13:00, 25 грудня 2013 р.
Чому частина жителів Тернопільщини, маючи новий колектор за 11 мільйонів, платить за воду найбільше?
Близько 11 мільйонів державних гривень витрачено на будівництво в Гусятині водонапірного колектора. Планувалося, що введення його в експлуатацію дало б можливість зменшити кількість проривів систем водопостачання та здешевити вартість води, яка подається споживачам. Але ні першого, ні другого не сталося.
Такий висновок напрошується з розповіді заслуженого будівельника України, фахового спеціаліста у будівництві водогонів, депутата Тернопільської обласної ради Степана Турецького.
У 2007 році на покращення централізованого водопостачання і водовідведення Гусятина було ініційовано виділення з держбюджету коштів для будівництва станції ІІ підйому води або, по-простому кажучи, водонапірного колектора. Час ішов, гроші освоювалися, але поставленої мети досягнуто не було. Минулого року об’єкт здали в експлуатацію, однак майже рік він не працював у робочому режимі. І ось нещодавно колектор таки вдалося запустити, але...
– Наприкінці 2012 року водонапірний колектор було здано в експлуатацію, але тривалий час він не експлуатувався. А все тому, що погодні умови не дали можливості його випробувати. Весною 2013 року після снігопадів було зроблено випробування, під час якого… затопило колодязі. На виконання доручення голови обласної адміністрації 14 жовтня створена комісія, яку очолив перший заступник голови ТОДА. Проводилася перевірка та встановлювались причини, які не дозволяють експлуатувати цього об’єкта. З боку субпідрядника були усунуті деякі недоробки. Далі станція ІІ-го підйому води у селищі Гусятин експлуатувалася в пусконалагоджувальному режимі, а з 1 листопада вона офіційно працює. Якщо раніше жителі верхніх поверхів висоток отримували воду з перепадами через відсутність потрібного тиску, то нині цієї проблеми немає. У нічний час вода закачується в резервуари і звідти подається в селище, – розповіла начальник управління ЖКГ Тернопільської ОДА Марія Степанова.
Надає послуги централізованого водопостачання у Гусятині КП «Водоканал-сервіс». На сьогодні близько двох тисяч абонентів користуються ними. Саме вони очікували, що із введенням нового водонапірного колектора зменшиться для них тариф, адже на сьогодні він є одним з найбільших в області. Але цієї стратегічної мети не вдалося реалізувати, пише "Номер один".
Марія Степанова зазначила, що коли робили проект даної станції (2006 р.), ніхто не передбачав економічного ефекту!? Іншу думку має Степан Турецький, котрий, очолюючи спершу Гусятинську райраду, а згодом і РДА, був ініціатором будівництва нового водогону.
– Дуже багато говорилося, що тарифи на водопостачання для мешканців Гусятина будуть нижчими, чого немає. Більше того, може бути навпаки, вода для гусятинців буде ще дорожчою. І це мене найбільше болить, – зазначив заслужений будівельник України Степан Турецький.
Пан Турецький назвав ряд факторів, які призвели до такого стану справ. Перший і найголовніший фактор – це нефаховість спеціалістів, які здійснювали будівництво колектора.
– З державного бюджету від 2007 року виділялися великі кошти на будівництво станції другого підйому під селом Чабарівка. Щоб збудувати такий значний за обсягом робіт об’єкт, на ньому мають працювати професіонали. Цю станцію мав би будувати не хто інший, як БУ «Тернопільспецбуд». Ця фірма спеціально створена для зведення підземних і наземних комунікацій, що стосується водопостачання і водовідведення. Але не так сталося! Кому в підсумку дали освоювати ці кошти? Організації, яка має тільки печатку та офіс із факсом, але має потрібну партійну приналежність. Я нічого не маю проти братів Василя і Володимира Лукіних, але їм дуже важко. Вони шукають субпідрядників, а там вже йде перекидання коштів, так звані «відкати» тощо. Коли підписувався акт введення в експлуатацію колектора, будівельники мали б дати гарантію на 50 років. Зроблено ж 30% того, що мало би бути. У підсумку Гусятин і його мешканці не отримали того, на що сподівалися, хоча чималі державні кошти затрачено, – бідкається Степан Турецький.
Інший фактор – непрофесіоналізм осіб, які займаються постачанням води до споживача.
– У Чабарівці є чотири свердловини, дебіту на весь Гусятин вистачало б з однієї свердловини, і цього навіть забагато. Якби професіонали своєї справи провели ревізію, дізналися, де є втрати води, то, звичайно, можна було б щось планувати, десь економити, що в кінцевому випадку призвело б до здешевлення води для кінцевого споживача. Треба світити весь водогін, знаходячи втрати води, а я знаю, що мають місце величезні втрати води. Але ніхто тим не займається і займатися не буде! Водоканалом керує не фахівець у цій галузі, а людина, яка раніше працювала у податковій міліції. Він прихильник селищного голови, з однієї партії, тому його і призначили на цю посаду. Але керувати водоканалом потрібно ставити грамотну людину, з досвідом! – заявив заслужений будівельник України.
І насамкінець, на думку Степана Турецького, є недопрацювання в технології подачі води. Значні затрати мають місце на шляху від свердловин до споживача через зайві ланцюги. Запроектовано станцію другого підйому, а це означає, що вода має проходити технічну, біологічну та хімічну очистку. Нині ця технологія на папері витримується (інше питання, чи справді всі ці стадії очистки де-факто відбуваються), хоча, за висновком обласної СЕС, цю воду можна використовувати одразу після первинної очистки. Адже її якісні показники доволі високі і в цьому плані гусятинська вода в кілька разів краща за ту, яку отримують тернопільські споживачі з артезіанських свердловин Івачева…
Цитата: «Добре, що водонапірний колектор у Гусятині є, але він не дороблений. Ще потрібно як мінімум 5-6 млн. грн.».
Заслужений будівельник України Степан Турецький
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...