• Головна
  • 3 1 липня бюджетників чекає великий зарплатний... «пшик»
16:11, 27 червня 2011 р.

3 1 липня бюджетників чекає великий зарплатний... «пшик»

Азаров вкотре, м'яко кажучи, видав бажане за дійсність: із 1 липня вихователь дитсадка отримуватиме лише на 16 гривень бiльше, а хiрург вищої категорiї -- на 24.

Надходить липень, i чимало бюджетникiв чекають чергового пiдвищення зарплати. Адже на цю дату в нас традицiйно зростали соцiальнi стандарти -- мiнiмальна зарплата разом iз прожитковим мiнiмумом. Та цього року, вперше за багато лiт, лiтнiй мiсяць у державний бюджет не вписали -- нi "мiнiмалка", нi прожитковий мiнiмум не збiльшаться анi на копiйку. Наступне пiдвищення -- аж iз 1 жовтня.

Однак це ще не означає, що зарплати до того часу будуть замороженi, розповiла "Експресу" завiдувачка вiддiлу оплати працi Федерацiї профспiлок України Юлiя Вiтюк.

-- Нам, профспiлкам, таки вдалося домогтися вiд уряду пiдвищення зарплати, -- каже Юлiя Вiтюк. -- Нехай i незначного, та це все одно перемога.

Ми заявили про новi масовi акцiї протесту, якщо не буде змiн у єдинiй тарифнiй сiтцi. Пiд час кризи її викривили, придумавши якийсь додатковий стандарт, ще менший за мiнiмальну зарплату, який поклали в основу цiєї сiтки, тобто зробили базовим тарифним розрядом. За законом, вiн має дорiвнювати мiнiмальнiй зарплатi, а фактично вiдстає вiд неї. Бо що 960 гривень, тобто нинiшня "мiнiмалка", а що 625 -- ставка базового розряду, -- це ж чимала рiзниця!

Так-от, iз 1 липня уряд пiдвищив ставку працiвника першого розряду на 10 гривень, з 1 вересня -- на 16, з 1 жовтня -- на 19,  з 1 грудня -- на 50, тобто до кiнця року вона сягне 675 гривень. Реально ж "першорозрядник" заробить за липень свої 960 гривень, адже, за законом, працiвниковi, зайнятому повний робочий день, не можна платити зарплату нижчу вiд мiнiмальної.

Але зростання ставки першого розряду автоматично пiдвищує виплати за всiєю тарифною сiткою. Тому, наприклад, вихователь дитсадка без категорiї, який належить до 8 розряду, отримуватиме з 1 липня 1041 гривню (+16 грн.), учитель першої категорiї (11 розряд) -- 1251 (+20 грн.), хiрург вищої категорiї (14 розряд) -- 1536 (+24 грн.).

-- Ви не помилилися, що вихователь 8 розряду отримає на 16 гривень
бiльше? А не на десять?

-- Не помилилася, на 10 гривень зросте ставка першого розряду. А ще ж є мiжтарифна диференцiацiя, квалiфiкацiйнi коефiцiєнти. Кiлька рокiв поспiль було так, що працiвники перших шести розрядiв єдиної сiтки отримували однаково, бо їхнi зарплати пiдтягували до "мiнiмалки".

Ми виступили проти такої зрiвняйлiвки, наполягли на тому, щоб вiдновити диференцiацiю в оплатi працi за рiзними розрядами. I ще в травнi уряд ухвалив постанову, якою це зробив. Тепер рiзниця мiж першим та другим розрядами становить 5 гривень, мiж iншим, аж до шостого, -- по 10 гривень.

До того ж, реально зарплати зростають бiльше, адже це лише до окладу додають 10 гривень, а є ще ж i рiзнi доплати. Примiром, учитель вищої категорiї з окладом 1325 гривень реально отримує 2160. Тому що 20% -- надвишка за класне керiвництво, по 10% -- за зошити та вислугу рокiв, плюс ще 20% ставки -- надвишка вiд Кабмiну. Тож iз 1 липня оклад цього вчителя зросте на 21 гривню, а зарплата -- на 34 (до 2194 грн.).

-- А чому ж уряд похвалявся, що зарплати вчителя та лiкаря зростуть на 300 -- 350 гривень, а ви лише 34 гривнi нарахували?

-- Я порахувала за липень, а уряд -- за липень-грудень, тобто до кiнця року. Загалом оклади бюджетникiв за пiвроку зростуть у середньому на 12,6%. Це невелике пiдвищення, особливо якщо врахувати, якi в них низькi заробiтки.

Але позитивним є те, що уряд iз перевищенням графiка пiшов на те, аби додати до зарплат. Адже за бюджетом нi 1 липня, нi 1 вересня такого не передбачали. I додав бiльше, анiж планував -- не 9%, а 12,6. Так, iз 1 вересня мiнiмальну ставку для бюджетникiв збiльшать до 641 гривнi, хоча це мало бути в жовтнi. З 1 жовтня -- до 660 гривень, з 1 грудня -- до 704, а, за попереднiм планом, на кiнець року мало бути лише 654 гривнi.

До того ж 20% надвишки до окладу педагогам поширять на тих, хто працює в дитсадах, ПТУ i вишах I -- II рiвнiв акредитацiї, на це  видiляють 500 мiльйонiв гривень. Введуть також надбавку (10 -- 30% окладу)  за вислугу рокiв соцпрацiвникам, на що передбачається 9,8 мiльйона гривень. Понад 106 мiльйонiв планується видiлити на виплату пiдйомних (5  мiнiмальних зарплат) випускникам медичних вишiв, якi погодяться три роки вiдпрацювати в сiльськiй мiсцевостi.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...