• Головна
  • Земля Тернопілля - найбільше багатство. Як бережемо?
15:34, 20 червня 2011 р.

Земля Тернопілля - найбільше багатство. Як бережемо?

Днями прокурор Тернопільської області Іван Мельничук провів прес-конференцію, присвяченудотриманню земельного законодавства. Як повідомляє прес служба прокуратури Тернопільської області, питання раціонального використання і охорони земельних ресурсів є дуже актуальними. Іван Мельничук наголосив, що земля для аграрної Тернопільщини – це одне із найбільших багатств. На жаль, щороку все більше охочих нагріти на ній руки. Особливо це велика спокуса для сільських голів, адже земля – чи не єдиний об‘єкт, від якого у селі можна мати навар. Не гребують нагодою нажитися на землі і державні службовці, зокрема, ті, хто мав би контролювати земельні відносини в краї.
Щороку виявляються нові факти хабарництва серед працівників органів влади та місцевого самоврядування, пов’язані із прийняттям рішень про виділення земельних ділянок. Зростають і суми грошей, які вимагають чиновники за земельні ділянки.
Так, завершується досудове слідство у резонансній справі, порушеній у січні цього року стосовно одного із голів районної державної адміністрації, депутата Тернопільської обласної ради та депутата районної ради, які за попередньою змовою одержали хабара в сумі 276 тис. грн. за сприяння у виділенні жителю Чернівецької області в приватну власність земельної ділянки площею 1 га.
Скеровано до суду кримінальну справу стосовно сільського голови у Теребовлянському районі - він отримав хабар 15 тис. грн. за сприяння в прийнятті рішення про надання згоди на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10 га для ведення садівництва.
Численні порушення виявлено у діяльності місцевих органів представницької та виконавчої влади при здійсненні повноважень щодо розпорядження землями державної та комунальної власності.
Реагували прокурори на такі факти кримінально-правовими засобами.
Так, кілька тижнів тому порушено кримінальну справу стосовно службових осіб сільської ради та селянської спілки за фактом незаконної передачі земель селянської спілки у землі запасу однієї із сільських рад Збаразького району загальною площею понад 372 гектари , заподіявши збитки членам селянської спілки на суму понад 80 тис. грн.
Триває досудове слідство у кримінальній справі, порушеній цьогоріч стосовно службових осіб ще однієї сільської ради у Борщівському районі за фактом незаконної передачі земель селянської спілки у землі запасу сільради загальною площею 293 га, спричинивши матеріальних збитків на суму понад 8 млн. грн.
Аналогічні кримінальні справи порушені прокурорами Борщівського, Бучацького, Гусятинського, Збаразького, Козівського, Лановецького, Підволочиського, Підгаєцького, Тернопільського, Чортківського та Шумського районів. У деяких із цих справ вже завершено досудове слідство і вони скеровані до суду.
Скеровано до суду кримінальну справу стосовно посадових осіб сільської ради у Козівському районі, внаслідок незаконних дій яких, на підставі підробленого рішення сесії сільської ради та протоколу зборів власників земельних паїв, незаконно вилучено земельну ділянку колективної власності площею понад 27 гектарів та переведено її в землі запасу сільської ради. У результаті таких оборудок селянам, більшість із яких похилого віку, завдано матеріальних збитків на суму понад 2,5 мільйони гривень.
З метою захисту прав і законних інтересів громадян, які не спроможні самостійно захистити свої права та реалізувати процесуальні повноваження, прокурор району пред’явив позов в інтересах пайовиків селянського господарства до сільської ради про визнання (підробленого) рішення сільської ради не чинним. Позовну заяву судом задоволено у повному обсязі. Рішенням суду поновлено права 77 громадян, а земельні паї повернуто у попередній стан.
Судом розглянуто кримінальну справу, порушену прокурором Теребовлянського району, стосовно головного інженера державного підприємства "Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", який виготовляючи проект землеустрою, не визначив межі земельної ділянки та не з’ясував категорію земель. Відтак громадянам виділено земельні паї на проектній ділянці автодороги Брест-Кишинів-Одеса, чим державі заподіяно збитки на суму понад 137 тис. грн. Винну особу засуджено.
Апеляційним судом задоволено апеляцію та позов прокуратури про скасування рішення Лошнівської сільської ради та акту на право власності на ділянку, незаконно надану на землях транспорту.
Не завжди органи місцевого самоврядування здійснюють належний контроль за повнотою надходження орендної плати за користування земельними ділянками, а в окремих випадках з корисливих міркувань вчиняються дії, які завдають збитків інтересам держави.
Так, порушено кримінальні справи стосовно службових осіб двох сільських рад Теребовлянського район та однієї -- Чортківського району, , які уклали договори оренди земель запасу за межами населеного пункту, занизивши при цьому нормативно-грошову оцінку земельної ділянки. У результаті до бюджету не надійшло майже 200 тисяч гривень. У справах триває досудове слідство.
Прокуратурою області налагоджено системну роботу щодо повернення самовільно захоплених земель заходами цивільно-правового характеру. До суду пред'явлено 49 позовів про визнання недійсними державних актів на право власності на землю загальною площею 28,5 гектарів.
З початку поточного року судами задоволено 31 позов прокурорів на загальну суму майже 200 тисяч гривень, у тому числі - 3 позови про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 102,9 гектарів
Всього, за результатами прокурорських перевірок у сфері земельних правовідносин за 5 місяців цього року органи прокуратури області порушили 24 кримінальні справи, з метою усунення порушень внесено 57 приписів та подань.
За документами прокурорського реагування відповідальність понесли 72 посадові особи, у тому числі 21 - працівник органів державного контролю, опротестовано 275 незаконних актів і рішень органів влади та місцевого самоврядування, відшкодовано 809 тисяч гривень коштів та збитків, у тому числі 582 тисяч гривень - до бюджету. Цей напрямок роботи знаходиться під постійним контролем прокурора області.
Мало не щодня виявляються нові правопорушення у сфері землекоритсування. Проте, як зауважив Іван Мельничук, у прокуратури є достатньо можливостей і резервів для забезпечення успішного виконання поставлених завдань.



Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...