• Головна
  • Що чекає на довгобуд, який знаходиться на території третьої лікарні у Тернополі?
15:30, 16 січня 2014 р.

Що чекає на довгобуд, який знаходиться на території третьої лікарні у Тернополі?

Тема реконструкції перинатального центру, що на вул. Замковій у Тернополі, не раз розглядалася засобами масової інформації, депутатами, посадовцями.

Втім у більшості випадків обговорення стосувалися фінансової сторони, термінів здачі об’єкта, махінацій навколо лікувального закладу. Та досі ніхто не задавав собі питання, чому сучасний перинатальний центр третинного рівня розмістився саме у галасливому центрі міста, у той час як на окраїні Тернополя у віддаленому від шуму та гаму районі давно пустує інший альтернативний варіант для сучасного пологового. Медичне керівництво області делікатно оминає цю тему, мовляв, рішення прийнято й обговоренню не підлягає. Та все ж таки…

Пологові України залишаться у своїх стінах надовго

«Номеродин» спробувала з’ясувати, чому вибір чиновників зупинився на пологовому будинку, що на Замковій, та що чекає довгобуд на території третьої лікарні, який у перспективі мав стати «будинком щастя».

Перед тим як розпочати наше дослідження, хочемо звернути вашу увагу на один цікавий факт. До 2012 року Україна в частині облаштування лікувальних закладів та пологових будинків користувалася санітарними нормами та вимогами, прийнятими ще за часів Радянського Союзу. Звичайно, час бере своє і вони потребували оновлення, однак чимало положень документа є актуальними й донині. Зокрема, у частині профілактики інфекційних захворювань у пологових будинках. Наприклад, вимогами передбачено, що з метою попередження інфекційних захворювань пологовний будинок повинен кожних 25 років змінювати своє місце розташування. Найбільшою загрозою для пацієнтів пологових будинків є стафілокок, який роками накопичувався у стінах лікувального закладу. Стафілокок є дуже поширеною бактерією і може проживати де завгодно: на шкірі, на слизових, у кишечнику людини, при цьому не викликаючи ніяких захворювань. При нормальному хорошому імунітеті у людини не розвивається жодних хвороб від його присутності. Але при ослабленні організму, дисбактеріозі кишечника, травмах, після операцій, а також при зараженні великою кількістю бактерій імунний захист слабшає, і бактерія починає посилено розмножуватися, отруюючи організм своїми токсинами, що викликає гнійно-запальні захворювання на шкірі, слизових, в органах людини. Стафілокок є частою проблемою наших лікарень і пологових будинків, тому бактерія може бути занесена дитині через недотримання санітарно-гігієнічних норм, наприклад, через внутрішньовенні катетери, через пупкову ранку, під час штучної вентиляції легень та ін.

Виходить, відповідно до тодішніх санітарних вимог, пологовий на Замковій скоро мав би змінити свою прописку. Альтернативним варіантом міг би стати недобудований корпус третьої лікарні. Однак на його завершення потрібні були величезні кошти. Сума утричі більша за бюджет реконструкції пологового у центрі міста - понад 90 млн. грн. Левову частину коштів на перебудову перинатального центру «Мати і дитина» було виділено з державного бюджету в рамках проекту «Нове життя» - 75%. Решту 25% мала профінансувати обласна рада. Звичайно, державний бюджет виявився щедрим, однак не на 90 млн. грн. Відтак довелося шукати різні щілини, аби зменшити апетит області. Так з’явився варіант з пологовим будинком на вул. Замковій. Однак, як стало відомо «Номер один» з неофіційних джерел, на момент визначення об’єкта для реконструкції санітарна служба Тернопільщини мала багато зауважень щодо даного проекту і не давала на це свого погодження. У 2012 році Міністерство охорони здоров’я затверджує нові Державні санітарні норми та вимоги. У прийнятому документі не було ані слова про термін експлуатації пологових будинків. Так з’явилася можливість залишити пологові будинки у своїх приміщеннях на невизначений термін. Це стосується не тільки Тернополя, а й перинатальних центрів усієї України.

Крім того, МОЗ у ході реорганізації санітарної служби країни повністю забирає повноваження Держсанепідслужби у сфері будівництва. Тепер контроль за додержанням санітарних норм у сфері будівництва перейшов у компетенцію Держархбудінспекції України.

Як повідомив головний державний санітарний лікар області Володимир Паничев, жодних дозвільних документів на реконструкцію перинатального центру структура не видавала, тому що ці повноваження перейшли у компетенцію іншої структури ( Держархбудінспекцію – авт.). Вона ж веде контроль за додержанням санітарних норм у сфері будівництва та несе відповідальність за їх дотримання. Щодо дотримання санітарних норм у лікувальних закладах, зокрема пологових будинках, то заклад зобов’язаний раз на рік припиняти свою роботу для проведення санітарно-профілактичних заходів.

Ось так проект «Нове життя» зекономив десятки мільйонів.

На консервацію потрібно 5 мільйонів

У той же час з реконструкцією перинатального центру пов’язано чимало скандалів. Варто зазначити, що за підрахунками експертів реконструкція мала обійтися у 29 млн. грн. Та в ході робіт ця сума зросла. За словами керівника галузі охорони здоров’я області Руслана Мостового, тепер вартість становить 47 млн. грн. Роботу фірми, яка виконує роботи, перевіряла прокуратура. Відповідно до її висновку, посадовці завищили вартість будівельних робіт на загальну суму 215 тисяч гривень. За даним фактом прокуратурою області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно службових осіб будівельної фірми та управління ОДА. Обвинуваченим, згідно з санкцією інкримінованих злочинів, загрожує до 6 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Попри те доля довгобуду третьої лікарні залишилась невизначеною.

- Наразі третя міська лікарня розглядається як варіант лікарні інтенсивного лікування у межах центрального округу, - пояснює Руслан Мостовий. - Для завершення будівництва недобудованого корпусу потрібно орієнтовно 92 млн. грн. Там планувалося розмістити перинатальний центр третього рівня. Ще одного такого об’єкта в області не потрібно. Можливо, на якомусь етапі варто було розглядати питання щодо розміщення перинатального центру в цьому довгобуді, але рішення вже прийнято (!). Як буде використано об’єкт у структурі галузі охорони здоров’я, стане відомо після завершення роботи над концепцією розвитку медичної галузі. Наразі тернопільська міська влада зверталася в різні інстанції з пропозицією провести заходи для збереження будівлі.

Виявляється, для цього є вагомі причини. Терапевтичний корпус міської лікарні №3 починає сипатися, заявляють у мерії. Природні фактори руйнують будівлю, тому вона потребує термінової консервації, каже начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення міськради Ростислав Левчук. Для накриття даху та консервації довгобуду необхідно близько 5 млн. грн. Це дасть можливість зберегти корпус для його можливої подальшої перепрофілізації.

- На жаль, ступінь готовності об’єкта дуже низький, а коштів на добудову відділення у бюджеті не передбачено. Єдине – виділяються гроші на охорону об’єкта. За словами заступника міського голови Леоніда Бицюри, місто рекомендувало зробити на базі цього об’єкта обласний перинатальний центр, однак вище медичне керівництво вирішило по-іншому. Мовляв, місце розташування об’єкта не зручне і будівля не відповідає вимогам даної установи. Хоча насправді це сучасне приміщення з підведеними комунікаціями та зручною схемою розміщення палат. Чому було прийнято інше рішення, не відомо, каже пан Бицюра.

Зараз область готова віддати довгобуд місту, очевидно, не відчуваючи в собі сили довести його до ладу. Втім, потужностей обласного центру навряд чи вистачить на такий об’єкт, тому місто, швидше за все, не ризикне взяти на себе непосильну ношу.

- Створення лікарні інтенсивного лікування передбачає її передачу в обласну власність. Та не виключено, що місто знайде варіанти застосування об’єкта поза сферою охорони здоров’я, - каже Руслан Мостовий.

А поки посадовці роздумують, будівля обсипається.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...