• Головна
  • Тернопіль: невідомі сторінки минулого
12:38, 17 квітня 2011 р.

Тернопіль: невідомі сторінки минулого

Тернополю уже 471 рік… 15 квітня – подвійний день народження для нашого рідного міста,– адже це дата його заснування і визволення від німецько-фашистської окупації.  Героїчним, шляхетним минулим жителі Тернополя пишаються, дарма що не завжди добре орієнтуються у історичних фактах.

Історія Тернополя дійсно схожа на легенду. Племена Сопільче і Топільче, тернове поле, римські легіони, татарські набіги… Що є правдою, а що – міфом, розповідає відомий тернопільський дослідник-археолог, кандидат історичних наук, доцент Тернопільського національного педагогічного університету Олександр Петровський.

-     Олександре Миколайовичу, у новому виданні «Tarnopol: історія міста» (Петровський О., Гаврилюк О., Окаринський В., Крочак І. Тернопіль / Тarnopol: історія міста. – Тернопіль: Астон, 2010. – 216 с.) ви разом зі своїми колегами-істориками на основі архівних джерел розповідаєте про заснування і розвиток міста. Які історичні вигадки вам вдалося спростувати?

-           Справді, ми провели детальний і ретельний аналіз історії Середньовічного Тарнополє (а саме такою була первинна назва нашого міста!) та вперше опублікували локаційний привілей польського короля Сигізмунда І на заснування оппідума (містечка-фортеці). Нам вдалося обґрунтовано заперечити подекуди фантастичні твердження, пов’язані із намаганням деяких краєзнавців «удавнити» історію міста. Наприклад, тернополяни люблять гуляти мальовничим гідропарком «Топільче» - однак не знають, що місцевість, в якій постало наше місто, здавна називалася «Сопільче». Що ж до того, нібито на цьому місці існувало давньоукраїнське поселення, яке безпосередньо передувало місту Тарнополє, то свідчень цьому, на жаль, нема. Проте, треба зауважити, що у найближчих околицях теперішнього міста (наприклад, у с. Підгороднє, Шляхтинці, Острів та ін.) поселення існували у VІІІ ст., ХІ-ХІІ, ХІІІ ст.

-           Якщо із датою заснування міста все зрозуміло, то коли місто стало самоврядним адміністративним центром?

-           Чимало сучасних видань та інтернет-джерел (та ж Вікіпедія) називають датою отримання містом магдебурзького права 1548 рік. Проте тоді місту було надано німецьке право, а потім вже й  магдебурзьке право.

-           Суворий страж віків – Тернопільський замок – ровесник міста?

-        Побудова кам’яної твердині почалася у 1554 році, однак первинна фортеця згадується ще 1550 року.

-         Я люблю подивувати знайомих повідомленням, що Тернопіль двічі був столицею українських земель. Ви підтвердите, що це так?

-                     Так, дійсно, у Тарнополі зовсім нетривалий час (21 листопада 1918 року  – 2 січня 1919 року) перебував уряд Західно-Української Народної Республіки, а у серпні-вересні 1920р. - Тарнополь був столицею маріонеткової більшовицької держави— Галицької соціалістичної радянської республіки, влада в якій належала Галревкому на чолі з В. Затонським. Отож, Тернопіль — єдине місто в Україні, в якому перебували уряди кількох держав у період національно-визвольних змагань.

-                     Тернопіль завжди сприймається як центр національно-політичного життя. Це стереотип початку ХХ століття?

-                    Не тільки. Тернополяни можуть пишатися тим, що саме вони у 1989 р. створили першу Крайову (обласну) організацію Народного Руху України, яка консолідувала демократичні сили усієї Галичини. Уникаючи міжетнічних конфліктів, їй вдалося виробити лінію співпраці з усіма політичними силами на шляху до незалежності України.

Краса і велич нашого міста не обмежується його «візитівками». Не шкодували Тернопіль війни, але погляд давнини і атмосфера королівського міста збереглася у його романтичних бульварах і проспектах. Та найбільша гордість Тернополя не в архітектурних пам’ятках чи сучасних торгово-розважальних комплексах, а у його мешканцях. Перейменовуються вулиці, будуються нові житлові масиви, в історію міста вписують імена нових героїв. Сподіваємося, минуле рідного міста, яким би далеким у часі воно не було, буде завжди близьким і знайомим для тернополян.

Тернопіль: невідомі сторінки минулого, фото-1

Дослідник-археолог, кандидат історичних наук, доцент ТНПУ Олександр Миколайович Петровський

Тернопіль: невідомі сторінки минулого, фото-2
Тернопіль: невідомі сторінки минулого, фото-3
Тернопіль: невідомі сторінки минулого, фото-4
Тернопіль: невідомі сторінки минулого, фото-5
Тернопіль: невідомі сторінки минулого, фото-6
Тернопіль: невідомі сторінки минулого, фото-7
Тернопіль: невідомі сторінки минулого, фото-8
Тернопіль: невідомі сторінки минулого, фото-9
Тернопіль: невідомі сторінки минулого, фото-10
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Останні новини
ТОП новини
"Потужний холод пре в Україну з лютою силою, сніг та гроза хлинуть потоками води на авто": зима повертається в регіони
Терміново ТЦК піде по людей за новими вимогами, навіть з цими хворобами доведеться служити: мобілізація, повістки, ВЛК
В Україну повертається зима і сніг, потужна гроза і град вдарять в регіонах: пре дощ і злива, прогноз налякав самих експертів
Мобілізація стала жорсткішою: в Україні масово чистять заброньованих, повістки вручають у ресторанах, маршрутках і магазинах
Оголошення
live comments feed...