09:30, 1 вересня 2014 р.
Що вважається хабарем у тернопільських школах?
Першого вересня за парти шкіл Тернопільщини сядуть понад 106 тисяч школярів, з них 11 тисяч — першачки. Після урочистої лінійки та першого уроку, присвяченого темі «Україна — єдина», підуть непрості шкільні будні.
У новому навчальному році педагогам буде несолодко навіть від подарованих у свято шоколадок. Як виживатимуть школи області у нинішніх складних умовах — фінансових, енергетичних та моральних? Саме про це розмова «Нової Тернопільської газети» із заступником директора, начальником управління дошкільної, загальної середньої, спеціальної освіти та кадрової роботи департаменту освіти і науки Тернопільської ОДА Оксаною Піхурко.
«Графік навчання вирішує кожна школа»
— Оксано Віталіївно, за яким графіком буде тривати навчання у школах області у цей непростий період?
— Наш департамент не наділений повноваженнями встановлювати графік навчання для шкіл, ми можемо його тільки рекомендувати. Звичайно, перед школами, які мають опалення на газових котлах, може постати питання подорожчання газу в зимовий період або його нестачі. Зрозуміло, що кошти, які закладалися в бюджет ще торік, не передбачали такого підвищення цін на газ, через те заклади освіти добре мають міркувати, як вони будуть працювати. Враховуючи це, наш департамент скликав міжвідомчу нараду, на якій були присутні й працівники інженерних служб, які могли дати пораду стосовно того, як мають функціонувати опалювальні системи взимку, і працівники санепідслужби, які можуть дати рекомендації щодо як температурного режиму роботи, так і проведення уроків, і наші працівники методичних служб.
— У графіку навчання шкіл на 2014/2015 рр., який рекомендує ваш департамент, зокрема, навчання у суботу, починаючи з 11 жовтня, скорочення осінніх і весняних канікул та збільшення зимових канікул — з 26 грудня до 9 лютого. Водночас уже відомо, що школи в обласному центрі будуть «відпочивати» з 30 листопада до 1 лютого…
— Рекомендації ми довели до всіх органів управління освіти, методичних служб і вони можуть бути враховані. Проте кожна школа це питання вирішує сама — на рівні директора школи та голови батьківського комітету школи. Стосовно ж навчання у суботу і розмов про те, що це дуже перевантажить дітей, давайте нагадаємо: люди, яким зараз за 40, вчилися шестиденний робочий тиждень і особливого впливу на здоров’я чи розумову діяльність це не спричиняло. Звичайно, що на суботу не треба ставити складні уроки, а заняття з розвиткових дисциплін, наприклад, фізичного виховання, основ здоров’я, малювання, літературу… А ось «відучування» в одну суботу за понеділок, іншу — за вівторок і т.д. не рекомендуємо. Словом, заступникам директорів з навчальної роботи треба добре помізкувати, як скласти розклад на ці дні для того, щоб була повністю виконана навчальна програма.
— Тобто може бути таке, що школи розташовані поряд, але працювати будуть за різним графіком?
— Так, вирішувати буде керівництво кожної школи. Для нас нині основне завдання, щоб не постраждали приміщення шкіл й передусім їх опалювальні системи, тому що це великі гроші, а ми цього року, на жаль, не такі багаті.
— Чи є у школах можливість перевести котельні на альтернативні види палива?
— Це дуже дорого. Скажімо, у тих школах, які колись опалювалися вугіллям, а потім перейшли на газ, вирішують цю проблему — чистять комини в печах, що залишилися в приміщеннях шкіл, де вже працюють батареї. Багато шкіл вирішують проблему встановленням електричних конвекторів. Власне, це питання було актуальним для нас і у минулі роки, тільки тепер воно постало так гостро. Є котли, які можуть працювати одночасно на кількох видах палива — на тирсі, на торфі, на газі, і їх теж встановлювали минулими роками у школах області. Тепер ті котли стараються оглянути і перевести на роботу тільки на твердому паливі. Власне, це вирішує директор кожної школи зокрема.
«11 шкільних автобусів в області мобілізовано в зону АТО…»
— Чи усі школи Тернопільщини розпочнуть свою роботу, чи, можливо, якісь закрилися?
Торік одна із малокомплектних шкіл, у якій навчалося 4 учні, призупинила свою діяльність аж у жовтні: вчителька поїхала на курси, а іншу вчительку знайти на її місце не вдалося. Старші діти з того села доїжджали до сусідньої школи, то ще й тих чотирьох довіз до неї шкільний автобус, а потім батьки не захотіли давати назад своїх дітей, тому школа й призупинила свою діяльність.
— До речі, що нині з програмою «Шкільний автобус»?
— Програму «Шкільний автобус» Міністерство освіти й науки призупинило ще навесні.
— І це правда, що шкільні автобуси забирають у зону АТО?
— Так, забирають і мобілізують... Чому їх забирають, запитаєте? Тому що немає державних АТП, а в приватного перевізника спробуй забери автобус! А школа — комунальне підприємство… В області наразі мобілізовано 11 шкільних автобусів.
— А діти пішки будуть ходити до школи?..
— Проблему з перевезенням дітей до школи має вирішити кожен орган освіти на місцях, це в компетенції районних державних адміністрацій та відділів освіти. Найімовірніше, відділи освіти будуть домовлятися з приватними перевізниками. Загалом нині в області не підвозиться 1,2% школярів. Найбільш проблемні — хутірні села. Ми дуже зацікавлені в автобусах, тому що на Тернопільщині — одна з найбільших мереж співвідношення кількості шкіл до кількості дітей в Україні. Навчання однієї дитини у малокомплектній школі дуже дороге, що, втім, не забезпечує відповідної якості, адже малокомплектна школа не обладнана всім, що потрібно. Якщо дітей вчителька мусить навчати інформатики на своєму ноутбуку, то очікувати від них великих досягнень, коли вони перейдуть до школи з комп’ютерним класом, не доводиться. До того ж діти, які навчаються індивідуально з вчителем, дуже губляться, коли приходять у 10 років до великої школи, не можуть адаптуватися до колективу, шкода таких дітей.
«Плинність кадрів — менша, пенсіонерів — більше»
— Разом із тернопільськими школярами цього року будуть навчатися і діти переселенців зі Сходу України. Скільки їх?
— Наразі у загальноосвітні навчальні заклади влаштовано 39 дітей-переселенців, ще 30 — у дошкільні навчальні заклади.
— Враховуючи неспокійну ситуацію в Україні, які у школах області будуть вжиті заходи безпеки? Знаю, у деяких школах першокласників у кабінети будуть розводити старшокласники, забираючи їх біля входу, а батькам заходити не дозволять, в інших — облаштували турнікет і перепустки…
— Які заходи безпеки вирішила організувати котра школа, це знову ж таки в компетенції директорів шкіл. З вчителями були проведені інструктажі. Ці інструктажі також будуть адаптовані для дітей різного віку для того, щоб їх включити в основи безпеки життєдіяльності.
— Що можна вчителю, окрім квітів, подарувати на 1 вересня? Коробку цукерок вчитель заслужив?
— Вчитель заслужив свій заробіток.
— А що вважається хабарем у школі?
— Ну, це запитання до правоохоронних органів. Коли ви дали гроші і за це вимагаєте зробити для своєї дитини щось протизаконне або більше, ніж для інших, — ось тоді це хабар. Що стосується привітань… Можливо, в нас колись нарешті буде відбуватися відбір педагогічних кадрів, як за кордоном, коли вчитель буде дбати про підвищення власної кваліфікації, причому кожен рік. Буде сам собі встановлювати завдання, сам собі знаходити місце, як це завдання розв’язувати, сам оплачувати своє навчання і таким чином дбати про свою кар’єру. Щороку такий більш кваліфікований вчитель зможе переходити в більш престижний навчальний заклад. Та нам до цього ще далеко… Передусім треба змінити психологію і батьків, і вчителів, і суспільства загалом, аби почати усвідомлювати, що кожен сам робить свої досягнення. Втім, думаю, що в нас така система рано чи пізно буде існувати, внаслідок чого природними стануть рейтинги навчальних закладів, рейтинги вчителів, тоді навряд чи вчителю буде потрібно, щоб йому десь в чомусь сприяли батьки. Вчительський заробіток, звичайно, повинен стати вищим, але він повинен стати вищим за відповідну якість роботи. Приємно констатувати, що впродовж останніх років плинність кадрів, попри невисоку зарплату вчителів та інші проблеми, на Тернопільщині зменшилася майже вдвічі. Та водночас є тенденція до того, що у школах затримуються на роботі пенсіонери. Але тут нічого не зміниться, доки не зміниться законодавство із пенсійного забезпечення та законодавство про освіту. А це вже мусить вирішувати Верховна Рада, і я не думаю, що ці проблеми, як і всі інші в нашій освіті, вирішаться швидко і легко…
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
12:13, Вчора
10:46, 20 грудня 2023 р.
10:26, 3 жовтня
11:28, Вчора
live comments feed...