Прокурор Тернопільщини: «Корупція починається не з того, що беруть хабар, а тому, що його дають»

Старший радник юстиції Юрій Гулкевич добре відомий жителям Тернопільського району, Зборівщини та Бучаччини, адже його кар’єрний шлях проходив саме через ці території.

Однак уже понад місяць його ім’я стало відоме, адже Юрій Дмитрович очолив прокуратуру Тернопільської області. «Постмайданівський» прокурор отримав непростий спадок – знищене приміщення та обладнання, швидка потреба у кадрових ротаціях, зміна пріоритетів у роботі, що продиктовані нинішнім непростим часом... Які першочергові завдання виконуватиме Юрій Гулкевич на посаді прокурора Тернопільщини, він розповів «».

– Чи буде врешті прийнято Закон «Про прокуратуру», як того вимагає Євросоюз?

– Якраз 25 квітня у нас була апаратна нарада в Генеральній прокуратурі, де з-поміж іншого ішлося й про це питання. Керівництво ГПУ працює над тим, аби Закон «Про прокуратуру» був прийнятий у другому читанні вже невдовзі, а також будуть вживатися заходи до реформи органів прокуратури.

– З огляду на це, а також на традицію проводити кадрові перестановки зі зміною керівництва, якими принципами керуватиметесь при нових призначеннях?

– Певні кадрові зміни в прокуратурі області вже відбулися. Зокрема, були звільнені з посад усі заступники прокурора області за власним бажанням. На даний час є призначення на посади першого заступника і заступника, залишається вакантною посада ще одного заступника прокурора області. Призначено 6 нових прокурорів районів, звільнено прокурора Теребовлянського району, котрого нещодавно затримали працівники ДАІ за кермом у нетверезому стані. Попри це, планується 10-відсоткове скорочення чисельності працівників унаслідок реформування нашої структури, тож для прокуратури області це складе 42 посади, адже весь штат складається із 425 осіб.

– Питання боротьби з корупцією залишається пріоритетним і при нинішньому керівництві Генпрокуратури. Та чи буде воно ефективнішим, ніж до Майдану?

– Я вважаю, що корупція починається не з того, що хтось бере хабар, а з того, що його пропонують. Тому люди, звинувачуючи органи влади у корупції, насамперед повинні самі перестати давати хабарі. Ось, наприклад, якщо водій керує авто у нетверезому стані, його зупиняють працівники ДАІ і йому світить кілька тисяч штрафу, то хай не дає патрульним 200 доларів, а проявить самосвідомість і заплатить державі штраф. Або ж не порушує ПДР і не сідає за кермо нетверезим. Коли люди будуть готові нести покарання, передбачене за їхні вчинки, а не давати хабарів, то й корупція значно зменшиться.

Звісно, є й інший бік проблеми – коли хабар вимагають. Тут уже справа правоохоронних органів спіймати такого посадовця «на гарячому» і притягнути до відповідальності. Наразі робити якісь конкретні прогнози ще зарано, але хочеться вірити, що після останніх подій у державі число тих, хто прийшов на свої посади за хабарами, значно скоротиться.

– Яка Ваша думка про люстраційні процеси в Тернополі?

– З одного боку, вони потрібні, адже контроль громади значною мірою стимулює посадовців сумлінно виконувати свої обов’язки. З іншого – допоки Закон «Про люстрацію» ще навіть не розглянутий у Верховній Раді, не хочеться, аби у цих процесах відбувалась підміна понять – тобто коли посадовця тестують не тому, що він поганий, а тому, що його посада сподобалась комусь іншому. Тому якщо громадські організації мають конкретні дані щодо зловживань будь-яких посадових осіб, вони повинні не чинити самосуд, а в першу чергу звертатися в органи прокуратури. Навіть на стадії вимагання хабара. Всі ці звернення, якщо вони до нас надходять, ми обов’язково перевіряємо й оперативно реагуємо. Буквально за останній місяць маємо дві гучні справи з отримання хабара – працівником ДАІ та одним із юристів – саме завдяки зверненню громадян в органи прокуратури. Те ж стосується тих випадків, коли звинувачення до нас не надходять, але звучать у ЗМІ – ми теж зобов’язані реагувати і перевіряти їх. Всі інші так звані люстраційні процеси набудуть правового значення лише після прийняття відповідного закону. Ось, наприклад, уже прийняли закон про суддів, де визначено порядок і критерії їх роботи, можливо, невдовзі приймуть і сам закон про люстрацію.

– Нещодавно гучний «люстраційний» мітинг відбувався під стінами Тернопільської міськради, але закінчився сутичками і звинуваченнями міліції у бездіяльності. Чи маєте перші результати розслідування обставин тих подій?

– Згідно з новим Кримінальним процесуальним кодексом, повідомлення громадян про заплановане вчинення правопорушення є вже підставою для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру і для проведення досудового розслідування. Поки слідство триває, ми не будемо поспішати озвучувати результати перевірки аж до повного її завершення.

– Чи будуть встановлені винні в лютневих підпалах приміщень у Тернополі, в тому числі й обласної прокуратури? І чи понесуть вони покарання?

– Це провадження закрите, оскільки Верховною Радою був прийнятий закон про заборону переслідування осіб, котрі брали участь в акціях масового протесту, заборону збирання будь-яких даних про них тощо, за винятком провадження за фактом викрадення вогнепальної зброї.

– Які основні завдання ставить сьогодні перед Вами Генпрокуратура?

– Генеральна прокуратура України ставить перед нами завдання, які випливають з тих складних умов, в яких зараз перебуває держава. Основне – збереження територіальної цілісності, належне оперативне реагування щодо будь-яких проявів сепаратизму. На щастя, в нашій області наразі такого не було. Також на органах прокуратури лежить відповідальність щодо забезпечення громадського порядку та уникнення різного роду провокацій. Пріоритетними залишаються питання боротьби з корупцією, використання бюджетних коштів, своєчасна виплата заробітної плати тощо. Водночас, як зазначив у своєму виступі на нараді в. о. Генпрокурора України Олег Махніцький, у протидії корупції наявні серйозні прорахунки, тому що практично немає реальних результатів щодо викриття зловживань колишніх чиновників місцевого рівня. Наразі тон у боротьбі з корупцією задають центральні апарати Генеральної прокуратури України, МВС та СБУ. На місцях більшість корупціонерів сили закону та невідворотність покарання ще не відчули. Тому, на думку Генпрокурора, органи прокуратури повинні не тільки викривати зловживання старої влади, а й стати на заваді тим новопризначеним чиновникам, які намагатимуться відновити колишні злочинні схеми. Особливої уваги вимагає стан розслідування злочинів про відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом.

– Чи почуватимуться тепер громадяни більш захищеними органами прокуратури?

– Питанням номер один для нас є вирішення проблем людей, зокрема – організація прийому громадян. Постійний предмет підвищеної уваги прокурорів – додержання конституційних прав громадян. Це питання особливо важливе зараз, в умовах необхідності відновлення довіри до судової і правоохоронної  системи. Також у квітні ВР прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру». Він спрямований на дерегуляцію підприємницької діяльності, скасовує 113 дозволів та звужує застосування 13 дозволів. Після набрання чинності цим нормативним актом прокуратура приділятиме особливу увагу законності дій органів контролю та дозвільних центрів при виданні та анулюванні документів дозвільного характеру.

– Чи посилена відповідальність працівників прокуратури?

– Так, на правах самостійного структурного підрозділу утворено управління внутрішньої безпеки, працівники яких не підпорядковуються місцевим прокурорам. У Тернопільській області на посаду старшого прокурора відділу запобігання та протидії корупції в територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки Генпрокуратури призначено Євгена Михайловича Бугіра. Тож про випадки вчинення корупційних чи інших протиправних дій працівниками прокуратури можна повідомляти за телефоном у Тернополі: 25-09-51. Відповідальність за організацію роботи та стан внутрішньої безпеки – це питання, які перебувають під особистим контролем Генпрокурора України.

Прокурор Тернопільщина корупція хабар
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі