Тернопільським сміттям займатиметься офшорна фірма

Тернопільський губернатор Валентин Хоптян в останній день жовтня, розблоковуючи сесію Тернопільської обласної ради, ледь не з гордістю повідомив, що йому майже вдалося вирішити питання з майбутнім сміттєзвалищем чи сміттєпереробним заводом. «Територію вже вибрано, але щоб не будоражити людей, поки її називати не буду», – сказав тоді голова ТОДА. 

Громада трьох сіл проти полігону ТПВ

Все невідоме рано чи пізно буде явним. 15 листопада на сесії Тернопільської районної ради голова фракції ВО «Свобода» Богдан Лихий повідомив депутатському корпусу, що наявне розпорядження голови Тернопільської ОДА Валентина Хоптяна, згідно з яким на території району, у Чистилівському пісковому кар’єрі, влада вирішила облаштувати сміттєзвалище, пише Номер один.

Більше того, як повідомив голова Тернопільської районної ради Василь Дідух, уже є рішення трьох навколишніх сільських рад, які висловлюють категоричну незгоду громади з таким сусідством. Це Чистилівська, Білецька та Гаїшевченківська сільські ради. Наступними мають стати звернення сільських рад Плотичі, Шляхтинців та Лозової, які ця тема теж зачіпає, хоча, можливо, і менше.

Журналісти разом зі своїми колегами побували на місці майбутнього сміттєзвалища. Та, як виявилось, безуспішно. На під’їзді до кар’єру нас зустрів шлагбаум і охорона. На наше прохання підійти до кар’єру, щоб сфотографувати, нам відмовили.

Як пояснив голова правління «Тернопільський кар’єр» Ігор Свідерський, щоб потрапити на територію кар’єру, потрібно, по-перше, отримати попередню згоду, адже це об’єкт підвищеної небезпеки. По-друге, пан Ігор сам не приймає таких рішень, потрібно отримати погодження вищестоящого керівництва. При цьому на зауваження, що про дослідження цієї теми наші журналісти повідомили як голову районної ради Василя Дідуха, так і Чистилівського селищного голову Ігоря Полотнянка, Ігор Степанович зазначив, що ці органи влади не мають відношення до ділянки, на якій знаходиться Чистилівський кар’єр, оскільки дозвіл на його експлуатацію давала обласна державна адміністрація.

Голова Чистилівської сільської ради Ігор Полотнянко розповів, що в 2000 році вже була одна спроба зробити сміттєзвалище у Чистилівському кар’єрі.

– Через суд громада села добилася повної заборони на розміщення у кар’єрі полігону твердих побутових відходів. Тернопільська міська рада оскаржила рішення першої інстанції. Але громада виграла і у Львівському апеляційному суді. На цьому дана тема на певний час себе вичерпала Так тривало до 2012 року. До того часу кар’єр не здійснював жодної діяльності, – повідомив Ігор Миколайович.

Але в 2012 році там почав копати ПАТ «Тернопільський кар’єр» на основі розпорядження голови ТОДА Валентина Хоптяна, яким передав ПАТу земельну ділянку площею 14 га за межами населеного пункту на території Чистилівської сільської ради для експлуатації будівель і споруд підприємств, що пов’язані з користуванням надрами.

– Ця земельна ділянка знаходилась у розпорядженні ПАТ «Тернопільський кар’єр», вони отримали гірничий відвід на 14 га, але не мають правовстановлюючих документів на землю. Товариство мало оформити договір оренди, перед тим як почати проводити роботи у кар’єрі, але цього не зробило. Більше того, самовільно розкопали 5,2 га землі, в тому числі і людських паїв, які посунулися в кар’єр. Чистилівська сільська рада звернулася в органи СБУ, прокуратуру та міліцію Тернопільського району. Служба безпеки провела попередні дії, зупинила роботу кар’єру, але в порушенні кримінальної справи щодо самозахоплення 5,2 га землі було відмовлено. Натомість директора ПАТ «Тернопільський кар’єр» за це діяння оштрафовано на суму 170 грн. Хоча тільки від неукладення договору оренди сільська рада втрачає на рік 180 тис. грн., – заявив Ігор Полотнянко.

Свого молодшого колегу з Чистилова підтримав і голова Тернопільської районної ради Василь Дідух.

– ПАТ «Тернопільський кар’єр» на землі під Чистилівський кар’єр не оформив належним чином документів. Зокрема, жодної копійки до Чистилівської сільської ради від оренди цього кар’єру не надходить. І це при тому, що у ньому ведеться видобуток піску. Окрім того, туди приватні асенізаційні машини вивозять нечистоти з Тернополя. Свого часу за ініціативи Тернопільського району був встановлений шлагбаум від об’їзної дороги, який перегороджував рух машин у напрямку кар’єру, але вже на наступний день його акуратно зрізали, – заявив Василь Степанович.

Чи витримано безпечні норми?

Водночас 23 жовтня вже цього року тернопільський губернатор видає наступне розпорядження (№523), згідно з яким надано дозвіл на складання проекту землеустрою ТзОВ «Екопрес» на землях ПАТ «Тернопільського кар’єру» для проектування, будівництва та розміщення станції сортування твердих побутових відходів (ТПВ).

– І це було зроблено, не врахувавши державних будівельних норм для ТПВ, де одним з перших пунктів визначено, що такі полігони не можна розміщувати в радіусі 15 км до аеропорту. Піски обводнені, що свідчить про високий рівень ґрунтових вод, напрямок руху підземних вод – на Плотичу, Чистилів, Білу та білецький водозабір, звідки питна вода поступає до споживачів центральної частини Тернополя. Не складно уявити, що може бути, якщо в кар’єрі облаштувати полігон з ТПВ. І попри це все, видається розпорядження голови ТОДА, – логічно розмірковує голова Чистилова і додає: - «Будемо позиватися, бо в нас іншого виходу немає».

До останнього часу не знав про плани губернатора навіть голова Тернопільської райради.

– Тернопільський район ніхто не питав погодження на реалізацію проекту будівництва сміттєзвалища. Цього робити не можна. Це справа не сьогоднішнього дня. Фахівцями було доведено, що коли у кар’єр звозити сміття з усього Тернополя, без води залишаться Чистилів та В. Глибочок, нечистоти можуть підземними водами потрапити до тернопільського ставу, – переконує Василь Дідух.

Зазначимо, що в радіусі 2 км до потенційного полігону ТПВ на території Чистилівського піщаного кар’єру знаходяться села Чистилів, Біла, Гаї Шевченківські, відстань до Чистилівського орнітологічного заказника загальнодержавного значення – менше 3 км, до розважального центру «Подоляни» (м. Тернопіль) – 3 км.

Наразі сесія Тернопільської районної ради створила тимчасову комісії по вивченню цього питання. Її головою став заступник голови райради Наконечний, а до її складу ввійшли депутати із фракцій, представлених у райраді, та фахівці відповідних підрозділів районної адміністрації. Уже цього тижня комісія має зібратися, щоб встигнути до наступного сесійного засідання виробити позиції райради щодо спорудження сміттєзвалища на землях Тернопільського району. Разом з тим, щоб не сидіти і чекати, поки у кар’єрі почнуться якісь роботи, рада дала добро, щоб сільські ради подавали судові позови на розпорядження губернатора…

А між тим, як вдалося дізнатись, архітектура Тернопільського району вже отримала завдання розробити детальні плани території під розміщення промислового об’єкта. Наскільки цей проект реальний, сьогодні сказати складно, але, як повідомили «Номер один» спеціалісти даного напрямку, на Чистилівський кар’єр можна розраховувати максимум 5 років.

Тернопільське сміття - в офшори

Журналісти вирішили дізнатися, яка фірма займатиметься тернопільським сміття. Виявилась доволі цікава картина. Якщо вірити державному підприємству «Інформаційно-ресурсний центр», товариство з обмеженою відповідальністю «Екопрес» зареєстроване лише 10 квітня 2013 року, а його засновник знаходиться в офшорній зоні. Власниками ТзОВ є дві фізичні особи – Ігор Ярославович Ірчак (розмір внеску до статутного фонду - 149,80 грн.), Володимир Дмитрович Банах (розмір внеску до статутного фонду - 250,10 грн.) та юридична особа «Максімілі Інвестмент Інк» (розмір внеску до статутного фонду -600 грн.). Адреса засновника: місто Рооуд-таун, район Вікхемс кей будинок, 1, Віргінські острови, Британські.

ДОВІДКА

Журналісти володіють документом, у якому чітко зазначено, що зведення сміттєзвалища на землях Чистилівського кар’єру є неможливим.

«Вибрана земельна ділянка під влаштування удосконаленого сміттєзвалища побутових відходів у Чистилівському пісковому кар’єрі розташована в межах, що відповідають басейну (водозабірній площі р. Серет) на ділянці санітарно-захисної зони озера, границі якої визначено рішенням Тернопільського облвиконкому від 31.03.1987 р. №81 «Про створення санітарної зони озера і пляжу в м. Тернополі. Нове будівництво сміттєзвалища у межах третього поясу зони санітарної зони водозабору «Тернопільський» протирічить БНІП 2.04.02.84 «Підземні джерела водопостачання» пункти 10, 34 (10, 26 «б»)», - йдеться в акті, складеному комісією в складі державного санітарного лікаря Тернопільського району, начальника відділу земельних ресурсів району, начальника геодезичного сектору інституту «ТернопільДіпроводгосп», члена Ради Галицько-Теребовлянського центру екології і ресурсозберігаючих технологій «Збручекологія», директора ПМП «Тернопільське бюро гідрології» та ін.

І нехай даний акт датується 1994 роком, з того часу змінилися норми і їхні назви, але попри те, озера залишилися, водозабір залишився, відповідно його не можна не брати до уваги.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Спорт
Укpаїнcька бiатлонicтка, чемпiонка cвiту з бiатлону cеpед юнiоpiв з Тернополя Анаcтаciя Меpкушина пpопуcтила загальний збip пеpед початком cезону. Як повiдомив «Теpен» з поcиланням на поpтал ФБУ, cпоpтcменка вже декiлька мicяцiв не тpенуєтьcя pазом зi збipною. Загальний збip тpивав кiлька тижнiв в авcтpiйcькому Обеpтiллiяху. Щодо Наcтi Меpкушиної, бiатлонicтка готуєтьcя до cезону 2019/2020 окpемо пiд кеpiвництвом cвого батька Олега Меpкушина. Cпоpтcменка з...
Суспільство
Власники електронного квитка «Соціальна карта тернополянина» зможуть отримувати знижку на продукти у тернопільських мережах магазинів та аптек. Пишуть Тернополяни. Як розповіли в ТОВ «Системний зв’язок», електронна картка має переваги не тільки під час проїзду на громадському транспорті. Власники картки можуть отримувати знижки у великих мережах аптек та супермаркетів, - пише "Бізнес область". З супермаркетів, поки що можна отримати знижку лише в магазинах...
Суспільство
"Життя в ліфті", – флешмоб під такою назвою оголосили у Тернополі. Мешканці міста поширюють у соцмережі світлини у ліфтах, щоб привернути увагу до проблеми використання тварин у цирках. Тернопільська зоозахисниця Людмила Чеховська розповідає, що циркові тварини 80% свого життя проводять у тісних клітках. Відтак флешмоб покликаний показати правду реального життя тварин. "Уявіть, що ви на все життя застрягли у тісному ліфті, на самоті, без кнопок виклику і ш...
Суспільство
У соціальній ветеринарній клініці "Хатіко" з'явилася нова пацієнтка - сова Марічка. Птаха дужe сильно постраждала, у нeї складний пeрeлом крила. Сова або прирeчeна, або можe отримати шанс на життя, завдяки допомозі небайдужих. Як повідомляють "Тернополяни", до клініки сову Марічку доставили у важкому стані, була знесилeна і обeзводнeна. Дужe страждала від болю, не трималась на лапаках, падала на бік. Впродовж трьох днів її відгодовували, лікували і зараз п...
Суспільство
Мандрівний фестиваль документального кіно “Docudays” вже невдовзі прибуде на Тернопільщину. Мешканцям області покажуть нові стрічки вітчизняних та закордонних режисерів, яких немає у вільному доступі. Деталі у сюжеті тв4
Спорт
У селищі Ворохта, що на Івано-Франківщині, провели чемпіонати України на трампліні зі штучним покриттям з лижного двоборства та зі стрибків на лижах з трампліна. Участь у змаганнях взяли також лижники з Тернопільщини. Як повідомляє "Часопис", кременчани привезли додому ряд медалей. Так, у першому турнірі у командному спринті, до якого входили стрибки на трампліні К-75 та крос, усі три сходинки п’єдесталу зайняли спортсмени з Кременця. В змаганнях з лижного...
Суспільство
Оскільки списки ухилянтів передано правоохоронцям, – повідомили в обласному військовому комісаріаті. Там наголошують: за уникнення служби в армії передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Осінній призов на Тернопільщині триватиме до кінця грудня, – повідомив зз заступник обласного військового комісара Петро Сирко. Упродовж цього часу з Тернопільщини до армії відправлять півтисячі юнаків. «Осінній призов, який розпочався 1 жовтня, тривати...
Суспільство
У Тернополі відбулася щорічна всесвітня акція «Walk for Freedom» (Хода за свободу). Десятки тернополян вийшли на вулиці міста з чорними парасольками, аби привернути громадськість до проблеми «сучасного рабства». – Чому чорний колір? Це колір скорботи за жертвами торгівлі людьми, які не змогли отримати допомогу. Це символ негативного явища, яке є у всьому світі, розповіла керівник організації «Відродження Нації» Галина Кравець. Хода у Тернополі відбулася з...
Пригоди
Випала з рейсового автобуса та загинула неповнолітня дитина. Нещастя трапилося 18 жовтня близько 15:00. Дівчинка їхала з Тернополя додому у Підволочиський район на автобусі Кам’янець-Подільський-Тернопіль Як повідомляє "Досьє 102", на місце події виїжджала слідчо-оперативна група та бригада швидкої. Потерпілу госпіталізували до лікарні, але врятувати їй життя не вдалося. За словами очевидців, у автобусі були вільні місця, але дівчинка стояла на сходах авто...