
14:00, 7 грудня 2014 р.
Життя без зарплати: на Тернопільщині можливі масові протести
Профспілкові організації області б’ють на сполох. Зарплата на Тернопільщині залишається найнижчою в Україні, зате за кількістю безробітних область –у лідерах.
З приходом зими в трудових колективах зростає соціальне напруження: із вчителів знімають надбавки, не виплачують премій, частині педагогів затримують виплату заробітної плати. Працівники соціальної сфери змушені виживати за тисячу-півтори гривень. Дорожникам на днях виплатили зарплату за серпень і частково за вересень, а надворі вже грудень. Затримка виплат поряд зі стрімким подорожчанням продуктів, одягу, тарифів та інфляцією доводить до того, що тернополяни не можуть звести кінці з кінцями. Профспілкам вривається терпець, робітники готові виходити на масові страйки і пікети, пише "Номер один".
На Тернопільщині зростає кількість безробітних і заборгованість по зарплаті
– Нещодавно ми провели засідання ради профоб’єднання. Обговоривши соціально-трудові відносини в області, зрозуміли, що вони дедалі погіршуються, - каже голова обласної ради профспілок Андрій Присяжний. – Причинами цього явища є дії не тільки місцевої влади, а й Кабміну. На нашу думку, уряд вдається не лише до непопулярних кроків, а й економічно невиправданих і соціально несправедливих. Профспілки неодноразово пропонували Кабміну своє бачення розвитку економіки, але до наших побажань не прислухаються. Замість того, щоб провести справжні реформи, спрямовані на викорінення корупції, зменшення обсягів тіньової економіки, уряд стає на шлях «затягування пасків» для простих людей. Економічні тягарі перекладаються на плечі рядового робітника.
Наочними прикладами «затягування пасків» є «замороження» заробітної плати при стрімкій інфляції, підвищенні комунальних платежів. До прикладу, газ для населення зріс на 50%, електрика - на 10-45%, опалення і гаряча вода - на 40%, водопостачання і водовідведення - в півтора-два рази.
Профспілки до того ж стривожили наміри провести зміни в оподаткуванні, які прописані у коаліційній угоді.
– Під приводом зменшення єдиного соціального внеску з 37% до 18% (саме рішення позитивне) будуть проводитись процедури щодо зміни пропорції ЄСВ – зменшити навантаження на роботодавця і збільшити на найманого працівника. Військовий збір, тарифи, ЄСВ – не можна все скидати на зарплату працівника, вона ж не зростає! Ми тривалий час, розуміючи, що йдуть військові дії, мовчали, не критикували дій влади. Але незадоволення людей зростає, – переконує голова облради профспілок.
Як повідомляють профспілки, в Тернопільській області знижується рівень зайнятості в економіці. Середньооблікова чисельність штатних працівників за 9 місяців 2014 року скоротилася на 11,8 тис. чол., внаслідок чого рівень безробіття зріс із 9,8 до 10,5%. Чисельність безробітних досягла 50 тис. осіб. В області маємо близько 200 тисяч внутрішніх нелегалів, майже 180 мільйонів заробітної плати знаходяться в тіні. Середньомісячний розмір заробітної плати залишається найнижчим в Україні і складає 72,6 відсотка до середньодержавного значення. Заборгованість зарплати зростає і за офіційними даними становить 9,8 млн. грн. проти 6, 8 млн. на початок року.
Освітяни продовжують вимагати надбавок за престижність
Напевно, найнапруженішою є ситуація серед освітян. Наше видання розповідало про те, як у День вчителя педагоги «взяли» облдержадміністрацію і провели мітинг прямо у сесійній залі обласної ради. Тоді з вчителями спілкувалися голова облради Василь Хомінець та на сьогодні вже екс-голова ОДА Олег Сиротюк. Навесні уряд прийняв постанову від 25 березня 2014 р. №88, якою вніс зміни в нарахування надбавок за престижність праці до зарплати педпрацівникам. Словосполучення в попередньому варіанті тексту постанови «в розмірі 20 відсотків» замінили на «в граничному розмірі». Тобто 20% – це максимум. А розмір надбавки «встановлюється керівником закладу (установи) у межах фонду оплати праці», отже, залежить від того, чи будуть у фонді гроші. Такі зміни призвели до того, що в одних районах педагогам виплачують усі 20 відсотків, в інших - 10, десь перестали давати надбавку взагалі. Педагоги шести районів Тернопільщини вимагали скасувати скандальну постанову або хоча б забезпечити виплату надбавки у такому розмірі, як раніше.
Після протесту облдержадміністрація спільно з радою профспілок зверталися до Кабміну, але поки що безрезультатно.
– Нас годували обіцянками, пояснювали, що в області була економія коштів, пов’язана із компенсаціями населенню за житлово-комунальні послуги. Оскільки це різні статті витрат, треба було, щоб Кабмін дозволив перекинути 20 мільйонів з однієї статті видатків на іншу – надбавку вчителям. Та результату нема, владі не до того: всі очікуютьнового уряду, – пояснює Андрій Присяжний.
– У Лановецькому, Козівському, Підволочиському, Бережанському районах із вересня припинено виплату надбавок. З листопада через недостатнє фінансування зменшено надбавку за престижність праці до 10% у Кременецькому районі. У грошовому еквіваленті для багатьох вчителів це значна сума, надто болюча на тлі постійного росту цін. Вчителі не добирають на надбавках від 285 до 475 грн., буває і більше, – повідомляє заступник голови обласної організації профспілки працівників освіти і науки Людмила Мокей.
Зараз у проблемних районах почалася процедура входження у трудовий спір, освітяни заявляють про готовність до страйків.
– У нас середня заробітна плата у вчителів складає 86% від зарплати вчителів по всій Україні. Ми завжди порушували таке питання: яка різниця між вчителем, наприклад, у Хмельницькому і в Тернополі, чому в нас нижча? - обурюється головний профспілковець області.
Як пояснює пані Людмила, зарплата нижча, ніж показники по Україні тому, що в інших областях до зарплати дораховуються надбавки. На Тернопільщині ж є негласні накази зводити до мінімуму додаткові виплати. Вчителям знімають доплати за кабінети, гурткову роботу, не виплачують премії. Наприклад, тільки п’ять районів в області дали педагогам виплату за сумлінність праці.
Дорожники кілька місяців не отримували зарплати
Нелегка ситуація і у працівників інших сфер, наприклад дорожників.
– Кілька днів тому дорожним робітникам погасили зарплату за липень-серпень, також виплатили половину грошей за вересень, – каже голова об’єднаної профорганізації працівників шляхового господарства Володимир Липницький.
Володимир Адамович зазначає, що певні покращення у фінансуванні є, але в колективах ДП «Тернопільський облавтодор» зростає напруга. У шести трудових колективах дорожніх господарств Тернопільщини національною службою посередництва і примирення зареєстровано колективні трудові спори щодо незадовільного фінансування та заборгованості з виплати зарплати. Більше року для працівників встановлено режим неповної зайнятості – 2-3 дні в тиждень. Контролюючі органи покладають вину за невчасну виплату заробітної плати та прострочені податкові і страхові платежі на керівників дорожніх підприємств. На них відкривають кримінальні та адміністративні провадження, накладають штрафи.
– Дорожним робітникам доводиться нелегко, особливо виходити на роботу без копійки в кишені – не отримуючи зарплати місяцями. Йде зима, зимове утримання дуже важке, коли в мороз уночі потрібно підсипати дороги, цілодобово треба чистити шляхи. Вся наша галузь вступила у трудовий спір із Кабміном. На звернення, які ми надсилаємо в різні інстанції, практично немає реагування, – зазначає пан Володимир.
Слід зауважити, що депутати обласної ради підтримали вимоги дорожників, направили відповідні звернення в Київ, але результатів знову ж таки поки що нема.
Зарплата працівників сфери соціального захисту населення теж не висока і становить у межах 1218-1700 гривень. Після всіх відрахувань із заробітної плати працівники отримують на руки від 1000 до 1500 гривень при повному завантаженні. Про це повідомляє голова профспілки працівників соціальної сфери області Роман Ящищак.
Профспілки Тернопільщини й далі продовжують звертатися до місцевих і державних органів влади. Щоб їх швидше почули, планують підсилювати слова діями – мітингами, а можливо, і страйками. Найближчий пікет хочуть провести 4 грудня під час засідання сесії обласної ради.
Цифра: 41,3% становить показник рівня бідності населення у Тернопільській області. В середньому по Україні цей показник складає 24,5%.
За даними Тернопільської обласної ради профспілок
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
07:11, 21 квітня
18
17:31, 16 квітня
25
09:11, 15 квітня
09:01, 18 квітня
live comments feed...