16:00, 29 червня 2011 р.
Що потрібно знати про кондиціонери, щоб не захворіти?
Протягом літнього спекотного дня нас переслідує тільки одна думка: де знайти прохолоду. Звичайно, можна присісти в парку на лапочці і чекати, поки зайде сонце. Якщо протягом дня немає ніяких справ, то такий варіант, без сумніву, найкращий, але якщо людина має багато справ чи працює у тісному приміщенні, єдиний порятунок – кондиціонер.
Однак частина людей вважає, що цей прилад приносить більше проблем, ніж користі. Чи справді кондиціонер може стати причиною важких захворювань, розповідає лікар-методист обласного «Центру здоров'я» Ірина Гричук.
Остерігайтесь перепаду температур
Бувають випадки, коли серед літа через роботу кондиціонерів люди хворіють гострими респіраторними захворюваннями. Певна загроза від кондиціонера справді є, і вона полягає насамперед у великій різниці між температурою повітря на вулиці та в кондиційованому приміщенні. Зрозуміло, що коли на вулиці плюс сорок, а у приміщенні на двадцять градусів менше, – це величезний стрес навіть для здорового організму. А якщо хтось страждає хронічними захворюваннями, йому треба бути особливо обережним.
– Перед увімкнутим кондиціонером є зона приблизно 2-3 метри, де температура повітря на 2-3 градуси нижча, ніж загалом у кімнаті, – розповідає Ірина Гричук. – Розташовувати у цій зоні робочий стіл, а тим паче – ліжко, не можна. У сучасних кондиціонерах є різні режими скерування повітря – як по горизонталі, так і по вертикалі. Якщо ви остерігаєтесь застуди, скеровуйте потік повітря на стелю. Перепад температур між вулицею і приміщенням не повинен перевищувати 10-ти, у крайньому разі – 15 градусів, а загальну температуру в приміщенні влітку не слід знижувати нижче 20 градусів. Змінювати температурний режим під час роботи кондиціонера треба плавно. Якщо ви, приміром, встановили 24 градуси і вам стало гаряче, то не слід одразу стрибати до 20-ти.
На неочищеному фільтрі накопичуються мікроби-легіонели
Якщо фільтр звичайного побутового кондиціонера забруднений, у тих, хто знаходиться поблизу, починає дерти в горлі, можуть сльозитися очі, в роті з'являється присмак металу.
Все це загрожує серйозними проблемами зі здоров'ям. Справа в тому, що всередині кондиціонера накопичується не тільки пил. Вологе середовище ідеально підходить для розмноження хвороботворних бактерій. У неочищеному кондиціонері живуть небезпечні бактерії, віруси, пилові кліщі та алергени. Особливо небезпечні кондиціонери з забрудненим фільтром для алергіків, які дуже чутливо реагують на присутність у повітрі пилу і хвороботворних бактерій. У людей, які страждають алергією або бронхіальною астмою і навесні відбувається загострення, і якщо при цьому погіршити стан людини пилом з фільтру кондиціонера, то хвороба може протікати вкрай важко. Особливо небезпечний мікроб легіонела. Він може викликати у людини дуже важку форму пневмонії. Улюблене місце проживання легіонели – системи охолодження, в тому числі і в кондиціонері. Мікроб спричиняє таке захворювання, як легіонельоз – інфекційне легеневе захворювання. Симптоми проявляються через 2-10 днів після зараження. Легкі форми перебігу хвороби схожі на респіраторну вірусну інфекцію із чханням, короткочасною гарячкою до 2-5 діб, кашлем, сухістю та болем у горлі. Найбільш важкі форми інфекції призводять до легіонельозної пневмонії (30-50%), а часто – і до летальних випадків (більше 50%). Легіонельозна пневмонія, як правило, починається гостро зі швидкого підвищення температури тіла до 39-40°С, з’являється біль у грудній клітині, кашель (спочатку сухий, далі – зі слизисто-кров’яним мокротинням). Швидко наростає задуха з появою ціанозу губ та кінчиків пальців рук. Розвивається пневмонія та інфекційно-токсичний шок із прогресуючою серцево-судинною і легеневою недостатністю.
Як уберегтися? Ті, хто працює в офісі, повинні регулярно провітрювати робоче приміщення: по 15 хвилин кожні 2 години. Але, на жаль, в багатьох організаціях це практично не реально. Тому слід принаймні не закривати всі вікна і двері, коли працює кондиціонер (як звикли скрізь).
Вважається, що сучасні кондиціонери не загрожують легіонельозом, це притаманно лише застарілим системам, яких у нашій країні начебто й не встановлювали ніколи. Але навіть виробники кондиціонерів визнають, що на неочищених фільтрах можуть накопичуватись хвороботворні бактерії та віруси. Тому фільтр кондиціонера необхідно очищувати приблизно раз на місяць.
Почистіть кондиціонер від накопиченого за літо бруду
На початку осені, коли охолоджувати повітря вже немає потреби, саме час почистити кондиціонери. Інакше накопиченими за літо мікробами і пилом господарі дихатимуть до весни. А взагалі фахівці радять робити очистку двічі на рік – на початку та наприкінці сезону роботи охолоджувальної техніки.
– Під час роботи кондиціонер накопичує вологу, – каже Ірина Василівна. – У будь-якому разі у ванночці всередині кондиціонера залишається вода – вона є середовищем для накопичення бактерій. Саме ці бактерії – причина неприємного запаху, який виділятиметься, коли кондиціонер знову ввімкнуть наступного сезону. Під час теплого сезону, коли кондиціонер працює, бактерії в ньому розвиваються повільно, бо всередині апарата зберігається низька температура (+8 – +10 градусів). А під час опалювального сезону, коли кондиціонер не вмикають, накопичені за сезон мікроби швидко розмножуються за кімнатної температури, і до весни уже з’являється неприємний запах. Чищення допомагає цьому запобігти. Особливо це варто врахувати тим, хто збирається восени використовувати кондиціонер для обігріву.
Крім того, в людей, котрі зловживають використанням кондиціонера, іноді спостерігаються безсоння та біль у суглобах. Для того, щоб комфортно почуватися в літню спеку, насправді зовсім не обов’язково постійно використовувати кондиціонер. Краще не боротися з кліматом, а підлаштуватися під нього: не допускати потрапляння в приміщення прямих сонячних променів, зменшити кількість джерел тепла всередині приміщення, максимально використовувати нічну прохолоду, а також організувати розпорядок дня так, аби якомога менше перебувати на сонці.
Альтернатива!
Перед вентилятором покладіть пляшки з льодом. Найдешевший спосіб – купити побутовий вентилятор. Він, звісно, не знизить температури повітря у приміщенні, але «вітер» створить. А це дозволить у спеку почуватися комфортніше.
Деякі умільці навіть радять поставити перед приладом кілька пластикових пляшок із замороженою водою, щоби потік повітря був холоднішим. Проте кілька годин поспіль сидіти під вентилятором не можна, є ризик захворіти.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
11:09, 31 жовтня
11:40, Вчора
09:11, 25 жовтня
15:56, 30 жовтня
11:57, 1 листопада
live comments feed...