«Надзвичайний стан» для гривні: нацвалюта може обвалитися за наказом Кремля – експерти

У 2014 році міжнародні аналітики очікують девальвації, а українські фахівці кажуть, що потрясінь не буде. Пропонуємо вашій увазі прогноз на наступний рік для української національної валюти - гривні. 

В Україні вже кілька місяців активно обговорюється питання надійності гривні. А у світлі останніх подій, пов'язаних з "заморожуванням" асоціації з ЄС і масовим виходом людей на мітинги, українці і зовсім загубилися в здогадах, як вчинити з "домашніми" доларами. З одного боку, іноземні аналітики малюють апокаліптичні прогнози і лякають зловісними прогнозами щодо падіння нацвалюти, а з іншого - українські експерти заспокоюють заявами про стабільність на фінансовому ринку і закликають не панікувати. ТСН.uа вирішив з'ясовувати, що ж насправді загрожує українській гривні і чи варто громадянам запасатися американською валютою.

"Надзвичайний стан" для гривні

Побоювання українців щодо девальвації гривні підігрівають міжнародні рейтингові агентства та фінансові компанії. Вони висловили стурбованість ескалацією політичної ситуації в країні та її можливим впливом на стабільність нацвалюти. Так, наприклад, агентство Standard & Poor's, яке останнім часом погрожує знизити кредитний рейтинг України, очікує в 2014 році ослаблення курсу гривні до долара до 9,5.

А ось аналітики Moody's вважають, що через протести на вулицях і Євромайдани незабаром українці "відкриють полювання" на долари. І дійсно, кількість клієнтів обмінників у грудні різко зросла, а деякі банки навіть почали негласно обмежувати продаж. За словами українських аналітиків, люди легко піддаються на провокацію, але ситуація зовсім не критична.

 З ними, очевидно, погоджується і агентство Fitch Ratings, яке на початку грудня підтвердило прогноз про стабільний курс гривні. Коливання, за оцінкою експертів агентства, будуть знаходитися в межах 10-15%, а більш глибокої девальвації не очікується.

Тим часом, українські банкіри побоюються неконтрольованих дій населення. До того ж, різко впали золотовалютні резерви НБУ. У листопаді їхній розмір опустився до семирічного мінімуму. Подальше "виснаження" золотих запасів може свідчити про те, що гривню нічим буде підтримувати.  При цьому підливають масло у вогонь і заяви уряду.

Нещодавно прем'єр Микола Азаров заявив, що Євромайдан дестабілізує нацвалюту. За його словами, для підтримки курсу гривні потрібна стабільність в країні, а не мітинги. Незмінність курсу на стабільність Незважаючи на страшні прогнози міжнародних експертів, у Нацбанку запевняють, що фінансова ситуація в країні контрольована, а глава установи переконує, що українці можуть не переживати за збереження своїх заощаджень. Позицію НБУ підтримує і український експерт Ярослав Жаліло. На його думку, особливих підстав для зміни курсу гривні немає.

"Якщо ми говоримо про курс національного банку, то можемо залишитися на нинішньому рівні - 7,99, якщо ми пройдемо період турбулентності, який має місце зараз. З іншого боку, якщо проблеми затягнуться, я не виключаю, що Нацбанк може переступити через поріг у 8 грн. Міжнародні експерти називають цифру 8,5 гривень за долар, деякі 9 гривень - мені здається, це завищені цифри. Я вважаю, що поки є висока ймовірність того, що офіційний курс може не змінитися", - сказав Ярослав Жаліло, завідувач відділу економічної та соціальної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень, президент Центру антикризових досліджень.

Експерти заспокоюють заявами про стабільність гривні Не очікує великих потрясінь в наступному році і президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Однак, він уточнює, що курс буде не фіксований, а з коливаннями: "У наступному році, очевидно, буде коливання в такому валютному коридорі 8,1-8,4. Тобто, буде не фіксований курс, а з коливаннями", - зазначив експерт.

Його колега, кандидат економічних наук, голова Комітету економістів України Андрій Новак не настільки впевнений у стабільності гривні, але все ж вірить у світле майбутнє національної валюти.

"Важко зараз спрогнозувати реакцію валютного ринку в контексті гострої політичної кризи. Якщо політичне протистояння не призведе до обвалу курсу, то можемо розраховувати, що в наступному році значних коливань не буде", - сказав він. Водночас експерт застерігає, що гривню може погубити бажання окремих товстосумів заробити швидкі надприбутки, спекулюючи з валютою. При цьому, дестабілізація може статися і за вказівкою Москви.

 "Чотири російські банки займають 20% українського ринку. тому якщо буде дана, не дай Боже, команда з Кремля - політична команда просто девальвувати гривню, цей план може бути реалізований", - додав Новак.

Зірки і екстрасенси пророкують надійність

Тим часом, незважаючи на будь-які прогнози міжнародних компаній та експертів, зірки пророкують гривні стабільність. За словами астролога Влада Росса, найнебезпечніший момент українська валюта пережила у 2012 році. "Зараз незважаючи на те, що відбуваються жахливі події, курс гривні не впаде. Максимальна його межа буде 8,2. Ось як ви зараз бачите - 8,25-8,3. В кінцевому підсумку він втримається", - сказав астролог.

Він також додав, що в наступному році несприятливих подій на валютному ринку не очікується. "Багато хто зараз боїться, що завалиться гривня - згадайте Майдан 2004 року, там теж були такі побоювання, але ні до чого не привели. Ще раз повторюю - ми пройшли небезпечний момент попереднього року і вже не повториться ця ситуація, жахлива для гривні. Гривня буде більш-менш стабільна в тих параметрах, в яких в принципі вона зараз знаходиться", - зазначив Росс.

А ось екстрасенс передбачає не тільки стабільність національної валюти, а ще й успішний рік для євро.

Гривня не буде знецінюватися, долар буде стабільний, його вартість буде збільшуватися протягом року. Для євро - рік повинен бути успішним, тому що у мене випала карта "Колесо фортуни" - це говорить про те, що для євро як валюти все повинно бути дуже добре", - заявив екстрасенс, учасник кастингу проекту "Битва екстрасенсів, дев'ятий сезон" Назар Лебяк. Як бачимо, в цілому і українські експерти, і зірки, і екстрасенси малюють гривні досить сприятливий сценарій на наступний рік. І якщо валютний ринок не піддасться глибоким потрясінням, а вихід з політичної кризи буде успішно знайдений, то українці можуть спокійно зберігати свої заначки і не переживати за "зелені".

А для надійності експерт рекомендує всім разом підтримати свою валюту.

 "Давайте будемо мудрішими - не будемо бігти в банки знімати гривневі депозити і не будемо бігти в обмін валют, щоб поміняти їх на тверді валюти. Давайте зробимо навпаки - візьмемо невелику суму, яка не б'є по кишені, і купимо гривню, підтримаємо", - резюмував експерт Андрій Новак. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі