Ковбасні вироби з підприємств Тернопільщини перевіряють кожні десять днів

Експерти: купуючи ковбасу, орієнтуйтеся на вартість кілограма м’яса. Журналісти спільно з ветеринарними інспекторами здійснили контрольні закупки ковбасних виробів у Тернополі, щоб, по-перше, з’ясувати їх якість, по-друге, розповісти споживачам, як вибрати найякісніший м’ясний продукт.

Ковбаси перевіряють кожні 10 днів

Ковбасні вироби з підприємств Тернопільщини перевіряють кожні десять днів.

Як розповіла Номер один заввідділом ветеринарно-санітарної експертизи Тернопільської регіональної державної лабораторії ветмедицини Марія Степанюк, цього вимагають законодавчі норми. Виробники могли б здійснювати таку перевірку і на місцях, але облаштовувати лабораторії на підприємствах дорого, тому вони користуються послугами державної лабораторії. Отримані зразки надходять у приймальний відділ, там перевіряють маркування і присвоюють кожному продукту код. Це робиться для того, щоб уникнути упередження при здійсненні аналізів. Якщо виявлено порушення, спеціалісти роблять контрольну закупку продукції і перевіряють її ще раз. Нам вдалося побувати на одному з таких рейдів. Представники лабораторії вибирають 2-3 точки роздрібної торгівлі та закуповують різні види ковбас виробника-порушника. Факт купівлі фіксується складанням акта, підпис ставлять працівники служби та продавець магазину. Потім м’ясні вироби поміщають у сумку-холодильник, щоб не вплинути на якість при транспортуванні. Через кілька днів отримуємо результати.

Найчастіші порушення у торговельних мережах – недотримання температурного режиму щодо зберігання м’ясних виробів. Для виробників – перевищення кількості вологи у продукції. Покупець у такому випадку платить за воду, а не за м'ясо.

Начальник відділу державної інспекції Головного управління ветеринарної медицини в Тернопільській області Олександр Дністрян каже, що найважливіший показник якості м’ясних виробів – це ціна.

«Споживачеві потрібно враховувати ринкову ціну кілограма м’яса. Зрозуміло, якщо ринкова ціна 45 грн., то ковбаса дешевша, ніж 40 гривень, – не якісна. Для сиров’ялених і напівкопчених ковбас ціна має перевищувати вартість м’яса у два рази, для варених – може приблизно дорівнювати їй. Тоді це буде якісний продукт», – зазначає Олександр Дністрян.

Найякісніші вироби ті, які мають ДСТУ

Марія Степанюк радить споживачеві звертати увагу на маркування ковбасної продукції – на шкірці або наліпці має бути зазначена назва продукту, виробник, склад та нормативний документ, відповідно до якого виготовлено ковбасу. Також важливо подивитися, якого ґатунку виріб. Найякісніший продукт той, який має позначку ДСТУ, тобто вироблений за державним стандартом. Для сосисок, сардельок, ковбас у натуральній оболонці допускається зазначення маркування на тарі. Тому покупцеві складніше визначити якість виробу. Також можна орієнтуватися за назвою ковбаси.

«Всі традиційні назви мають прописані рецептури у державному стандарті. Не допускається жодних замін інгредієнтів. Виробники хитрують, частково змінюючи назву. Найчастіше це додавання до назви слів «екстра», «нова», «плюс», «по-тернопільськи». Виріб здешевлюється завдяки заміні дорогих сортів м’яса дешевими, курятиною, м’ясом низького ґатунку тощо. Умовно кажучи, якщо для виготовлення «Московської» потрібно використовувати два кілограми яловичини, то для «Московської плюс» виробник може замінити один кілограм свининою і тому подібне», - розповів Олександр Дністрян.

Тож можна зробити висновок, що найбільш якісні ковбаси ті, які мають традиційні назви і позначку ДСТУ на оболонці.

Шинку експерти радять вибирати не драглисту, а суху. Драглистість досягається за рахунок того, що в м'ясо вприскують маринад, який потім застигає. Частка маринаду може бути досить високою. Тому якщо ви хочете платити за м'ясо, а не за рідину, звертайте увагу на консистенцію. Хоча, як зазначають спеціалісти, частина споживачів свідомо надає перевагу драглистій шинці через її смакові якості. Тому й виробники зацікавлені виготовляти такий вид продукту – це дешевше.

Думку про те, що варені ковбаси завжди нижчої якості, ніж інші м’ясні вироби, експерти спростовують. Вони відрізняються лише рецептурою і способом приготування.

Варені ковбаси можна продавати лише 72 години

Оцінити якість ковбасного виробу можна і за зовнішнім виглядом.

«Якщо зріз надто яскравий, це свідчить про наявність значної кількості барвників і стабілізаторів. Якщо він посірів, значить, виріб уже довго лежить на прилавку. Продавці повинні регулярно оновлювати зріз виробу. Звертайте увагу на консистенцію, пастозність. При наявності сала - на колір, чи воно не жовте. Зверніть увагу на оболонку: чи щільно вона прилягає до виробу, чи не потрапляє під неї повітря й не відбувається газоутворення, при якому розмножуються шкідливі мікроорганізми», – радять наші експерти.

Дуже важливо, при якій температурі продавець зберігає м’ясні вироби. Для прикладу, варені ковбаси вищого ґатунку, за винятком тих, що мають спеціальну багатошарову оболонку, можуть реалізовуватись не більше 72 годин при температурі 2-5 градусів. Залежно від коливань температури, зменшується і дозволений термін зберігання. Якщо нема холодильника – це тільки 2 години.

Експерти наполегливо радять не купувати ковбасних виробів, які зберігаються без холодильника.

Олександр Дністрян зауважує, що часто на ринках стихійної торгівлі продавці викладають гіркою ковбаси на холодильник або на столик. Так вони лежать навіть під час спеки. Вживати такі вироби – небезпечно для здоров’я. Так само, як і купувати ковбасні вироби, які взагалі не мають маркування.

На запитання «Яка ковбаса найкраща?», Марія Степанюк усміхається і каже: «Кусок м’яса». Так воно, мабуть, і є. А тим, хто полюбляє ковбасні смаколики, радить уважно вибирати продукт і не економити на його якості…

Тернопільщина лабораторія ковбасні вироби
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі