очевидці події, через цю пригоду утворився затор....
Спорт
Сьогодні, 13 жовтня, на Кременецькій базі лижних трамплінів зібралися сотні шанувальників бігу з усієї Тернопільщини. Вранці там стартував «Кремінь трепл», де учасники долають дистанції від 10 до 45 км. Пише Терен. Трейл проводиться з метою: популяризація і пропаганда здорового способу життя; залучення населення до різновидів активного відпочинку; презентація туристичних об’єктів Кременеччини; розвиток трейлового бігу; розширення дружніх зв’язків між спорт...
Суспільство
У зв’язку із проведенням робіт з влаштування водопровідної мережі та під’єднання її до існуючого водопроводу, 15 жовтня у Тернополі на вул. Оболоня буде перекрито рух автотранспорту. Про це пише Медіатор. На ділянці проведення земляних ремонтно-будівельних робіт будуть встановлені дорожні знаки відповідно до схеми організації дорожнього руху. Прохання до водіїв бути уважними і завчасно обирати маршрути руху.
Пригоди
Дизайн, моду, живопис, мультиплікацію, кіно, витинанки та з багатьма іншими напрямками маленьких та дорослих тернополян ознайомлювали на Театральному майдані під час «Культурних пікніків». Пишуть Тернополяни. Так, 13 жовтня центр Тернополя перетворився на велику культурну локацію, де різні організації, заклади, умільці проводили майстер-класи, показували свої напрацювання. Окремо діяла сцена, де виступали вокалісти, проводили танцювальні дійства.  Працювал...
Пригоди
Дорожники Тернопільщини обіцяють, що міст, який завалився через аварійний стан та байдужих водіїв вантажівок, відремонтують до кінця поточного року. На місці старого облаштовують тимчасовий металевий міст. Про це повідомляють у Службі автодоріг у Тернопільській області. Нагадаємо, йдеться про міст у селі Лисівці Заліщицького району, що проходив через річку Серет, який обвалився 13 лютого цього року. Тоді дорожники звинувачували кермувальників великогабарит...
Суспільство
На один день Тернопіль став освітнім центром України. Педагоги з різних куточків нашої країни приїхали до ТНВК "Школа-Ліцей №6 імені Назарія Яремчука" для того, аби відвідати унікальний захід. Тут започаткували всеукраїнський освітянський клуб "Шості школи", в рамках якого до Тернополя приїхали десятки вчителі для того, аби обговорити сучасні освітні тенденції та поділитися досвідом. Окрім гостей зі Львова, Стрия, Хмельницького завітали педагоги з Кривого...
Суспільство
У центрі Теребовлі відкрили монумент атовцям. Цей пам'ятний знак буде особливим, адже в центрі скульптури розташували екран, який буде показувати імена загиблих. Пам'ятник встановили за ініціативи місцевої Спілки ветеранів АТО. На роботи було витрачено близько 200 тисяч гривень. Повідомляє Т1 Новини. На Тернопільщині у Теребовлі відкрили унікальний пам’ятник учасникам АТО. Монумент має вигляд тризуба, у який вмонтований сенсорний екран.  - Монітор поставил...
Пригоди
У ніч проти 13 жовтня Олександр Усик провів дебютний бій у надважкій вазі, перемігши американця Чазза Візерспуна. Пише ТСН. На бій Сашко вийшов у шортах з написом англійською "Сімферополь, Україна" та українським прапором біля "Сімферополь". На поясі шортів великими літерами був напис "Ліза" - ім'я доньки боксера.  Усик достроково переміг Візерспуна. Після 7-го раунду команда американця відмовилася продовжувати бій. Олександр став обов'язковим претендентом...
Новини по темі
Трудові книжки можуть скасувати: що зміниться для тернополян?
У вівторок на одній з центральних вулиць Тернополя перекриють рух транспорту
В Тернополі відбувся унікальний освітній захід, який об'єднав фахівців зі всієї України (ВІДЕО)
Сучасний пам'ятник захисникам України відкрили в Теребовлі на Тернопільщині (ВІДЕО)
Ажіотаж на овочі та крупи: тернополяни запасалися продукцією на ярмарках (ФОТО)
Вільним людям слуги не потрібні, - подружжя добровольців Марія та Максим (ВІДЕО)
"Він мав свої позиції, погляди, ідеали": яким назавжди у пам'яті друзів залишиться Олександр Башта (ВІДЕО)
"Тернопільський холостяк": з'явився другий випуск романтичного реаліті-шоу (ВІДЕО)
На Тернопільщині відкрили унікальний пам'ятник із сенсорним екраном (ФОТО)
У Тернополі поховали депутата і громадського діяча Олександра Башту (ФОТО)