• Головна
  • Оазис у центрі міста: у 2014 Тернопіль заквітчають на мільйон
12:00, 18 травня 2014 р.

Оазис у центрі міста: у 2014 Тернопіль заквітчають на мільйон

Центр Тернополя поволі перетворюється на ботанічний сад. У цьому році місто вперше за свою історію висадило у скверах червонокнижні рослини.

Рідкісні насадження укорінились на ділянках, які мають статус об’єктів природо-заповідного фонду місцевого значення. Одну територію вони ділять з рослинами, які перебувають під посиленою охороною. Комунальники міста сподіваються на високу свідомість тернополян та їх шанобливе ставлення до рідкісних рослин

Оазис у центрі Тернополя

Цієї весни у Тернополі відбулася безпрецедентна подія. Посеред міста комунальники висадили більше десятка червонокнижних рослин. Масштаби заходу скромні, кажуть фахівці міського відділу благоустрою, адже рослини обрано специфічні і дороговартісні, пише

-  Цього року в центрі Тернополя висадили два види рідкісних насаджень - клокичку перисту та тис ягідний. Рослини рідкісні, тому знайти саджанці було важко, а їх вартість доволі висока. Посадковий матеріал ми закупляли у Кременецькому ботанічному саду. Рідкісні рослини вирішили висадити у скверах на бульварі Т.Шевченка та на вул. Чорновола. Вони належать до об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення і підлягають посиленій охороні, - розповідає головний спеціаліст міського відділу благоустрою та екології Людмила Гринчишина.

За один саджанець червонокнижних рослин місто заплатило близько 100 грн. Однак ринкова вартість їх значно вища. Річ у тім, що міське управління ЖКГ вже давно співпрацює з Кременецьким ботанічним садом і має там суттєві знижки.  Висаджені чорвонокнижні рослини у Тернополі спеціально не окреслювали розпізнавальними знаками й табличками, щоб не привертати уваги зацікавлених у їх заволодінні осіб. Екологи сподіваються на високу свідомість тернополян та їх бережне ставлення до рослин, але все ж таки звернулися до правоохоронних органів з проханням під час патрулювання звертати увагу на стан скверів.

З 2011 року в Тернополі діє програма охорони навколишнього природного середовища. Документом передбачено комплекс заходів, реалізація яких дасть можливість покращити економічний стан міста. Торік у Тернополі презентували концепцію комплексного озеленення міста.

- Загалом процес озеленення в Тернополі відбувається у два посадкових періоди - весняний та осінній. У рамках весняного періоду в Тернополі було висаджено гай Небесної сотні у парку Національного відродження. У формі цифри «100» працівники мерії та волонтери висадили понад сотню катальп, - каже Людмила Гринчишина.

Катальпи почали освоюватись у Тернополі близько двох років тому. Саме тоді у парках та скверах були висаджені перші дерева цього виду. Започатковувався цей процес під гаслом «Перетворимо тополину пісню на катальповий рай».

- Ще 50 років тому під час розбудови в Тернополі масово висаджували тополі. Це дуже цінне дерево в екологічному плані, тому що воно інтенсивно поглинає шкідливі викиди і є швидкоростучим. Однак тополі максимально виконують свою поглинаючу функцію протягом 15 років, а отже, зараз їх ефективність є значно нижчою. Крім того, тополі мають дуже крихку деревину, тому на 40-50-му році життя вони стають аварійно небезпечними. Багато тополь ростуть на прибудинкових територіях чи узбіччях доріг. З метою попередження аварійних ситуацій по кожному дереву створюється спеціальна комісія, яка вирішує, що з ним робити. Можливо, потрібна підрізка або ж взагалі дерево треба зрізати цілком. До слова, тернополяни дуже гостро реагують на такі процеси. Є багато нарікань щодо підрізки, тому хочу наголосити, що, на перший погляд, цей процес травматичний для рослини, але в результаті він продовжує їй життя. Коли ми омолоджуємо дерево, яке має 80-100 см у діаметрі, по-перше, знижується ризик аварійності, по-друге, пришвидшується ріст молодих пагонів. До двох-трьох років оновлюється крона, збільшується загальна площа листкової маси, - каже Людмила Гринчишина.

Заміна тополь на катальпи відбуватиметься поступово. Як розповіла фахівець, один саджанець дерева висотою у 3 метри коштував місту 85 грн. Ринкова ціна такого посадкового матеріалу - від 300 до 400 грн.

Тернопіль заквітчають «на мільйон»

Упродовж останніх кількох років оформленням клумб у Тернополі займаються дві фірми - ТДВ «Зелене господарство» та ДП «Озеленення». У цьому році вони знову стали переможцями тендеру на послуги з благоустрою. Загальна вартість угод складає 3,9 млн. грн. Про це повідомляється у «Віснику державних закупівель».

З них 1,12 млн. грн. отримає ТДВ «Зелене господарство» за садіння літніх та багаторічних квітників. Ще 0,29 млн. грн. заплатять за встановлення і догляд за вазонами і декоративними насадженнями.

Решту 2,49 млн. грн. отримає ДП «Озеленення» ТДВ «Зелене господарство» за облаштування газонів, садіння дерев, кущів, чагарників, видалення сухих, аварійних дерев  та догляд за ними.

Традиційно висадження клумб та квітників відбувається у перших числах травня. Та цього року хороша погода дозволила садівникам  розпочати роботи трохи раніше. Колись для висадження клумб у місті використовували лише однорічну розсаду. Зараз із метою економії коштів перейшли на багаторічну. Нею висаджені квітники на майдані Волі та бульварі Т.Шевченка.

- Висадження квітників – це ціла наука. Потрібно врахувати умови зростання, співіснування, розташування тощо. Щороку ескізи та загальний малюнок клумби змінюються, посадковий матеріал залишається той самий. До експериментів не вдаємося, використовуємо перевірені рослини, які у нас прижилися і призвичаїлись до клімату й умов зростання, - каже Людмила Гринчишина.

Крім того, у Тернополі планують розширити мережу мобільного озеленення. Наразі рослини у горщечках, які то з’являються, то зникають, розміщені лише у центрі міста – на вул. Валовій, Листопадовій та залізничному мості. Після літа їх висадили у відкритий грунт, де вони всю зиму набиралися сил. Зараз рослини знову поміщають у горщики і виставляють на вулицях міста. Після цього садівники почнуть формувати квіткові піраміди у центрі та на вул. Мазепи, а також прикрашати Тернопіль вазонами.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Оазис #Тернопіль #квіти #кошти
Останні новини
Оголошення
live comments feed...