На Тернопільщині масово спалюватимуть дідухи

Спалювати дідухи, яких занесли у помешкання на Святвечір, перед кожною брамою будуть в селі Озерна, що на Зборівщині. Цьогоріч великі попелища в селі будуть малопомітні – нема снігу. 

Звичай спалювати дідуха передається тут з покоління в покоління.

- На Святвечір господар заносить до хати трохи сіна, його ставить під обрусом на столі. А солому – кладуть під стіл, на ній діти квокають. На другий день Рідзвяних свят ту солому з сіном виносять перед браму і палять. Це символізує знищення всього поганого і очищення, – розповідає Добі Дмитро Кущак з Озерної (73 р.). – Якщо вийти з хати десь так після четвертої години, то дивишся, здається, ніби все село горить – вогонь перед кожною брамою.

За словами Дмитра Кущака, дідуха стараються спалити якнайшвидше, бо інакше – можуть прийти сусіди, щоби спалювати. Тоді за це треба їх пригостити. Коли в селі спалюють дідухи, то співають колядки, віншують, бавляться.

- Бачила це дійство. Дуже гарно. І беруть в ньому участь від малого до старого. Це свого роду фестиваль. Сумна ця хата, яка не має спаленого “дідуха”. Можна було б відродити в Озерні це дійство із більшим розмахом, наприклад запрошувати гостей на свята для участі у спалювані “діда”, – кажуть жителі Тернопільщини.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі