• Головна
  • Тернопільські школярі поїдуть на вишколи
19:00, 6 грудня 2014 р.

Тернопільські школярі поїдуть на вишколи

Надати допомогу постраждалому до приїзду медичної служби - наразі радше етичне питання, аніж правове. Але все може змінитися уже найближчим часом. Громадська організація «Всеукраїнська рада реанімації та екстреної медичної допомоги» ініціює реалізацію Закону України «Про екстрену медичну допомогу», який  запроваджує обов’язкову сертифікацію певної категорії працівників з надання домедичної допомоги.

Мова йде про міліціонерів, пожежно-рятувальну службу, фармацевтів та представників професій, робота яких пов’язана із транспортом. Слідом за ними відповідальних за надання допомоги до приїзду фахівців планують впровадити на кожному підприємстві області.

Освоять 28 стандартів

Уже кілька років діє Закон України «Про екстрену медичну допомогу». У цьому документі вперше описано вид медичної допомоги, яка надається немедичними працівниками. Мова йде про домедичну допомогу. Її мета полягає в тому, аби врятувати життя людини при застосуванні найпростіших прийомів та технік, які може опанувати людина, яка не має медичної освіти. Відповідно до цього закону, до категорій працівників, які зобов’язані надавати домедичну допомогу, належать правоохоронці, працівники пожежно-рятувальної служби, фармацевти, представники професій, пов’язаних із транспортом. Через кілька місяців після вступу закону в дію Кабінет Міністрів прийняв постанову, яка регламентувала підготовку цих фахівців та стандарти її надання. Та попри це більшість представників вищезазначених професій навіть не знають про існування цих стандартів. Мало хто з них має сертифікати з надання домедичної допомоги державного зразка. Тобто постанова, по великому рахунку, не працює.

У Верховній Раді попередньої каденції була створена депутатська група, яка ініціювала реєстрацію законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації надання домедичної допомоги», який у кінцевому результаті мав визначити механізм підготовки немедичних працівників. До авторського колективу розробників цього законопроекту увійшов і завідувач кафедри медицини катастроф та військової медицини ТДМУ ім. І. Горбачевського, доктор медичних наук, професор Арсен Гудима. Однак ВР так і не встигла його прийняти.

- Сподіваємось, що Рада нового скликання втілить ці ідеї в життя. Плануємо звернутися до депутатського корпусу, який представляє Тернопільську область. Можливо, з їхньою допомогою в державі почнеться реальна підготовка громадян з надання домедичної допомоги. Перш за все проект передбачає перепідготовку всіх водіїв або підготовку тих громадян, які планують отримати водійські права. Цих людей потрібно навчати на основі затверджених стандартів. Мова йде про 28 алгоритмів і 21 маніпуляцію, які ми маємо право вимагати від власника сертифікату. У кожному працюючому колективі одна особа з десяти повинна володіти навиками надання домедичної допомоги. Якщо нема такої людини, організація просто не має права починати свою діяльність, адже люди залишаються незахищеними, - каже Арсен Гудима.

Це один з перших напрямків роботи громадської організації «Всеукраїнська рада реанімації та екстреної медичної допомоги». Члени організації розуміють, що це довготерміновий проект, на втілення якого потрібно чимало часу. Тому, аби пришвидшити цей процес і зрушити його з мертвої точки, вони вирішили почати з малого, а саме - започаткувати пілотний проект для підготовки учнів старших класів загальноосвітніх шкіл.

- Ми плануємо поглибити медико-санітарну підготовку дівчат та допризовну підготовку хлопців навиками домедичної допомоги. Вирішили створити групу інструкторів з числа студентів нашого університету, які увійдуть до складу молодіжного крила «Всеукраїнської ради реанімації» і будуть мати право  як інструктори проводити вишколи учнівської та студентської молоді. У результаті слухачі отримають сертифікат, який підтверджуватиме їхні навики надання певного обсягу домедичної допомоги, - зазначає Арсен Гудима.

Школярі поїдуть на вишколи

Вишколи проводитимуть за спрощеною програмою, а учасники отримають сертифікати проміжного рівня. Його наявність засвідчуватиме, що людина має елементарні знання та практичні навички з надання допомоги. У Тернополі вже відбувався подібний захід – вишкіл студентів. До речі, останні не рідко беруть участь у масових заходах в якості волонтерів. Студенти патрулюють у складі добровольчих загонів з метою забезпечення домедичною допомогою постраждалих при масовому скупченні людей.

- Студенти виявили волонтерську ініціативу працювати зі школярами. З допомогою спонсорських коштів буде розроблено логістику, закуплено манекени, муляжі та розхідні матеріали. Управління освіти обіцяє забезпечити транспортом. Бригади студентів виїжджатимуть по регіональних школах і проводитимуть навчання, - каже Арсен Гудима.

Вишколи для учнів є добровільними. Діти самі вирішуватимуть, брати їм у такому заході участь чи ні. Але практика показує, що понад 90 % школярів зацікавлені у навчанні, особливо у світлі тих подій, які зараз відбуваються в країні. Заняття відбуватимуться в інтерактивній формі, пише Номер один. У спрощений курс увійдуть і навички тактичної медицини. Учні дізнаються, як правильно діяти мирним мешканцям в умовах війни та під час виникнення терористичних актів.

- У технології освітньої діяльності використовуватиметься метод чотирьох кроків, запозичений у європейської ради реанімації. Він полягає у тому, що спершу інструктор представляє ту чи іншу навичку. Потім виконує її вдруге, але вже з коментарем. Пояснює, для чого і як він проводить маніпуляцію. Після цього просить, щоб хтось з учасників прокоментував його дії, а на завершення слухачі самі відтворюють побачене. З позиції дидактики для того, щоб навичка увійшла до рівня автоматизму, її необхідно повторити 15 разів. Тому курс починається з найпростіших дій, а в процесі навички удосконалюються, - підкреслює Арсен Гудима.

Проведення таких вишколів спонукатиме до створення аптечок домедичної допомоги, пояснює пан Гудима. Інструкціями передбачено їх вміст, але усі вони є недосконалими, тому вміст  стандартної аптечки в області планують довести до оптимального варіанту.

У перспективі громадська організація планує створення в області сертифікаційних центрів для навчання людей, які, відповідно до Закону України, мають володіти навиками надання домедичної допомоги. Наразі члени організації не готові назвати вартість цього проекту, однак переконані, що сума буде лояльною.

- Манекени та муляжі, думаю, будуть придбані за кошти спонсорів. Залишиться лише організувати довезення, закупити розхідні матеріали. Цей проект не настільки дорогий, щоб ціна стала перепоною до його реалізації, - каже Арсен Гудима. – Існує світова думка, що коли третину населення навчити навиків надання домедичної допомоги, то рівень фінансових затрат на освіту буде в десятки разів менший за суму витрат, необхідну на лікування громадян, яким домедична допомога була надана невчасно.

У перспективі стандартний сертифікований курс складатиметься з трьох частин. Перший (6 годин) – базові реанімаційні заходи. Другий (12 годин) –травматологія. Третій (24 години) – опанування навичок, передбачених стандартами. Курс триватиме три робочих дні. Передбачається, що курси проходитимуть у вихідні, тому люди, які навчаються, не відволікатимуться від роботи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопіль #школярі #вишколи
Оголошення
live comments feed...