Мати на заробітках, а батько... «тиран»: як на Тернопільщині троє дітей стали жертвами сімейного конфлікту?

Через те, що хлопчик намалював усіх рідних майже однаково, а тата – із зубами, психолог зробила висновок: батько у цій сім’ї уособлює агресію. Між тим, у редакційному кабінеті цей селянин ледве тамував сльози…

Відразу зауважу, що у цій публікації змінено імена усіх героїв, не вказано населеного пункту. Бо йдеться про сімейну драму, у якій жертвами є діти: 17-річна Наталія, 12-річний Тарас і 3-річна Оля. Рідні між собою, але розділені нетерпимістю дорослих. Богдан (так назвемо батька) зайшов до редакції перед Великодніми святами – цього дня в обласній дитячій лікарні лікарі оглядали усіх дітей. На цьому наполіг саме Богдан.

Три роки тому сталася страшна трагедія: померла від невиліковної недуги одинадцятирічна дочка. Дитина хворіла з трирічного віку, лікарі виявили у неї рідкісне спадкове захворювання. Батько хвилювався, чи не мають ознак захворювання інші діти, бо ж у відповіді департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації на його звернення йдеться зокрема і про те, що родині, в якій є така патологія, слід пройти молекулярно-генетичне обстеження, бо ризик виникнення недуги для усіх дітей становить 25 відсотків, окрім того 50 відсотків дітей мають ризик бути носіями патологічного гена. На щастя, лікарі не виявили у дітей патології. Але Богдана не влаштував звичайний медогляд – він вважає, що діти мають пройти саме молекулярно-генетичне обстеження, пише газета Свобода .

Цього дня відбулася зустріч з наймолодшою Олею, яку востаннє бачив ще восени. Старші Наталя і Тарас, які теж давно не бачилися із сестрою, кинулися її обнімати, але мати їх роз’єднала. Принаймні так стверджує Богдан. Чому у цій багатодітній родині усі роз’єднані?

Розповідь Богдана вражаюча, а ще більш вражаючий зміст судових рішень, які продемонстрував чоловік. І усі ці рішення не на його користь – як у прямому, так і переносному значеннях. Із юридичних текстів випливає, що відвідувач редакції – домашній тиран, моральний і психологічний поневолювач колишньої дружини і дітей. А цей «тиран», говорячи про дітей, плаче…

У цій родині розгорілася справжня битва за дітей. Богдан і Світлана розлучилися після 17-річного спільного життя. На початку минулого року Світлана поїхала на заробітки у Польщу. Богдан розповідає, що відговорював її від цього, бо сім’я тоді не відчувала великої скрути. На підтвердження чоловік показав довідку з органів соціального захисту – на той час сім’я отримувала від держави різні види соціальної допомоги у розмірі 3 800 гривень щомісяця. Гектар земельного паю, домашня господарка, кінь, яким чоловік надавав послуги односельцям, цілком вдовольняли скромні потреби родини, тож дружині не було чого полишати сім’ю, а надто маленьку Олю. Богдан так і не змирився з її від’їздом – заніс заяву до суду про розлучення. Поки Світлана була у Польщі, їх розлучили заочним судовим рішенням.

За словами Богдана, більше, ніж півроку Світлані не було діла до дітей. Він і його мати дбали про них. Причому обходилися без державної допомоги, бо банківські картки залишилися у колишньої дружини. У липні сталося неочікуване – Світлана у супроводі своїх сестер приїхала (Богдана якраз не було вдома, зі старшою донькою їздив у справах вступу в училище), схопила наймолодшу Олю, хотіла забрати ще й Тараса, та він зумів через вікно втекти з хати, і поїхала геть із села. Бабуся не змогла зупинити колишню невістку. Богдан звернувся у міліцію – там розвели руками: це ж рідна матір. А ще чоловік звинувачує колишню дружину у тому, що під час викрадення дитини вона поцупила і його грошові збереження. Втім, у кримінальному переслідуванні Оксани у міліції теж відмовили.

Куди мати забрала дочку? Виявилося, повернувшись з Польщі, вона придбала будинок в іншому селі. Тут же звернулася до суду із заявою про встановлення місця проживання дітей, а саме, аби усі троє дітей проживали з нею. І суд став на бік матері. Варто зазначити, що в аналогічних спорах суди майже завжди залишають дітей при матері, хоч за вітчизняним сімейним законодавством мати та батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини. В обгрунтуванні таких рішень суди посилаються на Декларацію прав дитини, відповідно до якої дитина може бути розлучена з матір’ю лише у винятковій ситуації. Втім, вирішальну роль, видається, відіграє звичаєве право – українській жінці споконвіків відведено місце біля домашнього вогнища, відтак виховання дітей –суто її привілей. Тобто гендерна нерівність у нас освячена як традиціями, так і судовою практикою.

Богдан був у розпачі, коли районний суд своїм рішенням визначив місце проживання двох молодших дітей за місцем проживання матері. Стосовно старшої дочки заявлені вимоги не задоволено, бо їй на той час було шістнадцять років, а за Цивільним кодексом, фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право на вільне пересування і вибір місця перебування.

Відтак Наталя залишилася при батькові. Тарас на суді заявляв, що теж хоче залишитися з татом (суд враховує бажання дитини, якщо їй виповнилося десять років). Чому ж цього разу Феміда знехтувала думкою дитини? Як уже згадувалося, із судового рішення Богдан постає у дуже непривабливому світлі: і керівництво школи, у якій навчаються діти, і сільський голова, і сусідка, і сестри колишньої дружини у ролі свідків негативно відгукувалися про чоловіка. Він дебошир, авторитарний батько, сварливий, з негативними емоціями, підіймав руку на дружину… А психолог на малюнку Тараса розгледіла у чоловікові агресію, бо він був зображений із зубами. Відверто кажучи, коли я читала судові рішення, то дивувалася: чому він звернувся до редакції – не він має шукати захисту, а радше інші від нього… Та навіть проста логіка: хіба людина без серця так відчайдушно боротиметься за право бути із дітьми; хіба тепер уже сімнадцятирічна дочка, яка навчається у місті, і має можливість їхати на вихідні до матері, а їде до батька – не засвідчує того, що у цього чоловіка щирі батьківські почуття?..

Юрист Петро Люпа, який є представником Богдана у судових та позасудових баталіях, запевняє: за вісім місяців співпраці зі своїм довірителем переконався, що він по-справжньому піклується, переживає за дітей. Богдан дуже побивався за наймолодшою Олею. Аж через три місяці державні органи надали йому дозвіл на побачення з дитиною. Та це побачення, за словами Петра Люпи, було у присутності стількох працівників усіляких державних служб і органів місцевого самоврядування, що про нормальне спілкування батька і дитини не йшлося. Богдан дуже переживає, аби Олі до молекулярно-генетичного обстеження не робили щеплень. Бо при недузі, яка звела зі світу старшу дитину, щеплення категорично заборонені. Через те батько так домагався, щоб усіх дітей обстежили.

Незважаючи на рішення суду, Тарас продовжує проживати з батьком. Та на Великдень Богдан по телефону повідомив драматичну для нього звістку: Світлана подала позов про відібрання Тараса, і днями буде розгляд справи у суді. Рішення передбачити неважко, адже суд уже встановив, що хлопчина має проживати з матір’ю… Було важко що-небудь порадити згорьованому батьку, адже фатальне рішення про те, з ким залишаються діти, не змінила ані апеляційна, ані касаційна інстанції, куди звертався він. Нема уже куди скаржитися… Й найбільше, на що він може розраховувати, це на роль недільного батька. Оскільки нема порозуміння між колишнім подружжям, навіть це право йому доведеться відстоювати.

Тернопільщина діти конфлікт
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Два нових штами грипу циркулюватимуть цьогоріч в Україні. Медики застерігають, ця хвороба небезпечна своїми ускладеннями. Тож радять профілактично щепитись. Адже вакцинація – це єдиний спосіб вберегтись від захворювання. Поки інтенсивність захворювання на грип низька, час від нього щепитись. В Україну вже надійшо 350 тисяч доз вакцин для його профілактики. Медики запевняють, це єдиний спосіб урятуватись від хвороби, або ж перенести її без ускладнень, повід...
Спорт
Після десятого поєдинку сезону, у якому тернопільська «Нива» програла вінницькій, у відставку подав Віталій Шумський. Днями команді представили нового наставника Олександра Стахіва, який до цього був помічником головного тренера. Деталі у сюжеті Інтб.
Суспільство
Упродовж січня – серпня 2018 року чисельність населення на Тернопільщині зменшилася на 4189 осіб. Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 вересня 2018 року, становила 1048,1 тис. осіб, у тому числі в міських поселеннях – 472,9 тис. осіб та в сільській місцевості – 575,2 тис. осіб. Про це повдіомляють у Головному управлінні статистики області. Природний рух населення в січні – серпні 2018 року у порівнянні з відповідним періодом попереднь...
Суспільство
«Бейбі-бокси» від уряду, які вже встигли розкритикувати тернопільські матусі, не коштують 5000 гривень. Їх реальна вартість значно нижча. Про це під час прес-конференції розповів директор офісу UNOPS Андрій Буряковський. "Вдалось законтрактувати ці поставки за ціною 3 тисячі 377 гривень 80 копійок за одну коробку. В цю вартість входить, перш за все, сама коробка, її вміст, послуги по її пакуванню, пломбування і її транспортування до складу одержання", - за...
Суспільство
Реєстрацію шлюбу у Тернополі вже два місяці проводять у Палаці Культури “Березіль”. У соціальних мережах відгуки про нову локацію і позитивні і негативні.  В обласному управлінні юстиції наприкінці березня вперше офіційно заговорили, що місцевий Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який працював у приміщенні на майдані Волі із 1965 року, виселяють. Виявилося, що власник приміщення – філія «Ощадбанку», виставила н...
Суспільство
Днями на товаристві з обмеженою відповідальністю «Спецавтоінвест» у селі Острів, Тернопільського району трапився нещасний випадок. Трагедія забрала життя 34-річного працівника виробництва. Наразі розслідування ще триває. Комісія обласного управління держапраці з’ясовує всі обставини та причини трагедії. Цьогоріч це вже десята смерть на робочому місці в нашій області, повідомляє Інтб
Суспільство
Студентські команди програмістів ТНТУ - найкращі в Україні. Вони перемогли у фіналі Всеукраїнської олімпіади з програмування ACM 2018, яка проходила 10 - 12 жовтня в місті Одеса. Команда студентів кафедри програмної інженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя TNTU_YeahBoi у складі Бармака Ігоря, Заяця Володимира, Заярного Миколи отримала диплом I ступеня, а команда TNTU_TNT у складі Борівця Богдана, Зашка Богдана, Прив...
Суспільство
З 1 січня 2019-го року на пенсію у 60 років зможуть вийти тільки ті, хто заробив не менше 26 років стажу. Іншим доведеться трудитися до 63 і навіть 65 років. З 2019 року всі, хто заробив менше 15 років стажу, не можуть претендувати на пенсію. Як повідомляють "Новини України сьогодні", 60-річні українці, які в наступному році матимуть лише 15 років стажу, зможуть вийти на заслужений відпочинок в 65 років. Ті, у кого від 16 до 25 років стажу – в 63 роки. Пос...
Пригоди
Сьогодні (19 жовтня), близько 15 години, на автодорозі М-19 (Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече) поблизу с. Вигода, Заліщицького р-ну, Тернопільської області, патрульні виявили нетверезого водія вантажного автомобіля. Як повідомляє прес-служба патрульної поліції, інспектори зупинили вантажівку за порушення правил дорожнього руху. Перевіряючи документи патрульні помітили у водія ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота,...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!