Витоки українського масажу

Про те, як розвивався масаж у світі, зокрема, у стародавніх Китаї, Єгипті чи Греції, відомо. Сучасне мистецтво масажу опирається на ці знання, наводить приклади і розвиває досвід стародавніх масажистів.

Про те, які недуги допомогає здолати масаж, як впливає на настрій, відновлення організму від утоми, які особливості і складнощі у роботі масажиста – про це пізніше. Спочатку хотілось би дізнатися, як використовували його можливості у давнину українці. Чи були серед них знавці цілющого впливу на м’язи та суглоби, хребет та внутрішні органи? Звичайно, були. Зазвичай, людський поголос розносив чутки про знатну цілительку далеко за межі того поселення, де вона проживала. Відомо, що були серед них такі, які спеціалізувалися на лікуванні цілющими травами, молитвами та прикладаннм рук. Але були і ті, які з особливим успіхом рятували людей від переломів і вивихів, захворювань суглобів і м’язів. І такі знахарі були особливо необхідні в епоху, коли українцям доводилося боронити свою землю від нападів загарпників або виборювати свої права під час народних повстань: забої, переломи, вивихи, зміщення, розтягнення, запалення... Такі необхідні для воїнів знання зконцентрували у собі цілителі козацької держави – Запорізької Січі.

Про козацькі методи зцілення після травм та поранень ходять легенди. Зрозуміло, що лікар на Січі був явищем рідкісним, якщо не сказати неможливим, та й не було у нього в ті часи ні достатніх знань, ні можливості надати допомогу всім, хто цього потребував. В таких умовах козаки змушені були займатися самолікуванням та звертатися по допомогу до знахарів. Відомо, що в Запорізьку Січ прагнули потрапити всі чоловіки, часто таким чином рятуючись від кріпацтва. А молоді хлопці, потрапивши на Січ, отримували неймовірну фізичну та військову підготовку, освіту та духовний розаиток. Серед козаків були характерники, знахарі, які вміли зцілити від багатьох недуг. Щоправда, лікуванню козаки навчали цірюльників, які, окрім бриття та підстригання, надавали першу допомогу: робили перев’язки при пораненнях, вправляли вивихи, пускали кров та ін. Особливу славу набули козаки-костоправи. Вони вправляли вивихи і складали зламані кістки, лише визначаючи на дотик зміщені кістки. І це було неймовірно, адже тоді не було рентгенапаратів. Але у майбутнього костоправа розвивали надчутливість, змушуючи зібрати збитий глек у зав’язаному мішку.

Чималого значення козаки приділяли особистій гігієні, купалися щодня і за будь-якої погоди, взимку обтиралися снігом, а йдучи у бій, завжди одягали свіжу сорочку, яку використовували у разі поранення як перев’язку.

Цікавим є і те, що козаки підтримували чудову фізичну форму і здоров’я м’язового корсету способом, у користь якого зазвичай не вірять – співи і танці. Саме ці заняття зміцнювали легені і прес, насичували кров киснем, зміцнювали м’язи, адже танцюючи гопак, козаки присідали, стрибали, віджималися.

Зрозуміло, що всі козаки вміли їздити верхи на конях. Дивовижно, але козаки не знали, що таке радікуліт, бо їзда верхи зміцнює всі групи м’язів, таким чином хребет просто не міг бути хворим.

Сьогодення масажу

З козацької доби пройшло кілька століть, але досвід козацьких костоправів підхопили наступні покоління не тільки народних цілителів, але й професійних медиків, які поєднали у сучасному масажі все найкраще з того, що використовувалося у культурах різних країн, збагативши сучасними знаннями на основі наукових досліджень.

Види масажу

Класичний

Розслабляючий

Антицелюлітний

Після важкого трудового тижня або робочого дня немає кращого відпочинку, ніж розслаблюючий масаж, особливо коли його робить вам кохана людина. Для того, щоб масаж приніс вам найбільше задоволення і ефект, потрібно подбати заздалегідь про наступні моменти.
Створення потрібної атмосфери.
В кімнаті має бути тепло й затишно, щоб відчуття гармонії допомогло легше увійти в потрібний стан розслаблення.
1. Увімкніть заспокійливу музику, особливо в цьому випадку підійде класична мелодія або звуки природи. Музичний фон повинен бути негучним.
2. Обов'язково запаліть свічки, причому, чим більше їх буде горіти, тим краще. Розставте їх в красиві свічники по кімнаті.
3. Дуже добре скористатися масажароматерапією - запалити аромалампу або ароматичні палички з вашим улюбленим ароматом. Але не перестарайтеся з ароматом - він повинен бути приємним, легким, бо сильний аромат буде тільки заважати. У кімнаті може стояти аромат апельсинів або мандаринів, ялинки, це більш звичні запахи.
Перед масажем.
1. Розстеліть на підлозі плед або ковдру, щоб було більше простору для масажу, або влаштуйтеся на рівному дивані або ліжку.
2. Добре взяти спеціальну масажну олію, але якщо у вас її немає, то підійде оливкова.
3. Повинно пройти не менше години після прийому їжі, тільки тоді можна приступати до масажу.
4. Перед масажем необхідно прийняти теплий душ, особливо тому, кому будуть робити цей масаж, щоб вода прогріла м'язи і було відчуття свіжості і розслаблення.
5. Домовтеся про те, що ви не будете розмовляти і коментувати процес масажу, щоб не порушити атмосферу таємничості. «Спілкуйтеся» через дотики.
Масаж.
Масаж - процес творчий, головне відчувати організм людини, треба більше довіряти своїй інтуїції і рукам. Адже в кожному закладено від природи вміння допомогти іншій людині. Якщо масаж буде імпровізованим, то і відчуття після нього будуть повнішими, ніж після виконаних фіксованих рухів.
Починайте масаж з дотиків, зі знайомства з тілом. Відчуйте дихання людини, якій робите масаж. Потім опустіть руки і якщо відчуваєте, що затиснута верхня частина, спина, можна спочатку зняти напругу там.

Техніка класичного масажу:
1. Починати масаж треба з погладжуючих рухів, легких торкань.
2. Рухи стають більш глибокими, починається розігрів м'язових тканин.
3. Розтираючі рухи, які забезпечують приплив крові до місць, де є застій, скутість в м'язах.
4. Закінчуватися масаж повинен такими ж плавними рухами погладжувань, як і спочатку.
5. Після розслаблюючого масажу потрібно полежати, хвилин 10-15, тоді його ефективність зросте.
Масаж чудово знімає втому, розслаблює напругу в м'язах, стимулює імунітет. Даруйте один одному позитивні емоції з допомогою розслабляючого масажу.

Витоки українського масажу
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі