• Головна
  • Кава шкодить не так серцю, як мозку
15:37, 27 травня 2011 р.

Кава шкодить не так серцю, як мозку

Пiсля 33 рокiв дослiджень американськi вченi дiйшли висновку, що кава нiяк не пов'язана з розвитком гiпертонiї. Людина може випивати її навiть по кiлька горняток на день, але серцю це шкоди не завдасть.

Тим часом поширена якраз протилежна думка: споживання кави може призвести до серцево-судинних недуг. З'ясувати iстину "Експрес" спробував разом з Iриною Горбась, професором, завiдувачем вiддiлу популяцiйних дослiджень Iнституту кардiологiї iм. М.Д Стражеска АМН України, та Михайлом Зарицьким, наркологом, головним лiкарем Київського мiського лiкувально-консультацiйного центру.

-- То як насправдi -- кава пiдвищує тиск чи нi?

I. Горбась: -- Ще донедавна вважалося, що кава та iншi напої, якi мiстять кофеїн, негативно впливають на серцево-судинну систему. А проте дедалi бiльше кардiологiв схиляються до думки, що кава має не такий значний вплив, як вважалося. Зокрема, вона справдi може пiдвищувати тиск в осiб, якi мають з цим проблему, проте анiтрохи не впливає на нормотонiкiв -- людей, якi мають нормальний тиск. А в гiпотонiкiв, особливiстю яких є
низький робочий тиск, кава може навiть сприяти його нормалiзацiї. Такi люди навiть почуватимуться гiрше, якщо не вип'ють зранку кави.

-- Тобто, можна пити каву, не боячись наслiдкiв?

-- Треба насамперед зважати на самопочуття. Якщо кава не викликає надмiрного збудження, посиленого серцебиття, безсоння, можна випивати i до п'яти фiлiжанок на день. А деякi дослiдники кажуть, що безпечнi навiть 10 горняток. При цьому, звiсно, треба зважати на мiцнiсть кави, спосiб її приготування тощо (наприклад, концетрацiя кофеїну у кавi "еспресо" буде бiльшою, нiж в "американо"). Розчинна кава м'якша за нерозчинну, проте гурмани вiддають перевагу саме другiй.

Але якщо пiсля споживання кави у вас посилюється серцебиття, пiдвищується тиск, з'являється бiль голови, спрага, -- вiд цього напою варто вiдмовитися, бо вiн провокуватиме розвиток гiпертонiї.

Обережними треба бути i з мiцним чаєм, особливо зеленим, який також мiстить багато кофеїну. До того ж чимало людей не переносить кави -- це можуть бути особливостi органiзму, генетичний фактор тощо.

-- А чи може виробитися звикання до кави?

М. Зарицький
: -- Це також один iз негативних моментiв. Адже кофеїн, який є потужним класичним психостимулятором, крiм ефекту збадьорення, має й iнший вплив на органiзм -- вiн збуджує нервову та розумову активнiсть, викликає залежнiсть. А будь-яка стимуляцiя ззовнi задiює внутрiшнi ресурси органiзму. За якийсь час штучна бадьорiсть минає, i людинi доводиться знову себе "пiдбатожувати", приймаючи нову дозу кофеїну. Виникає замкнене коло. Ще одна загроза у тому, що з часом
доводиться збiльшувати дозування. Так, кавомани зi стажем п'ють подвiйну, а то й потрiйну каву.

До того ж кофеїн -- це наркотична речовина. Вiн дiє на зони мозку, що вiдповiдають за вiдчуття задоволення. Наприклад, якщо людина з рiзних причин не може прийняти "допiнг" у виглядi напою, у неї виникає вiдчуття пригнiченостi, з'являються сонливiсть, бiль голови. Тому я б радив обмежувати споживання кави. Так, фiлiжанка запашного напою зранку допоможе прокинутися, полiпшить настрiй, зiгрiє, додасть бадьоростi. Але не варто робити з кави культу та пити її кiлька разiв на день. Iнакше ви без потреби стимулюватимете мозок й узалежнитеся вiд кави.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...