• Головна
  • Гральні пристрої, які зруйнували не одну тернопільську родину, знов легальні
21:00, 30 листопада 2013 р.

Гральні пристрої, які зруйнували не одну тернопільську родину, знов легальні

Гральні пристрої, які наробили чимало біди ігроманам і зруйнували не одну тернопільську родину, знов легальні. Правда, тепер вони називаються не "гральні автомати" а "лотерейні автомати". Добро на такий бізнес та ліцензії держава дала чотирьом організаціям

У Тернополі діють автомати "державної лотереї". Вони, як переконався кореспондент 20 хвилин і як підтвердили гравці зі стажем, - по суті такі ж ігрові автомати, що були раніше.

У яких місцях встановлені автомати, ми не публікуємо, щоб не заохочувати до азартних ігор людей з ігровою залежністю. Проте такі пристрої є в різних частинах Тернополя. Їх встановлюють не у "підворіттях", а у людних громадських місцях.

Можна грати відкрито

Підходжу до автомату в одному з тернопільських Інтернет-кафе. Біля нього - двоє школярів. Побачивши мене, припиняють гру та йдуть геть. На автоматі є наклейка з текстом – "Особам до 18 років користуватись автоматом забороняється". Але ж дотримання цього правила ніхто не контролює. До автоматів вільно підходять люди будь-якого віку.

Пробую пограти сам. Правила гри нічим, як здалось, не відрізняються від тих, які були у заборонених кілька років тому автоматах. Єдина різниця – на екрані написано "Державна лотерея". Але ігри - такі ж: співпаде три вишеньки чи ананаси і ви - перемогли.

Є на екрані також кнопка із написом "ліцензія". Збираюся глянути, хто видав дозвіл на функціонування апарату. Натискаю кнопку, але замість даних про ліцензію "вискакує"... великий рожевий прямокутник.

- Люди, які наживаються на чужому горі, просто знайшли щілину у законі, - каже тернополянин Василь Корчак. – Хоча це й суперечить здоровому глузду – бо яка це в біса лотерея!?

Крім автоматів, у Тернополі почали відкривати цілі ігрові зали "державної лотереї". Пограти там можна на таких же "гральних автоматах" які "порозкидані" по місті.

- Хто хотів той завжди знаходив де пограти в Тернополі, - каже любитель азарту Богдан. - Правда в клуби пускали тільки своїх. Діяли паролі, стояли камери, охорона. Нові гравці могли прийти тільки по рекомендації постійних. Зараз можна грати відкрито. А що? Я повнолітній і мені там щастить... А якшо хтось невміє грати то хай не пхається. Знаю пацанів, які з хати всі гроші виносили і навіть крали. Але я себе контролювати вмію...

Легальні - з документами

Гральні пристрої, які бачив кореспондент, як і зали – легальні. Ліцензію на такий бізнес, дізналися в правохоронців, отримали чотири організації: приватне підприємство "Українська національна лотерея", товариство "МСЛ", приватне акціонерне товариство "Патріот" та Ощадбанк. Останній наразі своєю ліцензією не користується і лотерейним бізнесом не займається.

МСЛ має регіональне представництво в Тернополі, тож зателефонували туди й запитали чи гральні пристрої їхні.

- Ми не встановили в місті жодного лотерейного автомату, - коротко повідомила представниця регіонального представництва МСЛ, яка не назвалась.

Представництв інших власників ліцензії в Тернополі не знайшли, то ж про пристрої, суть їх роботи, шанси на виграш та схожість з гральними автоматами запитали листами на офіційні електронні скриньки. Впродовж двох тижнів відповіді не отримали. Зателефонували до київських офісів. В "Українська національна лотерея" ніхто не брав слухвки, а в "Патріоті" попросили ще раз надіслати лист з запитанням. Тож в обидві фірми знову направили листи. Наразі чекаємо відповідь, яку опублікуємо згодом.

Чи легальні пристрої, а також чи не становлять вони небезпеки спитали в обласній міліції.

- Правоохоронці перевіряють гральні пристрої та зали, - кажуть у секторі зв’язків з громадськістю обласної міліції. - Легальними, згідно з законом, є лотерейні автомати та зали, які мають ліцензію. Ліцензію отримали чотири організації. Вони можуть підписувати угоди з розповсюджувачами, які й встановлюють пристрої. Власне ми перевіряємо наявність ліцензії та фіксуємо порушення. У Тернополі є більше десятка лотерейних автоматів, два зали державної лотереї та близько сорока залів з лотереєю "тото" ( спортивні прогнози – авт.). Інші пристрої чи зали – поза законом.

Залежність як від алкоголю

Свою діяльність гральні клуби маскували і маскують під розважальні заклади, Інтернет-клуби, ігрові центри і т.д. Проблеми в викритті таких "контор" пов’язані з тим, що міліціонерам потрібно потрапити в середину та зафіксувати незаконні факти. Вхід же в такі "клуби", як вже писали, за сімома замками.

- З лотерейними автоматами та залами, оператори яких мають усі необхідні документи, також можливі порушення, - визнають в обласній міліції. - Приміром одна з ліцензійних вимог – недопускати до гри неповнолітніх. Проте не всі можуть виконати таку вимогу і якщо правоохоронці виявлять неповнолітніх гравців, то окрім штрафу може стояти й питання про позбавлення ліцензії. Якщо в когось є інформація чи підозра на те, що на лотерейних автоматах чи в залах грають неповнолітні, просимо звертатися за номером "102" чи з письмовою заявою до правоохоронців.

Нагляд та контроль за діяльністю власників ліцензій здійснює міністерство фінансів. Воно проводить й планові перевірки. Стосуються такі перевірки й коефіцієнтів виграшу. Тобто всі лотерейні автомати з’єднані з серверами, які й контролюють їх роботу. То ж шанси виграти на таких пристроях є. Проте гравці повинні розуміти, що поставлені автомати не для ощасливлення людей, а для заробітків, тому виграшів в порівнянні з програшами значно менше. Варто людям розуміти й те, що азартні ігри часто призводять до залежності.

–Причиною того, що люди починають грати на гральних автоматах, є в першу чергу проблеми в сім’ї, - пояснив в одному з інтерв’ю тернопільський психолог Владислав Газолишин. - Крім залежності, у них знижуються моральні бар’єри - багато хворих визнають, що вони можуть скоїти злочин, якщо отримають за нього гроші.

Залежність від гральних автоматів, на думку фахівців, можна поставити в один ряд з алкоголізмом і наркоманією, тому лікувати її потрібно на ранніх стадіях.

Без ліцензії – злочинці

Від початку року на Тернопіллі в Єдиний реєстр досудових розслідувань внесли 55 повідомлень про кримінальні провадження за фактами незаконного заняття гральним бізнесом. Із підпільних гральних закладів, звітують правоохоронці, вилучили більше 220 одиниць обладнання, серед якого — 54 гральних автомати, 167 персональних комп’ютерів, 2 рулетки, гральні карти, фішки, понад 17 тисяч гривень готівки. Останній нелегальний гральний клуб, який викрили днями, працював в Бережанах. Азартний бізнес організував житель Івано-Франківської області. Гральні автомати підприємливий чоловік розташував в орендованому приміщенні у центрі міста. Працівники міліції вилучили вісім гральних автоматів та кошти, отримані від незаконного ігрового бізнесу. За даним фактом відкрили кримінальне провадження за статтею 203-2 Кримінального кодексу України. Цю статтю міліціонери застосовують до всіх, хто займається гральним бізнесом. Згідно з нею правопорушникам загрожує штраф в розмірі 170-680 тисяч гривень. Згідно другої частини статті, по якій і звинувачують бізнесмена, особам, які раніше “попадались” на нелегальному занятті гральним бізнесом, “світить” штраф до 850 тисяч гривень. А до організаторів грального бізнесу, які є суб’єктами господарювання - застосовують фінансову санкцію, штраф у розмірі понад 8 млн гривень.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...