• Головна
  • На Тернопільщині дільничну лікарню реорганізували без відома громади
16:00, 5 серпня 2014 р.

На Тернопільщині дільничну лікарню реорганізували без відома громади

«Швидку» завідуючий амбулаторією використовує на власний розсуд, а родичам хворої порадив доставити її до денного стаціонару кіньми…

Жінка, яка зателефонувала до редакції Свободи із Хоросткова Гусятинського району, намагалася говорити спокійно, але голос її тремтів і зривався від хвилювання. Відчувалося, що їй тяжко розповідати про наболіле. «Дільничну лікарню в Хоросткові закрили, натомість створили амбулаторію. Але після реорганізації відчутні лише «мінуси». Увечері, у недільні і святкові дні амбулаторія зачинена. А якщо з людиною щось трапиться, чи, приміром, дитина захворіє?»

Під час виїзного прийому громадян, який відбувся у Хоросткові, заступник голови облдержадміністрації Наталя Михно зустрілась з представниками громади. Люди, які зібралися у приміщенні амбулаторії, висловлювали своє ставлення і до реорганізації, що спіткала місцеву лікарню, і до нинішньої ситуації. З обуренням говорили про погіршення медичного обслуговування, про те, що в обдертій будівлі євроремонтом вражає лише один кабінет на другому поверсі, де працює дружина завідувача амбулаторією. Що маніпуляційна, куди приходять на уколи чи крапельниці, нагадує карцер, а медперсонал «забув», що таке ввічливість.

Ось лише кілька цитат з почутого:

- З бюджету міста вилучили кошти на користь Гусятина і Копичинців. Чому Хоростків – найбільше промислове місто в районі – позбавили дільничної лікарні?

- «Швидку» завідуючий амбулаторією використовує на власний розсуд, а родичам хворої порадив доставити її до денного стаціонару кіньми.

- Чому не оприлюднюють інформацію, які послуги в амбулаторії платні, а які безкоштовні? Який лікар коли чергує? Графіки прийому мають бути на видному місці…

Слово взяла міський голова Хоросткова Ганна Олійник.

- Хоростківську дільничну лікарню реорганізували без відома жителів міста. Надійшло розпорядження тодішнього голови райдержадміністрації, а на сесії районної ради депутати його затвердили, не дослухавшись до думки людей.

Ганна Семенівна переконана, що від зміни статусу медичного закладу краще не стало.

- Жителям Хоросткова і сусідніх сіл, де левова частка населення пенсіонери, було зручніше, коли функціонувала дільнична лікарня. Зверталися сюди за допомогою переважно люди із хронічними захворюваннями, підліковувалися і поверталися додому. А нині треба щодня доїжджати, щоби під крапельницею полежати. Із сіл навіть влітку добиратися важко, бо автобус курсує не завжди, а що вже казати про зиму, коли на дорогах замети.

Кажуть, в країнах Євросоюзу немає місцевих лікарень, але там і бездоріжжя немає.

Дорога в Хоросткові розбита вщент. Люди нарікають на багатотонні вантажівки, котрими возять буряки на цукровий завод. Але, з іншого боку, добре, що завод працює, бо дає людям роботу в сезон і якісь платежі до міського бюджету, зауважила голова.

- Район на 20 відсотків самодостатній, а Хоростків – на 60, – підкреслила Ганна Семенівна. – Доходи наші мозольні. Люди тяжко працюють і мають право на якісну медичну допомогу. І не десь далеко, куди треба добиратися, а вдома, щоб рідним було легше до них навідатися. Для пенсіонерів це особливо важливо. Стареньким важко їхати в район, а тим більше – в область, а тому часто відмовляються від госпіталізації. Але і без медичної допомоги їх залишати не можна. Тому громада вимагає, щоб для людей із хронічними захворюваннями денний стаціонар працював до і після обіду, а також у святкові та недільні дні.

Участь у розмові взяли також керівники району. Голова Гусятинської райдержадміністрації Ігор Аніловський, до речі, лікар за фахом, зазначив, що в Хоросткові мешкають 7,5 тисячі жителів, тобто не менше, ніж у Гусятині чи в Копичинцях, де є районні лікарні. Дільничні лікарні були в Хоросткові і Гримайлові. Їх реорганізували в амбулаторії первинної медико-санітарної допомоги. Пояснення цьому просте: утримання дільничної лікарні – справа затратна.

- Для фінансування медичної галузі на цей рік у районному бюджеті не вистачає 7 мільйонів гривень, – зазначив Ігор Аніловський. – З метою економії коштів медперсонал відправляють у неоплачувані відпустки. Вживають заходів із енергозбереження, щоб зменшити витрати на утримання медичних закладів. Але від реорганізації не повинні страждати пацієнти. Коли в Хоросткові закрили дільничну лікарню і відкрили амбулаторію, якийсь час денного стаціонару в ній не було. Нині працює. Однак люди справедливо вимагають покращення його роботи. Сумісне перебування дітей і дорослих хворих, відсутність графіка роботи лікарів, неповага у ставленні медперсоналу до пацієнтів – усе це породжує невдоволення і скарги. Відтак потрібно вжити необхідних заходів.

Такої ж думки і голова районної ради Василь Бойчук: амбулаторія повинна функціонувати, а пацієнти – отримувати якісну медичну допомогу.

Та людям, очевидно, важко зрозуміти, чому не можна відновити дільничну лікарню, до якої у Хоросткові звикли.
Як пояснила заступник директора департаменту охорони здоров’я ОДА Лідія Чайковська, до оптимізації закладів охорони здоров’я вдалися у зв’язку з недостатнім фінансуванням галузі.

- 88 відсотків витрат на утримання будь-якого лікувального закладу нині йдуть на заробітну плату медпрацівникам. Ще 10 відсотків – на оплату енергоносіїв. І лише 2 відсотки коштів залишаються на придбання медикаментів і продуктів харчування. Така ситуація не лише в Хоросткові чи Гусятинському районі, а в кожному районі області. Громада вимагає повернути дільничну лікарню… Але наразі медичній галузі району не вистачає коштів навіть на зарплати медикам і утримання хворих. Чекати субвенцій з Державного бюджету? При нинішній дуже складній ситуації в державі, коли підтримки потребують насамперед Збройні сили і сама держава?..

На думку Лідії Чайковської, треба шукати порозуміння. Влада хоче допомогти, але потрібні спільні зусилля.

Начальник «Тернопільського обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики» Володимир Юровський зауважив, що на диспансерному обліку в Хоростківській амбулаторії 5257 дорослих і 325 дітей. Проліковано 957 осіб. То чи потрібно відкривати лікарню за такої кількості пацієнтів? Але багато хто переконаний: звернень мало, бо жителі Хоросткова після «оптимізації» за медичною допомогою звертаються в Копичинецьку та Гусятинську районні лікарні, в медичні заклади Тернополя, оминаючи «свою» амбулаторію.

Вислухавши представників громади Хоросткова, заступник голови ОДА оглянула амбулаторію і зустрілась з її працівниками. У розмові з ними Наталя Михно наголосила: необхідно враховувати громадську думку і не забувати про чуйність і ввічливість у ставленні до пацієнтів.

Чи можливо досягти порозуміння без втручання «зверху»? Це стане зрозуміло через 2 місяці. Саме стільки часу дали керівництву амбулаторії для врегулювання конфліктної ситуації і поліпшення якості обслуговування людей.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопільщина #дільнича лікарня #амбулаторія
Оголошення
live comments feed...