Житель Тернопільщини про майнову аферу: “Поки ми відстоювали нашу державність на Майдані, підлі орендарі обкрадали нас”

Резонансна на Збаражчині справа щодо привласнення товариством «Сонячне» будівель колишньої селянської спілки «Заруддянська», що у селі Заруддя триває.

Пайовики налаштовані твердо відстоювати свої інтереси, бо мають докази, що заїжджа фірма-орендар підробила документи і незаконно заволоділа їхнім майном. Про майнову аферу «» розповіли місцеві мешканці — депутати Збаразької районної ради Юрій Галенда і Микола Катеринюк, а також директор товариства «Добрий самарянин» Володимир Кравець.

Скористалися довірливістю селян

Після розпаду колгоспу на теренах Заруддянської сільської ради було створено селянську спілку. У 2000-их роках відбулося розпаювання землі та майна колишнього колгоспу. Оскільки у Зарудді не було місцевого фермера, який би взявся за обробіток землі, то власники, а це понад 500 осіб, довірили свої паї товариству «Сонячне», підконтрольному ВАТ «Дакор Вест» (м. Дубно, Рівненська обл.).

— Товариство «Сонячне» вело похабну господарську діяльність, обдурювало людей, роздерибанило наше майно, — каже Юрій Галенда. — Якщо під час розпаювання було майна на 5 млн. гривень, то після «господарювання» «Сонячного» залишилося лише на 2 млн. гривень. Більше того, орендарі підробили документи і хочуть прихопити решту майна. Селяни надто довірливі, не навчені бігати по різних інстанціях і контролювати орендаря, тому й не відразу помітили аферу. Перший незаконний крок товариства «Сонячне» — передача будівель загального користування (контора, корівник, млин, техніка та ін.) для погашення кредиторської заборгованості, хоча під час паювання для цього було виділене окреме майно.

Втративши довіру до товариства, селянська спілка «Заруддянська» у 2010-ому розірвала угоду оренди. Проте не всі пайовики змогли забрати свої ділянки, оскільки уклали угоди на 7, 10 і навіть 20 років. Нині «Сонячне» обробляє у селі ще близько 100 га землі.

— Абсурдно, але деякі односельці свого часу підписали угоди без вказаного терміну оренди, а потім керівництво дописувало, яку потрібно цифру, — продовжує Юрій Галенда. — У 2013-ому представники «Сонячного» тихцем домоглися в суді права власності на майно загального користування, приїхали до села і на правах нібито господаря захопили приміщення.

«Липовий» правонаступник

Як розповідають пайовики селянської спілки «Заруддянська», нечистими на руку в «Сонячному» є кілька місцевих «ділків», саме вони найбільше зацікавлені у заволодінні майном.

— Великому холдингу не потрібні наші будівлі, завтра вони їх перепродадуть, а люди залишаться без нічого, — міркує Микола Катеринюк.

Навчені гірким досвідом, пайовики ретельно шукали нового орендаря, тому запросили до села товариство «Добрий самарянин», яке очолює Володимир Кравець із Вишнівця. Працює згадане товариство на теренах одинадцяти сільських рад. Власне, з позовом на «Доброго самарянина» нещодавно звернулося до суду «Сонячне».

— Нечисті на руку орендарі спершу підробили довідку про те, що вони є набувачами майна за терміном давності, але суди усіх інстанцій, навіть Верховний, залишили право власності за пайовиками, — пояснює Юрій Галенда. — Тоді «Сонячне» пішло іншим шляхом — записало у статуті, що воно — правонаступник селянської спілки «Зарудянська», але це — брехня, бо у такому разі пайовики мали б бути засновниками того товариства.

— У 2010 році «Сонячне» після розірвання угоди оренди повернуло майно пайовикам, про це є відповідні акти з печатками, вони надавали до управління статистики дані про те, що не володіють майном, і раптом за три роки показують у суді, що у них є це майно, — обурюється директор товариства «Добрий самарянин» Володимир Кравець. — Апелюють у суді лише з посиланням на підроблені документи. Ми вже звернулися з цього приводу до правоохоронних органів.

Корівник продали… лівійському бізнесмену

Перше, що рівненські орендарі пустили «з молотка», — телятник, балансова вартість якого 125 тисяч гривень.

— Представники «Сонячного» самовільно продали телятник і близько тисячі голів ВРХ, 300 свиней, 120 коней, — розповідає Микола Катеринюк. — Та це ще не все, товариство «Сонячне» взяло у пайовиків на зберігання найдорожчий корівник вартістю 360 тис. гривень, а повернуло — згорілий. У ньому свого часу сталася пожежа, згоріли 28 коней, корми і майже вся будівля. Наш юрист нині готує позов на відшкодування тих збитків, адже втрачене оцінили у… 2 тисячі гривень (насправді тоді один кінь більше коштував). Інший корівник на той час оцінювали у 140 тисяч, а виконавча служба, яка наклала арешт, продала за 25 тисяч гривень. У цій махінації були зацікавлені чимало людей, адже купив корівник один тернополянин через посередництво депутата обласної ради. Та вже за півроку новий власник перепродав корівник за 50 тисяч євро (!) лівійському бізнесмену Кромблі Ахмаді. Я живу поруч, тож тепер фактично межую з «лівійською» територією (усміхається, — авт.). Іноземець планував вирощувати курей-бройлерів, та щось не склалося, тепер щороку навідується до села, шукає покупця, але ніхто йому нині не поверне витрачених коштів.

Заледве давали по три корці зерна

Болюче питання, про яке нині згадують мешканці Заруддя, — вкрай низька виплата за земельні паї, яку їм пропонувало товариство «Сонячне». Коли у 2010-ому році інші господарства району за 2 га землі давали пайовикам по 6-8 корців збіжжя, заїжджі орендарі вділяли з врожаїв сміхотворні три корці зерна.

— Люди обурювалися, але погоджувалися й на те, аж поки, як то кажуть, не вдарив грім — не дізналися про те, що вони ще й наклали лапу на наше майно, — каже Юрій Галенда. — Саме тому на зборах пайовиків негайно було прийнято рішення про передачу усього майна в користування «Доброму самарянину», маємо на це відповідний акт. Нині пайовики отримують за свою майнову частку дивіденди — 3% від орендної плати. Натомість «Сонячне» усі ті роки користувалося нашими будівлями безкоштовно, лише одного разу заплатило 100 гривень (!) — це ганебно для селянського господарства. Ми не мовчали, щоразу вимагали дивідендів, але у товаристві засіли такі крутії, що годі було чогось добитися.

Справа, що нині розглядається у суді, — за позовом товариства «Сонячний» до «Доброго самарянина» — щодо визнання за першим права власності на майно. Нечистий на руку орендар продовжує дошкуляти — цього разу своєму конкуренту «Доброму самарянину».

— Уже мало бути кілька засідань, та їх щоразу переносять, міняють склад суддівської колегії, чуємо, що представники «Сонячного» про щось десь домовляються, але попереджаємо: ми ще не забули, як палити шини! — каже Юрій Галенда. — Я пройшов Майдан, був поранений 18 лютого, рятували мене польські лікарі у Вроцлаві. Донині не можу ходити — мав чотири переломи у нозі, були потрощені руки… Допоки ми відстоювали нашу державність на Майдані, підлі орендарі обкрадали нас. Та, впевнений, ми докажемо, що Україна змінилася, будемо усіма силами викорінювати з нашої землі корисливих покидьків.

Тернопільщина афера Майдан
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі