Чому Тернопільщина - лідер в Україні за рівнем безробіття?

Щоб наздогнати середньодержавний показник в області, потрібно працевлаштувати 12 тисяч осіб.

Ні для кого не секрет, що Тернопільщина з року в рік займає одне з перших місць за рівнем безробіття. Ця проблема тісно пов’язана з тіньовою економікою. Область має значний трудовий потенціал, який не використовується належним чином. Цю ситуацію хоче виправити нинішня команда Тернопільської ОДА, але зробити це буде дуже складно, адже ця проблема задавлена.

Рівень безробіття на Тернопільщині протягом останніх років залишається одним з найвищих як у державі, так і серед регіонів-сусідів, пише Номер один

– За підсумками І кварталу 2014 року чисельність безробітних в області в порівнянні з відповідним періодом минулого року зросла на 3,6 тисячі осіб і складає 52,4 тисячі. Рівень безробіття сягнув 11,1%. Найбільше безробітних станом на 1 червня ц.р. зареєстровано в Тернополі і Тернопільському районі – 3066 осіб, у Гусятинському районі – 1537, Кременецькому  – 1420, Бучацькому – 786, Борщівському – 1084, Збаразькому – 979, – повідомила директор департаменту економічного розвитку Тернопільської ОДА Галина Воляник.

Щоб досягти показника рівня безробіття в середньому по Україні, який складає 8,8%, області потрібно скоротити чисельність безробітних на 12 тисяч осіб або на 30%.

– Такого значного показника можна досягти лише завдяки масовому створенню реальних нових робочих місць. А це можна зробити лише залученням інвестицій у реальний сектор економіки та створенням потужних підприємств на зразок "СЕ Борднетце Україна". Разом з тим, ще один крок для досягнення цього показника – самозайнятість населення, розвиток підприємництва та сприяння створення нових підприємств малого бізнесу, тотальна легалізація ринку праці. І одночасно необхідно забезпечити позитивний баланс руху кадрів на діючих підприємствах, щоб вони не вивільняли значної частини своїх працівників, – переконує пані Воляник.

Щоб досягти в питанні створення реальних робочих місць суттєвого зрушення, необхідні значні інвестиційні ресурси. Їх у нас, м’яко кажучи, недостатньо, а в деяких районах і зовсім відсутні. Так, обсяги залучення капітальних інвестицій в область скоротилися в I кварталі ц.р. на 41,5%, а обсяги прямих іноземних інвестиції зменшилися на 5,4%.

– Для створення одного робочого місця в машинобудуванні, харчовій та хімічній промисловості необхідний ресурс від 80 до 350 тис. грн., у високотехнологічних виробництвах вартість такого робочого місця сягає від 600 тисяч до 1 мільйона гривень. Найдешевше робоче місце у торгівлі – 11 тис. грн. Зважаючи на показники залучених капітальних інвестицій, можна реально говорити, що, скажімо, у Підгаєцькому, Монастирському, Лановецькому районах при залучених капітальних інвестиціях 342 тис. грн., 254 тис. грн., 794 тис. грн. високовартісних робочих місць можна створити по одному на район, – зауважила Галина Воляник.

Щоб змінити такі негативні тенденції, всім - і владі, і громаді треба працювати над іміджем області, над іміджем кожної територіально-адміністративної одиниці кожного району, оскільки імідж району складає імідж в цілому області та її інвестиційну привабливість.

На сьогодні з метою активізації інвестиційної діяльності підготовлено реєстр інвестиційних ділянок, об’єктів та проектів, який пропонується потенційним інвесторам. А саме – 64 земельних ділянки, 76 інвестиційних об’єктів, 49 бізнес-ідей і лише 12 бізнес-планів.

Влада Тернопільщини дуже розраховує на успішну реалізацію проектів з будівництва Льодового палацу в Тернополі та з виробництва електричної проводки для автомобілів «Ауді» у ТзОВ "СЕ Борднетце Україна", що в Тернопільському районі. Від цих проектів можна отримати додатково 800 і 500 нових робочих місць відповідно.

– Першочерговим завданням є розроблення в кожному районі хоча б 2-3 інвестиційних стратегічних проекти, котрі можна було б запропонувати інвестору, або під час реалізації проектів і програм міжнародної технічної допомоги, або залучення кредитних ресурсів міжнародних фінансових установ. Але це мають реально підготовлені інвестиційні проекти, кожен район має врахувати свій потенціал, кадровий ресурс, корисні копалини, виробничий потенціал. Не просто пропонувати чисті земельні ділянки, а вже бачити, що ми хочемо там зробити, – зазначає заступник тернопільського губернатора Леонід Бицюра.

143 тисячі мешканців області не мають доходів!?

Значним резервом для впорядкування ринку праці є його легалізація. Дані податкової звітності свідчать, що по 143 тисячах працездатного населення відсутня будь-яка інформація про отримані доходи. Мінімальні втрати податку з доходів фізичних осіб, виходячи з мінімальної зарплати, складають 13-14 млн. грн. щомісяця.

Щоб легалізувати ринок праці в області, пішли кількома шляхами. В кожному районі і м. Тернополі діють робочі групи з питань легалізації і виплати зарплати та зайнятості населення в області. Протягом 5 місяців цими групами виявлено 97 осіб без належного оформлення трудових відносин (з 64-ма укладено трудові договори). Що цікаво, взагалі не працювали такі групи у Борщівському, Зборівському, Підгаєцькому, Тернопільському та Гусятинському районах. Крім того, з метою недопущення тіньової зайнятості працівниками податкових органів області проведено 91 рейд. За їх наслідками виявлено 110 необлікованих працівників (з 44-ма укладено трудові договори). А ще обласна інспекція праці провела 244 перевірки, під час яких виявлено 34 нелегальних працівники.

Оцінивши ці цифри неупереджено, можна констатувати, що результат діяльності вищезазначених органів якщо не нульовий, то наближається до цього показника.

– Вважають, що до останнього часу був формальний підхід до вирішення даного питання, імітація діяльності. Цього у майбутньому не повинно бути! Державні органи мають змінити ставлення як до своєї роботи, так і до підприємців. Вони мають виходити з кабінетів, спілкуватися з колективами, профспілками, бізнесом, – переконаний Леонід Бицюра.

Заступник міського голови Тернополя Іван Хімейчук низькі показники виявлення нелегальних працівників пояснює відсутністю стимулів для робітників (грошових винагород, державний захист працевлаштування тощо), які, м’яко кажучи, могли б «стукати» на свого роботодавця, який не оформляє його чи виплачує заробітну плату в конвертах.

– Законодавством такого захисту не передбачено. Більше того, працівники приходять до мене на особистий прийом та  повідомляють про такі факти, але коли просиш їх написати заяву, вони категорично відмовляються. Тому що бояться втратити навіть таку нелегальну заробітну плату. Плюс виявлення нелегальних працівників потребують певних оперативно-слідчих дій, яких простий інспектор з охорони праці не може вчиняти ,– бідкається заступник начальника інспекції з питань праці у Тернопільській області Ігор Хаварівський.

Питання ринку праці надзвичайно важливе для області, однак воно тісно пов’язане з рівнем економічного зростання області. А ця економіка в нашій області займає незначний відсоток. Так, питома вага середньооблікової кількості штатних працівників, зайнятих у реальному секторі економіки, складає всього 26% до загального показника по області. Зокрема, в сільському господарстві – 6,9%, промисловості – 17,8%, будівництві – 1,7%. Натомість частка соціального сектора 43,8% (27% - освіта та 16,8% –  охорона здоров’я).

– Зараз ми маємо реальну картину розвитку економіки області, – констатував голова Тернопільської ОДА Олег Сиротюк. – Тому на даному етапі маємо зробити все, щоб виправити ситуацію. Ми не працюємо для рейтингів чи показників, а працюємо на реальні результати і позитивні зміни у всіх галузях. Область займає одне з перших місць за рівнем безробіття. Ця проблема тісно пов’язана з тіньовою економікою. Особливо це стосується будівельної галузі, сфери надрокористування та сільського господарювання. Із здивуванням бачимо, як за документами один комбайнер обслуговує п’ять комбайнів, один тракторист – 10 тракторів. Хоча розуміємо, що там працює набагато більше, ніж показують. Тернопільщина має значний трудовий потенціал, який не використовується належним чином. Тому у всіх районах області треба провести ефективну роз’яснювальну роботу щодо наслідків тіньової економіки, нелегального працевлаштування.

Голова Тернопільської обласної ради Василь Хомінець пропонує кілька реальних кроків у вирішенні цього надважливого для області питання працевлаштування та виведення підприємств із тіні.

– Ми повинні звернутися до суб’єктів господарювання. Дати, скажімо, місяць часу, щоб вони зареєструвалися та легалізували робочі місця. У  той же час маємо гарантувати їм відсутність всякого роду позапланових перевірок, поборів тощо. Окрім того, маємо піти назустріч місцевому бізнесу. До прикладу, старатися, щоб наші бюджетні тендери вигравали не якісь фірми «Х», «Y», «Z» з Києва чи звідкись, а будівельники, дорожники, світлотехніки, які працюють в області, в яких є зареєстровані робочі місця, які виплачують гідну заробітну плату. Влада має стати з бізнесом партнерами. Якщо цього вдасться досягнути, відповідно і в бізнесу можна щось запитувати, просити, вимагати. І я впевнений, місцеві підприємці змінять своє ставлення до багатьох речей.  Що це можливо, я переконався кілька років тому, коли за два місяці легалізував 300 робочих місць працюючи головою Лановецької РДА, – зауважив Василь Хомінець.

ДОВІДКА

Станом на 1 червня ц. р. кількість створених робочих місць становить 6188 одиниць. Разом з тим, ліквідовано 5161 робоче місце. Позитивний баланс складає всього 1027 робочих місць.

За інформацією департаменту економічного розвитку Тернопільської ОДА

ЦИФРА: 168,3 тисячі штатних працівників працюють на всіх підприємствах, установах й організаціях Тернопільщини.

За інформацією департаменту економічного розвитку Тернопільської ОДА

ЦИТАТА: «Основною проблемою означення безробіття залишається нестача робочих місць і гідна оплата праці. Так, на 1 червня ц.р. актуальними були всього 2298 вакансій. На одне вільне робоче місце в області претендувало 7 безробітних. В окремих районах кількість претендентів була значно більшою: у Збаразькому районі – 23, Зборівському, Чортківському – по 17, Козівському – 16, Кременецькому – 14».

В.о. начальника департаменту соціального захисту населення ТОДА Василь Буярський

Тернопільщина лідер в Україні безробіття
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
Неоднозначний випадок трапився на Шумщині у селі Шкроботівка. Листоноша привласнила кошти, які місцевій пенсіонерці перерахували від держави, як компенсацію за паливо. Жінка свою провину визнає, та наголошує, – гроші їй знадобилися на лікування дитини, до того ж, – вона їх повернула. Наразі справою займається поліція, а листоноші шукають заміну. Пані Ганна, самотня жінка, каже, щоб прогріти хату, щороку купує кілька тонн брикету. Цьогоріч на паливо у пенс...
Кримінал
Тернополян закликають допомогти розшукати уродженку Закарпатської області (міста Свалява) Гогу Ірину Адельбертівну 1986 року народження.   Як повідомляє офіційний сайт Національної поліції в Тернопільській області, жінку підозрюють у вчиненні злочину передбаченого частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу України – "Таємне викрадення чужого майна (крадіжка)". Усіх, хто бачив підозрювану або володіє будь-якою інформацією про її можливе місцеперебування,...
Суспільство
Інцидент трапився вчора ввечері, близько 20:00 на БАМі у Тернополі. Пишуть Тернополяни. У сімі'ї виник конфлікт, під гарячу руку батька потрапила 8-річна дитина. Щоб надати допомогу, викликали медиків, кажуть у "швидкій". У дитини лікарі діагностували струс головного мозку та забої.
Суспільство
До 100-річчя з дня проголошення Акту Злуки на Підволочищині відбулося символічне об’єднання мешканців Хмельницької та Тернопільської областей на середині мосту, прокладеного над річкою Збруч.   Так, близько півтисячі учасників святкового дійства у живому ланцюгу єдності з’єднали жовту та блакитну стрічки в Український Прапор. Після чого на людей очікувало ціле концертне дійство. Як повідомляють "Тернополяни", цьогорічною родзинкою святкування Дня Соборнос...
Бізнес
Відома вітчизняна мережа роздрібної торгівлі зробила акцент не лише на доступних цінах та якісних продуктах, а й на комфорті власних магазинів. За попередніми даними, у 2018 р. роздрібний товарообіг Тернопільщини за темпами свого зростання майже в півтора разаобігнав загальноукраїнські показники. Пересічні мешканці регіону – особливо обласного центру – до сухих показників статистики від себе можуть додати, що підвищити вдалося не лише кількість, а і якість...
Суспільство
Коли дитина має застуду - ми не можемо спокійно спати. А уявіть, що є сім’ї, які живуть в таких переживаннях весь час: діти місяцями чи навіть роками не можуть піднятись з ліжка, замість цукерок, які так люблять, приймають десятки таблеток в день, проходять важкі курси хіміотерапії, що не під силу навіть дорослим. Інколи їх життя обривається в момент, коли йому варто лише починатись. Руслана Боднар працює у Збаразькому районному центрі соціальних служб для...
Суспільство
Учасниця "Х-фактора", тернопільська МС Ірен Гриців обіцяє подати до суду за наклеп. Нагадаємо, днями її звинуватили у лайці до відвідувачів нічного закладу Тернополя. Свою відповідь співачка виклала у Facebook. "Я та сама хамка, жінка 35+ , та просто невиховане "чмо", яким мене тут назвали.. Не знаю, чому Наталя не розповідає всю ситуацію, яка спричинила цей конфлікт. Я не відповідаю за музику, яка лунає у клубах, я відповідаю за настрій відвідувачів закла...
Суспільство
— Якби мені довелося розповісти про свою сім’ю мовою вишитих візерунків, то я використала б усі кольори веселки, мережку і зовсім не дала б чорного, мої стібки намалювали б тільки щастя, — з теплотою в голосі каже Людмила Мерва із села Біла, що неподалік Тернополя.  Ось уже п’ять років жінка у вільний від роботи час захоплюється вишивкою. Працює Людмила Сергіївна на кафедрі психології Тернопільського національного педагогічного університету і водночас займ...
Суспільство
Напевно, складно знайти людину, яка не любить випічку з маком. Хрускіт макових зерняток просто чудовий. А в поєднанні з повітряним тістом смак виробів з маком стає ще кращим. Не варто забувати і про корисні властивості маку. У його насінні присутні білки, вуглеводи, клітковина, вітаміни А, С, Е, групи В, фосфор, магній, калій, натрій, кальцій, селен, марганець, залізо, мідь і цинк. Макові насіння покращують травлення, лікyють шлyнкові заxворювання, а також...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!